Çevrimiçi toplantı platformları hem iş dünyasının vazgeçilmezi oldu hem de Covid-19 salgınından ötürü eğitim hayatının bir parçası oldu. Araştırmalarımıza göre bu platformlardan güvenilir olduğunu düşündüğümüz ve kullanımı rahat olanları seçip sizin için derledik.

ezTalks

Android, iPhone, Windows ve Mac için uygundur. Ücretsiz paketi 40 dakika görüşme limiti ve 100 katılımcı ile sınırlanıyor. Ücretli paketleri ise limitsiz toplantı süreleri ve 200’den 500 katılımcıya kadar kalabalık çevrimiçi toplantı yapma imkanları sunuyor. Toplantı düzenleme ve bir toplantıya katılma özelliklerinin yanında toplantı sırasında oda oluşturup katılımcıları küçük gruplara bölebilirsiniz. Ayrıca ileri bir tarihte yapacağınız ve önceden yapmış olduğunuz toplantıları bir liste halinde uygulamanın “Webinar” kısmında görebilirsiniz. Bu kısımda toplantıya katılan toplam katılımcı sayısını görebilirsiniz.

Ek olarak, ezTalks bir ekran paylaşımı sırasında size beyaz tahta özelliği sunuyor. Bu özellik ile karşınıza bir beyaz tahta çıkıyor ve bu kısma yazdığınız yazıları katılımcıların da görmesini sağlayabiliyorsunuz. Hem ekranınızı paylaşabilir hem de sadece bu beyaz tahtayı paylaşarak farklı sunumlar yapabilirsiniz.

 

Google Meet

Başlarda kurumsal müşteriler için oluşturulan sonrasında herkese ücretsiz olan, Google Meet, Google Hangouts’un yükseltilmiş bir sürümüdür. Google Meet, takvim senkronizasyonu, konferans odası rezervasyonu ve daha parlak bir kullanıcı ara yüzüne sahiptir. Ekip üyeleri arasında planlanmış video toplantıları için tasarlanmıştır. Karşınızdaki kişi konuşurken alt yazıyı açabilir ve daha rahat bir şekilde katılımcıları takip edebilirsiniz. Bu özellik şu an için İngilizce ile sınırlıdır. Ekran paylaşımı yapabilir videonuzu veya sesinizi toplantı sırasında kapatabilirsiniz. Yakın zamanda mobil uygulamasına ve dünyadaki birçok ülkeye gelmesi hedeflenen gürültü filtreleyici özelliği mevcuttur. Toplantıları kaydetmek için G Suite Enterprise, G Suite Enterprise Essentials ve G Suite Enterprise for Education gibi sürümleri gerekmektedir. Yine bu sürümlerde toplantıyı canlı yayınlama özelliği bulunmaktadır. Bu sayede akademik eğitim, çevrimiçi toplantılar ve sunumlar gibi en fazla 10.000 kişinin katılabileceği geniş toplantılar yapabilirsiniz.

Join.me

Join.me temel olarak bir çevrimiçi toplantı uygulamasıdır. Ücretsiz versiyonunda 3 katılımcıya izin verilirken, ücretli versiyonlarda 250 kişiye kadar katılımcı sağlanabilir. Ücretsiz versiyonunu ios ve android desteklerken, video kaydı özelliği bulunmamaktadır. Ücretli versiyonları video depolama bulut kapasitesini 5 TB’a kadar arttırmaktadır.

Özet olarak, bu uygulama ile toplantıları kaydetmek, dosya aktarmak, ekran paylaşımı yapmak kolaydır. Mobil cihazınızdan katılabilir ve hatta sunucuları değiştirebilirsiniz. Ayrıca toplantı alanınızı ekran arka planları ve özel URL’ler ile kişiselleştirmenize olanak tanır. Uygulamanın kullanımı kolaydır ve indirme işlemi uzun sürmez.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GoToMeeting

Çoğu şirket, ekran paylaşımı ve kişiselleştirilmiş toplantı URL’lerine izin verdiği için GoToMeeting uygulamasıyla toplantı düzenlemeyi tercih eder. GoToMeeting, ücretsiz versiyonunda sınırlı özellik sunarak 50 kişilik bir katılıma izin verir. En yüksek ücretli paketinin aylık 39 dolar fiyatı vardır ve 250 kişiliğe kadar katılım sunar. Bu uygulama aynı zamanda HD kalitesinde videoyu iyi bir şekilde destekler. Ekibin bir üyesi sunum yapan kişinin ekranını vurgulamak ve açıklama eklemek isterse, tek yapmaları gereken çekici beyaz tahta özelliğini kullanmaktır.

Ayrıca, sadece sesli arama yapabilir, bu uygulama ile, kontrol ayarlarını çevirmeyi ve hatta birden fazla ana bilgisayarla sunum yapanları değiştirmeyi seçebilirsiniz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Slack

Birbirinize dosya gönderebilir takımınıza özel kanal açabilir ve orada sohbet edebilirsiniz. Farklı farklı kanallar açarak farklı takımlarınız ile iletişim kurabilirsiniz. Slack sayesinde görüntülü konuşabilir, sesli arama yapabilir ekranınızı paylaşabilirsiniz. Ayrıca, mobil uygulaması da bulunmaktadır. Ücretsiz versiyonunun yanı sıra 8 dolarlık bir ücretli versiyonu da bulunmaktadır. iPhone/ iPad, Web ve Android desteklidir. İngilizce, Fransızca, Almanca, Japonca, İspanyolca gibi dilleri desteklemektedir.

Bu listede Zoom uygulamasından bahsetmedik çünkü bazı gizlilik ve güvenlik açıkları bulunduğu için kullanımı uygun değildir. Bu konuyu detaylı bir biçimde gelecek yazımızda ele alacağız.