Her yıl teknoloji dünyasına yön verecek yeni gelişmelerin duyurulduğu ve yeni cihazların tanıtıldığı etkinliklerin başında hiç şüphesiz CES (Tüketici Elektroniği Fuarı) geliyor. Her sene olduğu gibi, bu sene de CES fuarında yüzlerce teknolojik ürün tanıtıldı. Öncelikle akıllı kişisel asistanlar Google Assistant ve Amazon Alexa destekli çok sayıda cihaz duyuruldu. Bununla birlikte uçan arabalar, katlanabilir akıllı telefonlar, artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, akıllı ev ürünleri, giyilebilir teknoloji gibi alanlarda da önemli duyurular yapıldı. Biz de bu yazıda bizim dikkatimizi çeken, viral olan ve tartışma yaratan bazı cihazlara yer verdik. Bir de bonuslarımız mevcut :)

Bell Nexus – Uçan Taksi

ABD merkezli bir firma olan Bell, Nexus isimli dikey olarak iniş ve kalkış yapabilen ve beş kişiyi taşıyabilen hibrit elektrikli uçan taksinin tam ölçekli bir modelini ortaya koydu. Bu uçan taksi, havada hareket etmek ve dikey olarak kalkış ve iniş (VTOL) manevraları yapmak için altı adet devrilebilir kanallı fan kullanıyor. Bununla birlikte Nexus’un sahip olduğu hibrit tahrik sisteminin, tamamen elektrikli bir aktarma organına kıyasla daha büyük mesafelerin katedilmesine imkan tanıdığı söyleniyor.

Bell Nexus 2

Tüm bunlara rağmen, The Next Web’in belirttiğine göre Nexus, henüz çalışan bir prototip değil. Ancak The Verge’ün paylaştığı bilgiye göre, 2020 yılının ortalarında aracın kullanıma hazır hale getirilmesi planlanıyor. Bu arada Bell’in Uber ile iş birliği yaptığını da belirtelim. Yine de The Verge, Uber’in platformunda sadece tamamen elektrikle çalışan VTOL araçları sunacağına dikkat çekti.

Ose – Seks Oyuncağı

CES 2019‘da en çok konuşulan ürünlerden biri, seks teknolojisi ürünleri geliştiren Lora DiCarlo isimli şirketin Ose isimli seks oyuncağıydı. Ancak bu ürünün konuşulmasının sebebi, yenilikçi tarafından çok aldığı inovasyon ödülünün iptal edilmesiydi. TechCrunch’ın yaptığı habere göre, Osé (eski ismi Vela) adı verilen cihaz, kadınlar için harmanlanmış bir orgazm sağlamak amacıyla ağız, dil ve parmakların hissini taklit etmek için mikro-robot teknolojisi kullanıyor.

CES’i organize eden kuruluş olan Consumer Technology Association (CTA), Ose ürünü nedeniyle Lora DiCarlo şirketine verdiği inovasyon ödülünü iptal etti. CTA Etkinlik İletişimi Kıdemli Müdürü Sarah Brown bu konuyla ilgili olarak TechCrunch’a yaptığı açıklamada, Ose’nin mevcut ürün kategorilerinden hiçbirine uymadığını ve daha en başından “İnovasyon Ödülleri Programına” kabul edilmemesi gerektiğini ifade etti. CTA, aynı zamanda Lora DiCarlo’nun CES’te herhangi bir ürün sergilemesini de yasakladı.

Ose

Ancak Lora DiCarlo şirketinin kurucusu ve CEO’su Lora Haddock’un da paylaştığı bir açık mektupta belirttiği gibi, daha önce CES, B.sensory ve OhMiBod gibi markaların seks ürünlerini onayladı. Hatta OhMiBod, CES 2016’da “Dijital Sağlık ve Fitness Ürünleri” kategorisinin kazananı oldu. Aynı zamanda CES, bir sanal gerçeklik porno şirketinin 2017 yılındaki fuarda yer almasına izin verirken 2018 yılında ise Solana isimli erkeklere yönelik bir seks robotuna fuarda yer verdi. Tüm bunlar doğal olarak Lora Haddock’un çifte standart olduğunu söylemesine ve erkeklere yönelik birçok seks ürünü fuarda yer aldığı halde, kadınlara yönelik seks ürünlerine izin verilmemesini eleştirmesine neden oldu.

