Google’ın iBeacon teknolojisine rakip olarak geçtiğimiz Ekim ayında tanıttığı Physical Web projesinin ilk donanım ortağı Blesh oldu.

blesh_physical_web

Physical Web, iBeacon gibi Bluetooth Low Energy ile çalışsa da; cihaz üzerinden bir URL yaydığı için, bir uygulamaya ihtiyaç duymuyor. Böylece kullanıcılar, yakınlarında bulunan herhangi bir nesneyle istedikleri zaman ek bir yazılıma ihtiyaç duymadan etkileşime geçebiliyor. iBeacon teknolojisinden en önemli farklarından biri olarak da, kullanıcıya push bildirimlerinin gitmemesi gösteriliyor. Kullanıcı içeriğe kendi isterse ulaşıyor ve bu sebepten beacon’ları kendi arıyor. Bu sayede cep telefonu üzerinden ürün seçip, ödeme yapabildiğiniz gibi; stok sorgusu da yapabiliyorsunuz.

Blesh’in de sunduğu Physical Web beaconları bu mantık doğrultusunda çalışıyor. Aşağıdaki videodan daha detaylı bir şekilde bilgi sahibi olacağınız model, QR kod mantığına benzese de herhangi bir şey okutulması gerekmediğinden farklılık gösteriyor.

3’lü paket halinde Blesh’in websitesi üzerinden satılmaya başlanan hem iOS hem de Android ile uyumlu ürünün fiyatı 50$. İstenilen her yüzeye yapıştırılabilen ürünün yazılımcılar için açık kaynaklı kodu da bulunuyor. Böylece yazılımcıların da hayal gücünü kullanmaları istenmiş.

Artık dünyada da ilkleri gerçekleştirmeye başlayan Blesh’in yeni atacağı adımlardan haberdar olmak için, bizi takipte kalın.

*Blesh ile yaptığımız röportaja buradan ulaşabilirsiniz.