Arkadaşlarınızla unutamayacağınız bir anı canlı olarak cep telefonunuzdan paylaşmak mı istiyorsunuz? Artık Butterfly TV ile bu mümkün. Ahmet Oğuz Mermerkaya, Murat Aydın, Rıza Selçuk Saydam ve Fahrettin Ateş’in geliştirdiği bir proje olan Butterfly Tv, şu an beta sürümünde ve sadece Android platformu için uyumlu. Drone ile yapılan çekimleri de canlı olarak verebilmesiyle farklılık yaratan uygulamayı, Ankara’da yaşayan ekibinden dinledik.

– Butterfly TV nedir? Neden ismi Butterfly TV?

Butterfly TV, kullanıcıların bulundukları anı canlı olarak arkadaşları ile paylaşmasını sağlayan bir tür sosyal ağ. Projeyi geliştirme amacımız Türkiye’den küresel ürünler çıkabildiğini göstermek ve çevremize bir emsal teşkil edebilmek. Belki bizim bu girişimimiz bir gün bir yerde kelebek etkisine dönüşür diye adını Butterfly TV koyduk.

– Bu fikir nereden aklınıza geldi ve hangi problemi çözüyor?

Zaman zaman bulunduğum anı arkadaşlarımla veya akrabalarımla anlık olarak paylaşma ihtiyacı hissediyordum. Bu uygulama çok temel olarak bulunduğu anı arkadaşlarına anlık olarak izletmek isteyen kişilere bir çözüm sunuyor. Ayrıca yayın izlenirken izleyiciler ve yayıncı arasında da iletişim kurulabiliyor.

– Drone’dan canlı yayın verme hizmetini ne zaman entegre etme ihtiyacı duydunuz?

Drone’lara ilgimiz önceden beri var. Drone’lar çekilen videolar aracılığı ile internette yayınlayan bir sürü haber gördük. Bir gün Fahrettin, gideceği konseri Drone ile canlı yayınlayamaz mıyız diye sordu; ve ondan sonra bunun güzel bir fikir olduğunu düşündük.

– Bu geliştirme ne kadar sürede oldu?

Biz işimizden arta kalan zamanlarda Butterfly TV üzerinde geliştirme yapabiliyoruz. Bu yüzden geliştirme, saat bakımından bir hafta sürse bile süreç bakımından aylar aldı diyebilirim. Tabii bu sırada bir tane drone’u da yere düşürüp kırdığımızı belirteyim. :)

– Drone ile Butterfly TV nasıl eşleşiyor?

Bunun için 3 araç kullanıyoruz. Bilgisayar, Akıllı Telefon ve Drone.

  1. Bilgisayarı drone’un Wi-Fi ağına bağlıyoruz. Bu sayede drone’u kontrol edebiliyor ve görüntüsünü alabiliyor.
  2. İnternete bağlı bir telefonu bilgisayara bağlıyoruz ve USB tethering özelliğini açıyoruz. Bu sayede bilgisayar internete yani Butterfly TV sunucusuna ulaşabiliyor.
  3. PC’de geliştirdiğimiz Java uygulamasını açıp Drone’dan aldığımız görüntüyü Butterfly TV sunucusuna gönderiyoruz.

– Şu ana kadar kaç kere drone ile livestream gerçekleşti ve ortalama süre ne kadar?

Şimdiye kadar drone ile ilgili yayınları hep biz kendimiz yaptık. Sanırım 10 civarında yayın yapıldı. Süreleri 3-5 dk. arasında. Uygulamayı ve drone kabiliyetini yavaş yavaş yurtdışına da duyurmaya başlıyoruz, ve bu sebeple yeni denemeleri heyecanla bekliyoruz.

– Drone pazarının bugünü ve yarını için görüşleriniz?

Drone özellikle son bir yıl içinde oldukça ilgi görmeye başladı. Her geçen gün yeni bir drone uygulamasını görüyoruz. Bazen dronelar ilk yardım destek oluyor, bazen malzeme taşıyor, bazen arama kurtarma işlerine kullanılıyor, bazen ise gözetleme yapıyor. Birkaç ay önce ise NASA’nın dronelar için şehir içinde trafik yolları planladığını okuduk. Bunlar birleştirince drone’ların önümüzdeki yıllarda geniş bir alanda kullanılacağı anlaşılıyor.

– Diğer cihazlarla da livestream entegre etmeyi düşünüyor musunuz? Evetse neler?

Go-Pro kameralar ile entegre olmayı planlıyoruz. Bu sayede hem farklı drone’lar ile daha kaliteli yayın yapabilir, hem de bireysel Go-Pro kullanıcılarının da kullanmasını sağlayabiliriz. Google Glass ile de entegre etme ilgi alanımıza giriyor. Yalnız öncelikli değil.

– Butterfly TV’yi gelecekte nasıl konumlandırmak istiyorsunuz?

Butterfly TV’yi gelecekte eğlence ve anlık yayın mesajlaşması olarak kullanılması ve dünyanın dört bir tarafına yayılmasını hedefliyoruz.

– Butterfly TV üzerinden gerçekleşen en ilgi çekici livestream?

Amerika’da bir tır şöförü tüm yol boyunca herkese açık yayın yapıyordu. Biz de arada bağlanıp kendisi ile sohbet ediyorduk. Benim en çok ilgimi çeken yayın bu oldu. Bunun dışında drone’lar ile yapılmış yayınlar önceden pek yapılmadığından ilginç geliyor.

– Favori Drone markanız?

Tabii ki ilk göz ağrımız AR.Drone. Şimdiye kadar genelde AR.Drone üzerinde çalıştık; ancak artık gönlümüzde DJI Phantom da var. Go-Pro ile entegrasyonu tamamlayıp Go-Pro taşıyan Phantom ile yayın yapmak istiyoruz.

Uygulamayı incelemek istiyorsanız buradan ulaşabilirsiniz. Yorumlarınızı da Butterfly TV’nin Google Plus komunitesinden paylaşabilirsiniz.