Royole FlexPai – Katlanabilir Akıllı Telefon

Son birkaç yıldır “katlanabilir akıllı telefonlar” ciddi ciddi konuşuluyordu. Samsung ve Huawei gibi önemli akıllı telefon üreticilerinin bu alanda ilk adımı atmaları beklenirken ilk hamle hiç bilinmedik bir şirketten geldi. The Verge’ün paylaştığı habere göre, Royole isimli şirket, “dünyanın ilk katlanabilir akıllı telefonu” olarak lanse edilen Royole FlexPai‘yi CES 2019’da tanıttı.

Royole Flexpai

The Verge’ün belirttiğine göre, cihaz genişleştilmiş moddayken bir Android tablet gibi işlev görüyor, katlanmış haldeyken ise iki ayrı Android telefon haline dönüşüyor. Bu iki telefondan biri birincil olarak atanmış ve cihaz genişletilmiş moda geçtiğinde, içerik bütün ekrana yayılıyor. Telefonla ilgili en önemli sorun ise kalitesiz olması. Royole FlexPai’yi deneme fırsatı bulan The Verge editörü, ekranın ortasında bulunan renk şeritlerini, tuhaf loş alanları ve aşırı canlılığı fark ettiğini ifade ediyor.

Royole Flexpai 2

Bunların yanı sıra telefonun yazılımının ve temel işleyişinin de iyi olmadığı belirtiliyor. Cihazı döndürdüğünüzde ya da katladığınızda / açtığınızda, tam anlamıyla allak bullak oluyor ve ne yapacağını şaşırıyor. The Verge editörü, tabletten telefon moduna geçerken birbirlerinin üstüne yığılmış ve widget’larla çakışan uygulamalar gördüğünü söylüyor. Bu arada Royole FlexPai’nin şu anda Çin’de 8.999 yuan fiyat etiketiyle satışa sunulduğunu da belirtelim.

Hyundai Elevate – Dört Ayaklı, Yürüyebilen Araç

Hiç şüphesiz CES 2019‘da en çok dikkat çeken teknolojik ürünlerin başında Hyundai‘nin dört ayağa sahip olan ve yürüyebilen son derece tuhaf arabası Hyundai Elevate geliyor. Hatta otomotiv kategorisindeki en ilginç ürünün Hyundai Elevate olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Hyundai, bu tuhaf aracın, normal kara taşıtlarının erişmesinin pek mümkün olmadığı ve zorlu arazilere erişmesi gereken ani müdahale ekipleri için tasarladığını ifade etti.

Hyundai Elevate 2

The Verge’ün paylaştığı habere göre, elektrikle çalışan Hyundai Elevate, modüler olduğu için çeşitli kullanım senaryolarına özel olarak araç gövdesi değiştirebiliyor. Güney Koreli otomobil üreticisi, yeni aracını “nihai hareketlilik aracı” olarak adlandırıyor. Elevate’in her bir ayağında, aracın hem memeli hem de sürüngen yürüyüş biçimlerini taklit etmesini sağlayan eklemler bulunuyor. Otomobil üreticisi, bu ilginç özelliği tam olarak şu şekilde açıklıyor:

