Geçtiğimiz senelerde sanal gerçeklik teknolojileri gözle görülen bir ilerleme kaydetti. Buna rağmen herhangi bir sanal gerçeklik donanımı geliştirmek halen pahalı. Google Cardboard ise sanal gerçeklik deneyimini yaşamak isteyip, bir bütçe ayıramayacaklar için en ideal ürün.

Kullandığınız telefonu basit bir sanal gerçeklik kaskına döndürebilen Cardboard, ona eşlik eden açık yazılım aracı ile sanal gerçeklik için yazılım geliştirme işlemini son derece kolaylaştırıyor. Sanal gerçeklik tecrübesinin kolay ve ulaşılabilir olmasını benimseyen Google, geliştiricilerin yeni nesil dijital tecrübelere öncülük etmesini ümit ediyor.

google-cardboard

Kendi Sanal Gerçeklik Biriminizi Yapın(DIY HMD)

Google kendi biriminizi yaratabilmeniz için ufak bir liste hazırlamış;

 1. Karton Kutu: Tercihen E kalınlığında (Farklı kalınlıkları bulunuyor) oluklu bir karton kutu. Daha iyi bir sonuç için taşımacılık için kullanılan kolilerden ziyade sağlam ayakkabı kutularını tercih edebilirsiniz. Kullanacağınız karton kutunun boyutları minimum 22×56 cm. ve 1.5 mm. kalınlığında olmalı.
 2. Lens: Odak noktasının uzunluğu 45 mm. olan lensleri kullanabilirsiniz. Köşelerde oluşması muhtemel bozukluklar için en iyi tercih ise çift tümsekli lensler.
 3. Mıknatıs: Yaklaşık 19 mm. çapında ve 3 mm. kalınlığında bir adet halka noedim ve silindir seramik mıknatıs.
 4. Cırt Cırt: 20 milimetreye 30 milimetre boyutlarında, normal dayanıklılığa sahip yapışkan iki cırt cırt şerit.
 5. Lastik Bant: Telefonun kayıp düşmesini önlemek için minimum 8 cm. boyutunda lastik bir bant.

Bunlara ek olarak cetvel, yapıştırıcı, makas ve maket bıçağına ihtiyacınız var. Tercihe bağlı olarak yaptığınız cihaza NFC etiketi de ekleyebilirsiniz. Malzemeleri bir araya getirmek için bu şemaları inceleyebilirsiniz.

Google_Cardboard_Ingredients

Cihazınızı bir araya getirdikten sonra, içeriğinde öğretici bir video ve belgelerin bulunduğu yazılımı indirerek, kendi yazılımınızı geliştirebilirsiniz. SDK deneysel olduğu için Android SDK’ları ile aynı desteği sağlamayacak ama geliştirdiğiniz proje ve geri bildirimler sonraki sürümlere ışık tutacak.

Cardboard, Android 4.1 (Jelly Bean) ve üzeri çoğu modern cihazlar ile uyumlu olarak çalışıyor. Uygulama 7 farklı demo sunuyor:

 • Earth: Bu demo aracılığıyla Google Earth’u kullanarak şehrin semalarında geziye çıkabilirsiniz.
 • Photo Sphere: Android telefonunuzun panaromik özelliği ile çekim yaptıysanız, onları bu özellik ile 360 derece görüntüleyebilirsiniz.
 • Street Vue: Paris sokaklarında güzel bir gezinti sizi bekliyor.
 • Tour Guide: Paris’i bitirdikten sonra Versay Kalesine de buradan bakabilirsiniz.
 • Windy Day: Spotlight Stories tarafından geliştirilen bu interaktif animasyonda anlatılan hikayeyi takip edin. Bakalım sizi nereye götürecek?
 • You Tube: Popüler Youtube videolarını bir de Cardboard ile tecrübe edin.
 • Exhibit: Çeşitli kültürel yapıların sergilendiği bu sergiye de bir bakmak lazım.

Bu uygulamaların dışında, Chrome Experiments üzerinde değerlendirebileceğiniz 8 farklı demo daha bulunuyor. İnternet üzerinde 5$’dan başlayan fiyatlarla bulunabilen ürün, Oculus veya Project Morpheus’a kıyasla elde edilebilirlik bakımından çok daha makul. Sanal gerçeklik savaşında nasıl bir konuma sahip olacağını ise artık bekleyip göreceğiz.

Google Cardboard deneyimlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için de bu yazıya göz atabilirsiniz.

LG’nin çıkarmayı planladığı sanal gerçeklik biriminin yazısı da burada.

Görsel Kaynak: http://www.cnet.com/