Sadece küçük bir düğme aracılığıyla evinizdeki cihazları yönetebileceğinizi ve önceden belirli hareketleri etkinleştirebileceğinizi söylesek ne derdiniz? Bttn’a hazır olun.

Kulağa imkansız gibi gelse de Finlandiyalı Button firması, görünümüne aşina olduğumuz fiziksel bir düğme (Bttn – düğme) geliştirerek, gelişmekte olan IoT pazarına girmeyi başardı. Eğer IFTTT mantığına biraz aşinalığınız varsa, bu “Bas Bana!” diye bağıran düğme, tetiklemesini istediğiniz IFTTT reçetesini etkinleştiriyor.

4 Adımda Kolay Kurulum

  1. Düğmeyi 3G servisinden yararlanarak kullanmak istiyorsanız; içinde mobil verilerin bulunduğu mikroSIM kartını yerleştirmeniz gerekiyor.
  2. 4 AA pil ya da cihazla birlikte gelen mikro USB güç adaptörünü kullanarak bttn’a güç sağlayın.
  3. 3G kullanmak istemiyorsanız, bilgisayarınızdan WiFi erişim noktasına “bttn” yazarak giriş yapın ve WiFi ağınızın SSID ile şifresini girin.
  4. Bttn ağınıza bağlandığını yeşil bir ışık aracılığıyla size haber veriyor.

Cihaz kullanıma hazır hale getirildikten sonra my.bt.tn adresine giderek bttn’yı kaydettirin. Ayarlar menüsünden kullandığınız bttn’nın ismini ve konumunu atayabilirsiniz. Sitedeki yapılandırma menüsünden ise düğmenin görevlerini atayabiliyorsunuz. Artık karmaşık komutları tek bir tuşa dokunarak gerçekleştirebilirsiniz.

bttn

Tek Bir Tuş ile Neler Yapılabilir

Kendisini, “Dünyanın en basit internet kullanıcı arayüzü” olarak tanımlayan bttn ile yapılabilecekleri şu şekilde örneklendirebiliriz;

  • Çocuklar bttn’a basarak ebeveynlerine SMS yoluyla eve geldiklerini bildirebilir,
  • Karnınız acıktığı zaman düğmeye basarak pizza siparişi verebilirsiniz,
  • Belirtilen adrese tek tuşla taksi çağırabilirsiniz,
  • Hasta bir bireyin durumundan haberdar olmak için kullanılabilirsiniz,
  • Sekreterler gelen müşterileri bttn aracılığıyla patronlarının cep telefonuna iletebilir,

Burada verdiğimiz örnekler tamamen kullanıcının hayal gücüne dayalı diyebiliriz. Zaten IFTTT ve benzeri servisler (Zapier, OpenHome) ile uyumlu çalıştığı için kullanıcı hali hazırdaki reçetelerden yararlanabilir ya da kendi reçetesini oluşturabilir. Üzerinde bulunan ışıklar aracılığıyla kullanıcının planladığı reçetenin işe yarayıp yaramadığını da görüntülemek mümkün; yeşil ışık reçetenin uygulandığını, sarı ışık reçetenin işlendiğini ve kırmızı ışık uygulamada bir hata oluştuğunu gösteriyor.

Indiegogo üzerinden 55.000$’lık fon toplayan bttn’yi websitesi üzerinden 69$’a satın alabiliyorsunuz. Yaklaşık 2 aylık bir teslim süresi olan ürün, ülkemize de gönderiliyor.

Görsel Kaynak: http://techcrunch.com/