“Diğer bir yandan bacaklar, eklemlere giden gücün kesildiği kapalı sürüş moduna katlanır. Entegre bir pasif süspansiyon sisteminin kullanılması, batarya verimliliğini en üst düzeye çıkarır. Bu, Elevate’in tıpkı diğer araçlarda olduğu gibi otoyol hızlarında sürülmesine imkan tanır. Ancak bundan başka hiçbiri 1,5 metrelik bir duvarı tırmanamaz, 1,5 metrelik bir boşluğun üzerinden yürüyerek geçemez, çeşitli arazileri yürüyerek dolaşamaz ve gövdesini ve yolcuları tamamen dengede tutarken 4,5 metre genişliğinde bir yol genişliğine ulaşamaz. Üstekli tekerlekli hareketin eklemli bacaklarla birleştirilmesi, daha hızlı yürüme hızları, benzersiz dinamik sürüş duruşları ve her bacağın sonunda burulma kontrolüne imkan tanıyarak yeni bir hareketlilik paradigması sağlar.”

Hyundai Elevate

Hyundai, bu aracın temelini oluşturan teknolojinin, onu gezegenler arası bir görev için olgunlaştırabileceğini düşünüyor. Ancak ne yazık ki, şu anda Hyundai Elevate’in tam ölçekli bir prototipi yok. O yüzden şimdilik sadece konsept aracın bilgisayar ortamında hazırlanmış bu videosuyla yetinmek zorundayız.

Nreal – Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü

Son birkaç senedir artırılmış gerçeklik denildiğinde akla gelen ilk firma Magic Leap oluyor. Zira şirketin geliştirmiş olduğu artırılmış gerçeklik gözlüğüyle ilgili olarak bugüne dek paylaştığı videolar tam anlamıyla nefes kesiciydi. Buna rağmen artırılmış gerçeklik gözlüğü geliştiren ve bu konuda gelecek vadeden şirketler de mevcut. Bu şirketlerden biri olan Nreal, geliştirmiş olduğu artırılmış gerçeklik gözlüğünü CES 2019’da görücüye çıkardı ve The Verge’ün bu cihazla ilgili yaptığı haberde belirttiğine göre, bu ürün Magic Leap’e rakip olabilir.

Nreal

Çinli girişim şirketi Nreal’in geliştirdiği artırılmış gerçeklik gözlüğünü deneme fırsatı bulan The Verge editörü, cihazın iki dikkat çekici noktası olduğunu ifade ediyor. Bu dikkat çekici noktalardan ilki cihazın görünümü. Bu artırılmış gerçeklik gözlüğü hantal ya da başka bir deyişle kaba bir tasarıma sahip olmadığı için halka açık bir yerde bu gözlüğü aşırı dikkat çekme endişesi olmadan takabilirsiniz. İkincisi ise gözlüğün 52 derecelik görüş alanına sahip her iki mercek aracılığıyla 1080p kalitesinde bir görüntü yansıtması sayesinde, Magic Leap One ya da Microsoft HoloLens’e daha yakın bir görüntü kalitesinin elde edilmesidir.

Nreal 2

Bu artırılmış gerçeklik gözlüğünün bu yılın üçüncü çeyreğinde ve büyük ihtimalle 1000 doların altında bir fiyat etiketiyle satışa sunulması planlanıyor. Ancak artırılmış gerçeklik içeriklerinin hala neredeyse yok denecek kadar az olması, bu tarz cihazların kullanımlarını kısıtlıyor. Yine de Nreal, kesinlikle artırılmış gerçeklik sektörünü yakından takip edenlerin dikkat etmeleri gereken bir cihaz.

ANYmal Robot Teslimat Köpeği

Lastik üreticisi olarak tanıdığımız Almanya merkezli Continental şirketi, CES 2019’da paket teslimatı yapan bir robot köpek tanıttı. The Verge’ün bu robot köpek ile ilgili paylaştığı habere göre, Alman şirket, mobilitenin geleceğine yönelik araştırmasının bir parçası olarak ANYbotics isimli robotik şirketiyle bir ortaklık kurdu ve bu ortaklık kapsamında bu robot teslimat köpeği geliştirildi.

