Bloop ile kaybedilen kan yeniden kullanılabilecek

Dünyada, ameliyat sırasında kan kaybından dolayı yaşamını yitiren insanlar hâlen mevcut. Ameliyat sırasında hastanın kaybettiği kanının yerine uygun başka bir kan verilmektedir fakat bazı durumlarda ise yeterli kan bulunamayabilir. Buna örnek olarak kendi kan grubu dışında başka gruplardan kan alamayan 0 Rh- (negatif) kan grubuna sahip insanlar kan nakli sırasında zor durumda kalabilmektedirler. Türkiye’de 0 Rh- kan grubuna sahip insanların oranı %3,9 iken, dünya çapında bu oran  % 2,55 ‘dir.

2018 yılı verilerine baktığımız zaman dünyadaki ölüm nedenlerinin %27.1’ini, majör kanamaların oluşturduğunu görmekteyiz.  Güvenli kan kaynaklarına erişim eksikliği, çok fazla kişinin kan kaybı nedeniyle yok olması anlamına gelir. Özellikle, büyük kan kayıplarını önlemede uygun tıbbi altyapıya sahip olmayan ülkelerdeki insanlar için ameliyat olmak bu nedenle önemli bir risk taşımaktadır. Sadece gelişmemiş ülkelerde değil, gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde dahi kan kaybına bağlı ölümler gerçekleşmektedir. Örneğin, 2018 raporlarına göre  her yıl yaklaşık 60.000 Amerikalı, kan kaybından ölmektedir. Peki çözüm ne olabilir?

Bloop sayesinde düşük gelirli ülkelerde bile ihtiyacı olanlara temiz ve güvenli kan, zamanında ulaşabilecek gibi gözüküyor.

Bloop aletinin geliştiricisi Bloop için nerelerden ilham aldığını açıkladı. “Gelişmekte olan ülkelerdeki kan ürünlerinin eksikliğini ele alan bir dergi makalesinden ilham aldım. Sonuç olarak, 40 milyon insan kanama riski nedeniyle ameliyat olamamaktadır. Hamilelik komplikasyonları sırasında meydana gelen büyük kanamalar nedeniyle her yıl 800’den fazla kadın gelişmekte olan ülkelerde ölmektedir. Sonuç olarak, bana, sızan yara kanını boşa harcamayı veya ‘kanın yere akmasını’ sağlamayı değil, onu derhal toplayıp ardından hastaya geri vererek hastanın hayatını kurtarabilecek bir fikir geldi.”

Kan, gelişmekte olan ekonomilerde değerli bir üründür: kötü tıbbi altyapı ve aynı zamanda yetersiz tarama tesisleri, transfüzyon sırasında daha yüksek oranda bulaşıcı enfeksiyon hastalıklarına yol açtığı bilinmektedir.

Bloop, hasta kanının anında geri dönüştürmelerini sağlayan yani ameliyat sırasında kaybedilen kanın yeniden kullanılabilir olmasına imkan tanıyan bir tıbbi araçtır. Bloop, kanı yaradan emmek, temizlemek ve kan torbasında toplamak için, hastanın kanının pompalar olmadan yokuş yukarı akmasına izin veren basit bir sifon prensibi ile çalışır.

Bloop Basic ile yerçekiminden faydalanarak eski kanın süzülme işlemi

Başlangıçta, damar içindeki kan, kan inceltici bir ilaç içeren tüpten aşağı akar. Bu, kanın yaradan torbaya doğru yani aşağı doğru akmasını sağlayan yerçekimini meydana getirir.

Kan daha sonra süzülür ve kan dolu yaranın seviyesinden daha düşük seviyedeki bir kan torbası içinde boşaltılır. Kan torbası dolar dolmaz bir diğer boş torbayla değiştirilir. Kan boş torbaya akarken aynı zamanda filtrelenir ve hemen ardından filtrelenmiş kan hastaya geri verilir, böylece tehlikeli kan kaybını önler.

