Yoğun iş temposunda, bahçenizi kontrol edememekten mi şikayet ediyorsunuz? Akıllı sulama sistemi Blossom, sizi biraz rahatlatacak.

Kısaca tanımlamak gerekirse Blossom, telefon, tablet ya da bilgisayar üzerinden bahçe sulama planını kontrol ve takip edebilmesini sağlayan, meteoroloji verilerine göre kendini ayarlayan akıllı bir sulama sistemidir. Cihaz, hava koşullarına bağlı olarak ve düşen yağmur miktarına göre gerektiği kadar su kullanıp, sudan tasarruf etmenizi sağlıyor.

Elektrik Prizleri Yeni WiFi Bağlantısı

Sulama kontrol sistemlerinin bir kısmı evlerin dışında kuruluyken bir kısmı da Wi-Fi bağlantısının sınırlı olduğu alanlarda kendine yer buluyor.  Blossom, bu bağlantı sorunlarını evlerin enerji hattı aracılığıyla çözüyor. Enerji kablosu üzerinden ağ sağlama (Power Line Networking) mantığına dayalı olan bu sistem, evin elektrik tesisatını ağ kablosuna dönüştürüyor. Bu sistem modemin kapsama alanını genişletmek için kullanılıyor. Bu sayede evlerde bulunan elektrik prizlerinden bile WiFi bağlantısı elde edebiliyor. Sistemin kullanımının isteğe bağlı olduğunu söyleyebiliriz, çünkü Blossom modeminizin kapsama alanındaysa, zaten böyle bir sistemi kurma ihtiyacınız olmuyor.

Blossom

Blossom’un Kurulumu

Eğer evinizde hali hazırda kurulu bir sulama sistemi bulunuyorsa, yapmanız gereken tek şey eski kontrol sistemini çıkarıp yerine Blossom’ı yerleştirmek ve mevcut valf kablolarını birleştirmek. Tüm bu işlemler çok kısa sürüyor ve tüm bahçenizi kontrol edebiliyorsunuz.

Blossom’ın sistemi ise aşağıdaki 3 ana unsurdan oluşuyor;

  • Blossom Kontrolörü: Tüm sistemin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlayan cihaz. Aracılığıyla Blossom’ın bulut altyapısına bağlanıp, bahçeniz için detaylı bir sulama planı algoritması oluşturuyor.
  • Erişim Köprüsü: Cihaz evinizin enerji hattına bağlı olduğu için köprüyü, ethernet kablosu aracılığıyla ana yönlendiriciye bağladığınız an, elektrik prizleri ve kontrolör arasındaki internet bağlantısı kurulmuş oluyor.
  • Blossom Uygulaması: iOS ve Android cihazlar ile uyumlu çalışan uygulama sayesinde sulama sisteminize istediğiniz zaman ve yerden ulaşabilirsiniz.

Blossom’ın Genel Özellikleri

Cihaz, gerçek zamanlı olarak yerel meteoroloji kanallarından topladığı verilere dayanarak, sizin yerinize otomatik bir sulama planı oluşturuyor. Önceden belirlediğiniz sulama planına sadık kalarak değişen hava koşullarını göz önünde de bulundurup kendi içinde mantıklı bir düzenleme yapıyor. Diyelim ki, bahçenizde özel sulama gerektiren bitki türleri bulunuyor; bunları Blossom’ın uygulamasına paylaşıp daha özel bir sulama planı oluşturabiliyorsunuz. Blossom’ın algoritması uzman botanikçilerin verilerine göre tasarlanmış; bu konuda çok hazırlıklı ve detaylılar.

Su ve toz geçirmez bir gövdeye sahip olan Blossom, sitemizde daha önce yer verdiğimiz Edyn’a benziyor diyebiliriz. Ancak Edyn’ın aksine bu cihazın toprağa yerleştirilen bir sensörü bulunmuyor. Ön siparişlerinin dağıtımına 2015 Mart ayında başlanacak olan cihazı, Kickstarter üzerinden 139$’a satın alabilirsiniz.

Görsel Kaynak: http://www.connectedly.com/