ANYmal

Continental, ANYbotics tarafından geliştirilen “ANYmal” isimli bu robot teslimat köpeğinin bir sürücüsüz teslimat kamyonunun arkasından nasıl atladığını ve bir pakedi bir evin ön kapısına kadar nasıl taşıdığını gösterdi. Bu demoda, robotun kapı zilini bacaklarından biriyle çalmadan önce, bahçedeki birikintinin üzerinden dikkatli bir şekilde geçtiği görülüyordu. Daha sonra da pakedi sırtından yavaşça yere bırakıyordu.

Blade AR – Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü

Artırılmış gerçeklik teknolojisinden yararlanan bir gözlük geliştirmek için uzun süredir çalışan firmalardan biri de Vuzix. Blade AR isimli artırılmış gerçeklik gözlüğü üzerinde yıllardır çalışan teknoloji şirketi, gözlüğün kullanıma hazır halini bu seneki CES‘te görücüye çıkardı. The Verge’ün paylaştığı habere göre, bu artırılmış gerçeklik gözlüğü, temel olarak Magic Leap One başlığında kullanılanla aynı tür bir ekran yansıtma tekniği olan ve dalga kılavuzu teknolojisi olarak bilinen bir teknolojiyi kullanıyor ve bu şekilde gözlüğün sağ camında minyatür bir ekran görüntüleniyor.

Blade AR 2

Bununla birlikte her ikisi de gerçek dünyayla etkileşimde olan ve kullanıcı tarafından gerçek zamanlı olarak değiştirilebilen sanal görüntüler oluşturan Magic Leap ya da Microsoft HoloLens gibi cihazların aksine, Blade tam teşekküllü bir artırılmış gerçeklik gözlüğü olmak yerine, daha çok telefonlar için bir aksesuar niteliğinde bir cihaz olarak tasarlanmıştır. Aslında Blade AR, temel olarak Google Glass’ın yaptığını yapıyor, ancak daha zengin bir görüş alanına sahip olan daha yüksek çözünürlüklü ve tam renkli ekran ile bunu gerçekleştiriyor ve de tasarımı bir güneş gözlüğüne yakın olduğu için kamuya açık yerlerde kullanım açısından Google Glass’tan daha uygun bir cihaz.

Vuzix, Blade AR’ın, insanların akıllı telefonlarını ceplerinden çıkarıp sosyal medya ve uygulamalar arasında kaybolmasını önleyerek akıllı saatlere benzer bir şekilde işlev göreceğini zannediyor. Bu arada şirket, artırılmış gerçeklik gözlüğünü kısa bir süre içerisinde 1000 dolar fiyat etiketiyle satışa sunmaya hazırlanıyor.

Kia READ – Gerçek Zamanlı Duygu Uyumlu Sürüş Teknolojisi

CES 2019‘da pek çok otomotiv şirketi, kendi sürücüsüz araba konseptlerini gösterdi. Ancak bu konseptlerin en dikkat çekeni Kia‘ya aitti. Güney Koreli otomobil üreticisi, bu yılki CES’te “real-time emotion adaptive driving” (gerçek zamanlı duygu uyumlu sürüş) ya da kısaca “READ” isimli yeni teknolojisini tanıttı. Kia ve MIT’li araştırmacılar tarafından ortaklaşa geliştirilen bu yeni teknoloji, araç içi deneyimini yolcuların duygusal durumuna göre uyarlamak için yapay zeka kullanıyor.

Kia READ

Business Insider’ın paylaştığı habere göre, bu teknoloji sayesinde araba, yolcuların kalp atış hızınızı takip edebiliyor ve yüz ifadelerini okuyabiliyor. Sonra da yolcuların ruh hallerini tamamlamak üzere bu verileri arabadaki aydınlatmayı ve sesleri ayarlamak için kullanıyor. Örneğin yorgunsanız ya da stresliyseniz, READ sistemi aydınlatmayı azaltıp rahatlatıcı bir müzik açabiliyor.

