Akıllı saatlerin günümüzün –ve hatta geleceğin- trendi olduğunu kabul etmemiz lazım. Bunun farkında olan saat üreticileri, pazardan payını almak için elinden geleni yapıyor. Özellikle ürettikleri lüks saat modelleri ile tanınan Tag Heuer markası da akıllı saat sektöründe yer almayı planlıyor.

Geçtiğimiz aylarda Tag Heuer, Intel ile ortaklaşa Android Wear uyumlu bir saat geliştireceğini duyurmuştu. Kurulan bu ortaklık doğrultusunda Tag Heuer’in CEO’su Jean-Claude Biver, önümüzdeki Ekim ya da Kasım ayında piyasa sürülmesi beklenen bu akıllı saatin ismini açıkladı: Tag Heuer Carrera Wearable 01.

Geliştirilecek olan akıllı saatin görünümünün; Basel World 2015 etkinliğinde tanıtılan Carrera Heuer 01 modeline benzeyeceği söyleniyor. Saatin sadece %80’i İsviçre’de üretileceği için bu model; lüks markalara prestij katan “Swiss Made” etiketini taşıyamayacak. Bunun en bariz sebebi ise saatin işlemcisinin Intel tarafından geliştirilecek olması. Biver, Carrera Wearable 01’in pil ömrünün 40 saat boyunca dayanabileceğini belirtmiş. Bunun Apple Watch’a kıyasla son derece iyi olduğunu söyleyebiliriz ama Withings Activite gibi 8 aylık pil ömrü olan mekanik/melez saatlerin yanında biraz düşük kalıyor.

Tag-Heuer-Carrera

Tag Heuer Carrera 01

Geliştirilen saatlerde ağırlıklı olarak Qualcomm, Broadcom ve Texas Instrument çipleri kullanılıyor. Buna bağlı olarak donanımında Intel’in, yazılım kısmında ise Google’ın (Android Wear ile) yer aldığı Carrera Wearable 01, diğer markaların yüreğine biraz korku salabilir. Öyle ki, fiyat bakımından tüketicilerin yüreğine bile korku salabilir, çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi Tag Heuer lüks bir saat markası; buna bağlı olarak 1400$’lık fiyatı, yutkunarak da olsa normal karşılamak gerekebilir. Saatin özellikleri hakkında henüz bir bilgi bulunmuyor ama açıklandığı zaman paylaşacağız.

Görsel Kaynak: http://chasyopt.atspace.eu/