Bilim adamları cep telefonunun oluşturduğu elektromanyetik alanının Alzheimer hastalarına nasıl yardımcı olabileceğini araştırıyor.

ABD’li Bilim İnsanlarının Fareler Üzerindeki Elektromanyetik Dalga deneyi

Fareleri içeren çalışma, cep telefonu kullanımıyla ilişkili elektromanyetik dalgalara uzun süre maruz kalmanın Alzheimer hastalığına karşı koruyabileceği ve hatta tersine döndürebileceğini göstermektedir.

Çalışma Alzheimer Hastalığı Dergisi’nde yayınlandı.

South Florida Üniversitesi’nden PhD Gary Arendash, “Yetişkinliğin erken döneminden itibaren cep telefonuna maruz kalmanın, Alzheimer’lı farelerin hafızasını koruduğunu öğrenmemiz bizi şaşırttı” diyor. “Cep telefonları tarafından üretilen elektromanyetik dalgaların Alzheimer’lı farelerde bellek bozulmasını tersine çevirmesi daha da şaşırtıcıydı.”

Araştırmacılar, Alzheimer hastalığına sahip farelerin, elektromanyetik dalgalara maruz kalmasının, beyin-beta amiloid birikintilerini azalttığını söylediler. Anormal beta-amiloid birikiminin oluşturduğu beyin plakları, Alzheimer hastalığının belirleyici özellikleridir, bu yüzden çoğu tedavi proteinleri hedeflemeye çalışır.

Çalışma, Alzheimer hastalığını ve normal fareleri geliştirmek için genetik olarak tasarlanmış fareler dahil 96 fareyi kapsamıştır. Hem Alzheimer’lı fareler hem de normal fareler, yedi ila dokuz ay boyunca günde bir saatlik standart hücre kullanımı tarafından üretilen elektromanyetik alana maruz bırakıldı.

Farelere kulaklık takılmadı ya da kulaklarına minik telefonlar tutulmadı. Onların kafesleri, daha ziyade, cep telefonu sinyalini üreten merkezi bir antenin etrafına yerleştirildi.

Her bir kemirgen, antenle aynı mesafede tutuldu ve tipik olarak insan kafasına bastırılan bir cep telefonu tarafından yayılan bir seviyede elektromanyetik dalgalara maruz bırakıldı.

Araştırmacılar, hafıza kaybı belirtileri henüz ortaya çıkmamış Alzheimer’lı genç yetişkin farelerin, cep telefonuna maruz kalmaya başladığı zaman bilişsel yeteneklerini koruduğunu söylüyorlar. Dahası, araştırmacılar, Alzheimer’lı yaşlı farelerin hafıza bozulmalarının düzeldiğini ve aylarca cep telefonuna maruz kalmanın, normal farelerin anılarını bile artırdığını yazıyorlar.

 

Araştırmacılar, cep telefonuna maruz kalan normal farelerin hafızalarındaki gelişmelerin kendini göstermesinin aylar sürdüğünü, bunun insanlarda da benzer bir etkisinin yıllar sonra ortaya çıkabileceğini söylüyor.

Cep Telefonları Beyin Tümörüne Davetiye Çıkarmaz mı?

Her ne kadar bazı insanlar cep telefonlarının beyin tümörlerine neden olabileceğini iddia etseler de, Güney Florida araştırmacıları; çok sayıda çalışmaya rağmen, yüksek frekanslı elektromanyetik alana maruz kalmanın insan sağlığı için bir risk olduğuna dair kesin bir kanıt bulunmadığını söylüyorlar.

Aralık 2009’da Ulusal Kanser Enstitüsü Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmada, cep telefonu kullanımının keskin bir şekilde yükselmesinden beş ila 10 yıl sonra 60.000 kişilik bir çalışma grubu arasında beyin tümörlerinin görülme eğiliminde önemli bir değişiklik bulunmadı.

Hangi frekanstaki dalgalar Alzheimer üzerinde etkili olabilir?

Bu soru hakkındaki araştırma ise, Kazakistan’ın Nazarbayev Üniversitesi’ndeki akademisyenler tarafından yürütülmektedir.

Alzheimer’ın nedeni sinir hücrelerinin ölümü ile ilgilidir ve bilim adamları cep telefonlarının 918 MHz frekansındaki elektromanyetik alanın bununla nasıl başa çıkabileceğini araştırıyorlar.

Araştırmacı Andrey Tsoy, “Altı ay içerisinde aynı parametrelerle deneyler yapan ABD’li bilim insanlarının çalışmalarına dayanarak, insan ve sıçan kültürlerini kullandık. Onları 60 dakika elektromanyetik alana maruz bıraktık” dedi.

“918 MHz’lik bir elektromanyetik alan frekansına sahip hücrelerin ışınlanmasıyla elde edilen çalışmalarımızın sonuçları, elektromanyetik alanın olası terapötik etkiyi gösteren oksidatif stresi bastırma yeteneğini doğruladı.” “Böylece, 918 MHz’lik bir elektromanyetik alan frekansına sahip ışınlama muhtemelen Alzheimer hastalarının tedavisinde kullanılabilir.”

Üniversite, cep telefonu frekansı ile Alzheimer hastalığı arasındaki bağlantıyı araştırmaya devam etmek istiyor.