Otomobilde gözlerinizi ve ellerinizi izlemek için iç kameralar bulunuyor ve bu sayede parmak hareketlerinizi aracılığıyla sıcaklık, aydınlatma ve eğlence gibi aracın farklı yönlerini kontrol edebiliyorsunuz. Bunların yanı sıra aracı daha da sürükleyici bir hale getirmek için koltuklar, çalan şarkıların ritmine göre titreşebiliyor ve hareket edebiliyor. Aynı zamanda bu koltuklar, masaj fonksiyonuna da sahip.

Numi 2.0 – Akıllı Klozet

CES 2019’da görücüye çıkan en ilginç ürünlerden biri, 146 yıllık sıhhi tesisat şirketi Kohler‘e ait olan akıllı klozet. Numi 2.0 isimli bu akıllı klozet, dahili surround hoparlörlere, ortam aydınlatmasına ve Amazon Alexa ses kontrollerine sahip. Kullanıcılar sesli komutları kullanarak müzik açabiliyor ve aydınlatmayı istedikleri gibi özelleştirebiliyorlar. Bununla birlikte ayrıca satılan Kohler’in PureWarmth isimli klozet oturağı, kullanıcının tercihine göre ısı yayabiliyor.

Numi 2.0

The Verge’ün bu akıllı klozetle ilgili haberinde belirttiğine göre, Kohler ürün ile ilgili olarak paylaştığı basın bülteninde, Numi 2.0 Akıllı Klozet‘in sahip olduğu çok sayıdaki “aydınlatma ve ses geliştirmesi” sayesinde kullanıcıların “tamamen sürükleyici bir deneyim” yaşayacaklarını garanti etti. Ancak bu “sürükleyici deneyimi” yaşamak isteyenlerin ciddi bir meblağı gözden çıkarmaları gerekiyor. Zira ürünün satış fiyatı 7.000 dolar (siyah rengi 9.000 dolar).

Garmin Vivoactive 3 Music – Akıllı Saat

Akıllı saatleriyle tanıdığımız Garmin, bu seneki CES fuarında, Verizon Wireless’ın desteğiyle ilk 4G LTE özellikli GPS akıllı saati olan Vívoactive 3 Music‘i duyurdu. Bu akıllı saatin en önemliği özelliği, akıllı telefon yakınlarda olmasa da, kullanıcının müzik dinleme ve mesaj gönderme gibi temel işlevleri gerçekleştirmesine imkan tanıyor olması. The Verge’ün haberine göre, Garmin Vivoactive 3 Music, kullanıcıların koşuya çıktıklarında ya da spor salonuna gittiklerinde telefonlarını evde bırakmalarına ve buna rağmen hücresel bağlantı ile müzik dinleyebilmelerine, metin mesajı gönderebilmelerine ve egzersizlerini takip edebilmelerine olanak tanıyor.

Garmin Vivoactive 3 Music

Bunların yanı sıra cihaz, bir çarpma ya da düşme tespit edildiğinde, önceden yüklenmiş acil durum kontaklarına haber verebilen dahili olay algılama özelliği gibi çeşitli güvenlik özelliklerine sahip. Örneğin bir kullanıcı egzersiz yaparken kendini güvende hissetmediği takdirde, akıllı saatin düğmesine beş saniye basılı tutabilir ve bu sayede acil durum kontaklarına kullanıcının gerçek zamanlı konumuyla birlikte bir mesaj gönderilir. Bununla birlikte kullanıcılar, şarkıları ve çalma listelerini –Deezer ve Spotify gibi üçüncü taraf müzik uygulamalarında olanlar da dahil olmak üzere- direkt olarak akıllı saate indirebiliyorlar.

