Blippar, ülkemizde gerçekleştirmiş olduğu artırılmış gerçeklik kampanyaları ile başarılı işlere imza atmaya devam ediyor. Bu başarılarına; kozmetik alanının ünlü isimlerinden Avon ile gerçekleştirdiği kampanyayı da dahil etmeliyiz.

Bu ortaklaşa geliştirilen kampanyanın amacı etkileşimi artırmak. Avon, 2014 Aralık ayında çıkardığı katalogda blip’lenebilir bir tırnak cilası sayfası hazırladı. Okuyucular, birbirinden farklı Avon verniklerini sanal olarak deneyimleyebiliyor, Avon mağazasından alışveriş yapıp, Avon temsilcileriyle irtibata geçebiliyordu. Bunlara ek olarak; You Tube üzerinden makyaj teknikleri de öğreniliyordu.

Geliştirilen kampanya doğrultusunda, sayfa; ortalama 54 saniye vakit geçiren 10.000’in üzerinde tekil kullanıcı tarafından 63.000 kez blip’lenmiş. Bu da yaklaşık 1000 saatlik aktif marka etkileşimi ve %6.5 oranında bir geri dönüşüm sağlamış.

blippar_avon_kampanyası

Avon Kampanyasından

Avon, 2015 Ocak ayında çıkardığı kataloğunda ise Mesmerize adında blip’lenebilir bir parfüm sayfası geliştirdi. Okuyucular, 2014 kataloğunda gerçekleştirdikleri işlemlere ek olarak beğendikleri Avon parfümünü de satın alabiliyorlardı. Bu sefer, kullanıcının sayfada geçirdiği süre 47 saniyeye düşmüş ama gerçekleştirilen kampanya 100.000’in üzerinde blip almış ve 20.000 tekil kullanıcı tarafından ziyaret edilmiş. Yaklaşık 1.350 saatlik aktif marka etkileşimi gözlemlenen bu çalışmada, %12.9 oranında da geri dönüşüm sağlanmış.

Özellikle bu ikinci kampanyanın sonuçlarının bir hayli çarpıcı olduğunu söyleyebiliriz. Yapılan kampanya, Avon okuyucularının, Blippar uygulamasına hızlıca adapte olabildiklerini de gösteriyor.

Veriler, ürün portfolyosunda artırılmış gerçeklik uygulamalarını tercih eden markaların; tüketicileriyle olan etkileşimini artırabileceğini de gösteriyor. Buna bağlı olarak ülkemizde; artırılmış gerçeklik teknolojisi ile yürütülen kampanyalara daha sık rastlayabileceğimizi söyleyebiliriz.

Blippar ile Görselleri Blip’lemeye Hazır Olun

Pepsi’den Blipp’lenebilir Kampanya

Görsel Kaynak: https://blog.blippar.com