Artırılmış gerçeklik teknolojisi üzerine geliştirilen kampanyalar ve yapılan uygulamalar giderek artarken, Blippar bu potansiyeli çok önceden görenlerden… 2011 yılında kurulan ve şu anda da en popüler Augmented Reality uygulamalarından biri olan Blippar’ı biraz daha yakından tanıyalım.

Ambarish Mitra tarafından Londra’da kurulan Blippar, kısa sürede  Coca-Cola, L’oreal, Conde Nast, Nestle ve Pepsi gibi markalarla beraber yaptığı kampanyalar doğrultusunda çok fazla sayıda kullanıcıya ulaştı; ve özellikle İngiltere’de ses getirmeyi başardı. 2013 yılının ortasında yaklaşık 3 milyon kullanıcıya ulaşan uygulama, geçtiğimiz Haziran ayında diğer bir artırılmş gerçeklik uygulaması Layar’ı bünyesine kattı.

Artırılmış gerçeklik teknolojisi hala birçok insana yabancı gelse de, aslında uygulamayı kullanmak çok basit. iOS ya da Android üzerinden uygulamayı cep telefonunuza ya da tabletinize indirdikten sonra, Blippar logolu ürünlere uygulamayı açıp kamerayı tutuyorsunuz. Uygulama bu görüntüyü algılıyor ve işin büyüsü bundan sonra başlıyor. Cihazınızı hareket ettirmeniz ya da nesneden uzaklaştırmanız gibi dış etkenler interaktif kampanyanın devam etmesini engellemiyor. Genellikle video ağırlıklı yapılan ve kullanıcıya aksiyonlar aldıran kampanyaların sonunda, ilgili linklerle markanın kendi sayfasını da ziyaret edebiliyorsunuz.

Örnek olarak aşağıdaki görseli Blippar üzerinden okutarak kendiniz bu deneyimi yaşayabilirsiniz.

Blippar

Blippar – Pizza Hut Görseli

Blippar ayrıca Google Glass üzerine geliştirdiği uygulama ile de ses getirmeyi başarmıştı. Glass ile şimdilik sadece oyun üzerine odaklanan firmanın yakın zamanda; pazarlama, sağlık ve eğitim alanlarında da uygulalama yapabileceği konuşuluyor. Şirketin Google Glass hakkında sahip olduğu vizyona aşağıdaki videodan daha detaylı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Türkiye pazarından Zehra Öney’in sorumlu olduğu uygulamanın ülkemizde de MediaCat, Milliyet ve Ülker gibi büyük markalar tarafından kullanılıyor. Özellikle Renault ve Fenerbahçe için geliştirilen kampanyalar ses getirmişti. Bundan sonra hangi markaların katılacağını ise merakla bekliyoruz.

Blippar Renault Görseli

Blippar – Renault Görseli

Juniper Research’in yaptığı araştırmada 2017 yılında yaklaşık 2.5 milyar cihazda artırılmış gerçeklik uygulaması bulunacağı söyleniyor. Artırılmış gerçeklik yazısında da belirttiğimiz gibi, kullanıcıların yabancı olduğu bu gibi teknolojilerin faydalarının, kullanıcılara çok net ve kolay bir şekilde aktarılması gerekiyor. AR için konuşursak, Blippar’ın bunu globalde başarabildiğini söyleyebiliriz. Firma ile ilgili gelişmeleri ve yeni projelerini yakından takip edeceğiz.