HTC Vive Pro Eye – Sanal Gerçeklik Başlığı

CES 2019’da, sanal gerçeklik teknolojisini yakından takip edenler için çok önemli bir ürün tanıtıldı. HTC, sanal gerçeklik cihazı Vive’ın yeni versiyonu olan Vive Pro Eye’ı tanıttı. The Verge’ün yaptığı habere göre, HTC Vive Pro Eye‘ın bir önceki model olan HTC Vive Pro‘dan en önemli farkı, doğal ve dahili bir göz takibi özelliğine sahip olmasıdır. Daha önceki HTC Vive modellerine, ayrıca satın alınabilen bir kit aracılığıyla bu özellik ekleniyordu.

HTC Vive Pro Eye

Göz takibi özelliği, sanal gerçeklik için çeşitli olanaklar sağlıyor. Bu olanaklar arasında daha yüksek kaliteli görüntüler, tam hareket kontrol cihazlarını kullanma kabiliyetine sahip olmayan kişiler için sanal gerçeklikte eller serbest etkileşimin yeni şekilleri ve erişilebilirlik seçenekleri yer alıyor. Bununla birlikte HTC Vive Pro Eye, insan gözünün sanal bir ortamda gördüğü her yerde keskin görüntüler sunan ve dış kenardaki nesnelerin görüntü kalitesini düşüren özel bir teknik sayesinde daha iyi bir sanal gerçeklik deneyimi sağlamayı vadediyor.

HTC Vive Pro Eye’ın fiyatının ne kadar olacağına dair herhangi bir bilgi paylaşılmadı. Ancak bir fikir vermesi açısından HTC Vive Pro’nun 799 dolara satıldığını belirtelim. Bununla birlikte cihazın bu yılın ikinci çeyreğinde piyasaya sürüleceği tahmin ediliyor.

HTC Vive Cosmos – Sanal Gerçeklik Başlığı

HTC, CES 2019‘da, Vive Pro Eye’ın yanı sıra, başka bir sanal gerçeklik cihazı daha tanıttı. HTC Vive Cosmos ismindeki bu sanal gerçeklik cihazı, HTC Vive Pro Eye’a göre ana akıma daha fazla odaklanıyor. Harici sensörler gerektirmiyor ve tamamen izlenen hareket kontrol cihazları kullanıyor. Bununla birlikte HTC Vive Cosmos, tam rahatlık ve kolay kurulum gibi özelliklere sahip ve evde ya da mobil kullanım amacıyla tasarlanmış pratik bir cihaz olarak ön plana çıkıyor.

The Verge’ün paylaştığı habere göre, bilgisayarlar için geliştirilen HTC Vive Cosmos’un ilerleyen süreçte farklı türde cihazları destekleme ihtimali de bulunuyor. Zira HTC, sanal gerçeklik cihazı için yayımladığı tanıtım videosunda, HTC Vive Cosmos’u bir akıllı telefonun yanında göstererek gelecekte Cosmos’un bir akıllı telefona bağlanabileceği izlenimini uyandırdı. Cihazın satış fiyatı ve çıkış tarihine dair herhangi bir bilgi paylaşılmadı. Ancak HTC cihaz ile ilgili olarak paylaştığı basın bülteninde, bu yılın başında geliştirme kitlerinin sunulacağını açıkladı.

Rover Speed ve Ovis – Akıllı Bavullar

Bu yılki CES fuarının en gözde ürünlerinin başında, hiç şüphesiz sahibini takip eden akıllı bavullar geliyordu. Business Insider’ın yaptığı habere göre, üzerinde bulunan kameralar aracılığıyla sahibini tanıyabilen ve takip edebilen iki farklı akıllı bavul fuarda ön plana çıktı. Bunlardan ilki, Rover Speed şirketinin geliştirdiği ve şirket ile aynı ismi taşıyan akıllı bavuldu. Rover Speed marka akıllı bavul, sahiplerini maksimum 19 km boyunca takip edebiliyor ve sahibinin ne kadar hızlı yürüdüğüne bağlı olarak hızını ayarlayabiliyor. Engelleri aşabiliyor ve sahibinin 2 metreden daha fazla arkasında kalırsa, mobil uygulaması aracılığıyla sahibine bir bildirim gönderiyor. Bu akıllı bavulun satış fiyatı ise 481 dolar.

