MIT ve Cornell Üniversitesi araştırmacıları, zahmetli ve zor bir aydınlatma tekniği olan bordür aydınlatma tekniğini kullanarak birbirinden güzel fotoğraflar çekmek isteyen fotoğrafçıların imdadına yetişiyor. Araştırmacılar, öznenin ve fotoğrafçının konumuna göre istenilen bordür ışığını yakalayan bir drone geliştirmeyi başardılar.

Bordür aydınlatma (Rim lighting); ışık kaynağını öznenin yanına veya arkasına yerleştirmek suretiyle, öznenin yan tarafının aydınlatıldığı bir tekniktir. Backlighting olarak da bilinen bu teknikten istenilen sonucun elde edilebilmesi için, ışığın ve öznenin kusursuz olarak konumlandırılması gerekli. Eğer fotoğrafçı veya özne yer değiştirirse, ışık da yeniden konumlandırıldığından, bu tekniği uygulamak oldukça fazla vakit alıyor. MIT ve Cornell Üniversitesi araştırmacıları, bir drone yardımıyla bu sorunun üstesinden gelmeyi başardılar.

Uygulamada kullanılan drone, Parrot tarafından üretilen AR.Drone’un geliştirilmiş bir versiyonu. Bu versiyonda; drone’a üzerinde bir adet kablosuz flaş ünitesi, bir halojen lamba ve bir de lazer telemetre (uzaklığı ölçen bir tür cihaz) eklenmiş.

Bordür Aydınlatma (Rim Lighting) Tekniğine Bir Örnek

Bordür Aydınlatma (Rim Lighting) Tekniğine Bir Örnek

Prototip Nasıl Çalışıyor?

İlk aşamada fotoğrafçı, ışığın öznenin yan yüzeyine nasıl ve hangi genişlikte düşmesi gerektiğini belirliyor. Daha sonra drone’un konumu hesaplanıyor ve drone o noktaya uçuruluyor. Özne hareket ettiğinde drone, tekrar tanımlanmış değerleri göz önünde bulundurarak konumunu belirliyor ve yer değiştiriyor.

Drone’un konumunu ayarlayabilmesi için oldukça karmaşık bir yöntem kullanılmış. Üstelik drone; öznenin konumuna göre yer değiştirebildiği gibi, fotoğrafçının konumunu da hesaplamalarında göz önünde bulunduruyor. Prototip, üzerindeki kamera ile saniyede 20 fotoğraf çekiyor ve bu fotoğrafları kontrol algoritmasını yürüten bilgisayara atıyor. Kontrol algoritması resimleri işleyerek drone’un ideal konumunu hesapladıktan sonra, drone bu noktaya uçuruluyor.

Her geçen gün yeni kullanım alanları ile karşımıza çıkan insansız hava araçlarının, bu prototip ile fotoğrafçılık alanında da kullanabileceğini görüyoruz. Geliştirilen bu drone’un, örnekteki bordür aydınlatma tekniğinin yanı sıra, diğer ışıklandırma teknikleri için de kullanılabileceği düşünülüyor.

Kaynak: www.cnet.com