Kullandığınız saatin özelliklerini yapboz parçaları gibi değiştirebilmek ister miydiniz? Yeni bir girişim olan Blocks’un geliştirdiği modüler akıllı saat konsepti, birbirinden farklı özellikleri zevkinize göre kombine etmenize olanak sağlıyor.

Blocks, 2013 Kasım ayında Imperial College’dan iki öğrencinin öncülüğünde kuruldu. Cihazın yaratıcılarından Hakeem Javaid, Blocks’u şu şekilde tanımlıyor;

“Blocks’u masaüstü bilgisayar gibi düşünün! Bilgisayarınız biraz eskidiği zaman hemen onu fırlatıp atmazsınız, aksine yeni bir ekran kartı ya da sabit disk sürücüsü satın alıp, onu yükseltirsiniz. Blocks’un üzerindeki modülleri değiştirerek aslında masaüstü bilgisayarınızdan alıştığınız şeyi yapmanızı sağlıyoruz. ”

Blocks
Markanın adından da anlaşılacağı gibi kullanıcının blok şeklindeki küçük modülleri ihtiyacı doğrultusunda birbirine ekleyerek oluşturduğu bu akıllı saat; modülerite özelliği, farklı zevklere, karakterlere ve bilek ölçülerine sahip kullanıcılara, kişiselleştirilmiş tasarım ve esnek işlevsellik tercihi sunuyor. Google’ın akıllı telefonlar için üzerinde çalıştığı Project Ara konseptinden ilham alan Blocks, aynı fikri giyilebilir cihazlara uyarlamaya çalışıyor

Blocks modüler saatte görülmesi beklenen özellikler

Blocks modüler saatte görülmesi beklenen özellikler

Bu modüler akıllı saat konseptinin sunduğu özellikler belki biraz fazla gelebilir ama önerilen kombinasyonlara baktığınızda, diğer akıllı saatlere kıyasla daha kolay ve mantıklı bir kullanımı olduğunu görebiliyorsunuz. Eğer egzersiz düşkünü biriyseniz; kalp hızınızı ve kanınızdaki oksijen seviyesini ölçen modülleri bir araya getirip, saatinize takabilirsiniz. Gezmeyi ve keşfetmeyi seven biriyseniz; GPS konum belirleyici ve ekstra pil ömrü sunan farklı modülleri kombine edip, seyahatinize gönül rahatlığıyla devam edebilirsiniz. Ayrıca Blocks kullanıcıya, SIM kart yuvası, NFC, kamera ya da mikrofon işlevi gören farklı bileşen çeşitlerini bir araya getirme imkanı da sunuyor.

Henüz gelişim aşamasında olan Blocks‘un karşılaştığı bazı teknik engeller (Mekanik Kararlılık ve Seri İletişim Protokolü gibi) yok değil ama hali hazırda işlevsel bir prototip geliştirilmiş. Aynı zamanda Intel’in düzenlediği Make It Wearables yarışmasının da finalistleri arasında olan bu akıllı saat, 2015 ortalarında Kickstarter projesi olarak tüketiciyle buluşmayı hedefliyor.

Görsel Kaynak: http://viwer.ru/