Rover Speed (solda) ve Ovis (sağda)

Rover Speed (solda) ve Ovis (sağda)

CES 2019’daki bir başka dikkat çeken akıllı bavul ise ForwardX Robotics şirketinin geliştirmiş olduğu Ovis idi. Rover Speed’ten farklı olarak Ovis, sahibini arkadan takip etmek yerine, yanından takip ediyor. Ovis de aynı Rover Speed gibi engelleri aşabiliyor ve sahibinin 2 metreden daha fazla arkasında kalırsa, bir bileklik aracılığıyla sahibini uyarıyor. Ayrıca GPS aracılığıyla konumunuzu takip etmesine imkan tanıyan bir özellik satın alabiliyorsunuz. Bu akıllı bavulun maksimum menzili de 19 km’nin biraz üzerinde. Kitle fonlama sitesi Indiegogo aracılığıyla fonlanan Ovis’in henüz siparişe açılmış durumda değil, ancak ürün; artık kullanılmayan Indiegogo sayfasında belirtilene göre, 800 dolarlık bir fiyat etiketiyle satışa sunulacak.

CES 2019’da Yer Alan Türk Şirketleri

CES 2019’dan söz etmişken fuara katılan Türk şirketlerinden bahsetmemek olmazdı. CES 2019’a Vestel başta olmak üzere bazı Türk firmaları da katıldı. Biz de bu şirketler arasından bizim ilgi alanımıza giren iki tanesini paylaştık.

DOF Robotics

Digital Trends’in paylaştığı habere göre DOF Robotics isimli Türk şirketi, dört boyutlu ekranlar, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik de dahil olmak üzere bir dizi farklı teknolojiyi kullanan çeşitli simülasyon donanımları geliştiriyor. Şirket, CES 2019’da, sanal gerçeklik teknolojisinden yararlanan ve aynı anda üç kişinin deneyimleyebildiği “Hurricane 360 VR” isimli donanımını sergiledi.

Bununla birlikte DOF Robotics, CES 2019’da sergilediği Hurricane 360 VR donanımıyla “artırılmış gerçeklik – sanal gerçeklik” kategorisinde inovasyon ödülüne layık görüldü. Bu arada ST Endüstri isimli internet sitesinin paylaştığı habere göre, DOF Robotics’in birlikte çalıştığı şirketlerden biri de Spider-Man, Iron Man, Thor ve Avengers gibi süper kahraman filmleriyle tanıdığımız Marvel Studios idi. Şirket geçen yıl Tayland’ın başkenti Bangkok’ta, Marvel Studios için 144 kişi kapasiteye sahip Dome ekranlı hareketli sinema projesini hayata geçirmiş.

Sixfab

CES 2019’a Vestel başta olmak üzere bazı Türk firmaları da katıldı. Bunlar arasında dikkat çekenlerden biri de Sixfab idi. Robotistan‘ın kurucuları tarafından kurulan ve nesnelerin interneti alanında faaliyet gösteren bir girişim şirketi olan Sixfab, nesnelerin interneti projelerine yönelik olarak Arduino ve Raspberry Pi için bağlantısallığa odaklanan ek geliştirme kartları üretiyor.

Teknolojioku isimli internet sitesi, CES 2019’da Sixfab’in CEO’su olan Sait Borlak ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdi. Bu röportajda girişim şirketinin nasıl kurulduğu, ürettiği ürünler ve ABD ve diğer yabancı pazarlara açılmak gibi konular konuşuldu ve Sait Borlak, girişim kurmayı düşünenlere birtakım tavsiyelerde bulundu. Aşağıda yer verdiğimiz bu röportajı izlemenizi tavsiye ediyoruz.