Ameliyat sırasında Bloop Plus’ın kullanım şekli

Bloop yapım aşamasında çeşitli mekanik (kranklama, sıkma vb.) ve fiziksel prensipler gibi birçok testten geçirilir. Akış özelliği, filtre ağının boyutuna (mikromilimimetre aralığı) ve emme borusunun çapına bağlı olarak test edilir. Son olarak, ideal bir oran elde edilebilir. Bu şekilde Bloop, 20 saniye içinde yarım litre kan alabilir.

Bloop son testini geçtikten sonra, yeniden kullanılabilir, katlanabilir, kolay taşınabilir, sterilize edilebilir, kolay anlaşılabilir ve sadece bir kişi tarafından çalıştırılabilir hâle gelir ve piyasaya sürülür.

Güvenli, basit teknolojili, yeniden kullanılabilir ve düşük maliyetli

Cihaz sadece basit bir teknoloji ürünü değil, kullanımı ve bakımı kolay, yeniden kullanılabilir ve sadece 10 USD fiyatla fiyatlandırılmış, tıbbi altyapının zayıf olduğu veya yetersiz olduğu yerlerde bile temiz ve güvenli kanı erişilebilir kılıyor. Tıbbi tesislerin finansal ve altyapı gelişimine bağlı olarak, Bloop ölçeklenebilir ve gelişmiş (aynı zamanda düşük maliyetli) bir versiyona yükseltilebilir, böylece gelişmiş ülkeler de yararlanabilir.

Örneğin Plus model, daha küçük miktarlarda kanın bile emilmesini sağlar, kanın torbaya toplanmasını sağlayan yerçekimini oluşturmak için başlangıç ​​sıvısı gerektirmez ve mobil klinikler için uygundur.

FDA materyalleriyle bazı Bloop prototipleri oluşturulduğunda ilk saha testi Kenya ve Etiyopya gibi Sahra altı Afrika bölgelerinde yapılmalıdır. Bloop ve güncel sorun hakkında farkındalığı arttırmak için bir tanıtım kampanyasının planlanması gerekir, ki bu bir sosyal medya ve kickstarter campain içermelidir.

Gelişmekte olan ülkeler için oluşturulmuş benzer bir cihaz yoktur. Araştırma, acil durumlarda, çok bulaşıcı olan “çorba kepçe tekniğinin” kullanıldığını ortaya koydu. Böylece kan, doğrudan hastanın mide bölgesinden bir çorba kepçesiyle veya benzer bir şeyle alınır. Daha sonra kanı filtrelemek için birkaç kat pansuman malzemesi içerisinden dökülecek ve daha sonra tekrar transfekte etmek için bir kan torbasına doldurulacaktır.

 

Düşük maliyetli Bloop cihazı, mevcut pahalı, kullanılamaz ve / veya güvenli olmayan bu gibi kan nakli yöntemlerinin yerini alabilir ve potansiyel olarak dünyadaki özellikle gelişmekte olan ülkelerde sayısız atık kan tekrar kullanılabilir ve milyonlarca insanın hayatı kurtarılabilir.

Bloop şu anda prototip ve saha test aşamasındadır. İlgilenen ortaklarla bağlantı kurmayı ve Bloop basic ve Bloop plus modellerini dağıtmaya başlamayı planlıyorlar.

Aşağıdaki resimde görüldüğü üzere, Bloop ,kompleks hale geldikçe fiyatı da aynı oranda artmaya başlıyor.   

KAYNAKLAR:

http://www.tuvie.com/bloop-medical-device-to-instantly-and-safely-re-use-patients-own-leaking-blood/
https://reset.org/node/29085
https://www.jamesdysonaward.org/2017/project/bloop-a-life-saving-10-device-to-recycle-your-own-blood-during-surgery/
https://www.healthline.com/health/bleeding-to-death