Beacon üzerine yapılan çalışmalar dünyada hız kazanırken, ülkemizde de bu akımı tüm detaylarıyla takip eden bir firma bulunmakta. Devrim Sönmez, Uğur Gökdere ve Selçuk Kızılkaya’nın kurucusu olduğu Blesh ekibiyle keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Blesh’in yatırımcıları arasında Ali Sabancı, Turgut Gürsoy ve Emre Berkin bulunuyor.

– Blesh’in Hikayesi?

Bundan 2.5 sene önce bir haber bülteninde Bluetooth 4.0 özelliğinin yayınlandığı görüldüğünde aslında Blesh’in hikayesi başladı. Blesh ekibi, bu teknolojiyi kullanarak 2013’ün Mart ayında prototip ürün geliştirdi. Defter boyutunda ve maliyeti 250$’ı bulan bu prototip, yaydığı sinyalin sadece Android işletim sistemine sahip cihazlardan alınabildiği bir üründü. Bu prototipin hem maliyeti yüksek olduğundan hem de pili 2 gün içinde bittiğinden geliştirilmesi gerekiyordu. Çeşitli nano teknoloji parçaları kullanılarak küçültme ve optimizasyon üzerine çalışıldı; 2013’ün Ekim ayında bugün kullanılan Blesh cihazları yaratıldı.

2014 Ocak ayında Apple ile iBeacon teknolojisini kullanmak üzere gizlilik sözleşmesi imzaladık ve pazarda erken pozisyon alarak bunu yapan ilk 10 firma arasına girdik. Bluetooth ile de bir anlaşmamız bulunuyor. San Francisco’da bulunan ofisimiz de gelişmeleri yakından takip etmemizi sağlıyor.

– Blesh’in açılımı nedir?

Bluetooth Low Energy Smart Hub.

– Blesh Ne Yapar?

Blesh ürettiği beacon’ları anlaştığı markalara kurarak, hem iOS7 ve üzeri hem de Android 4.3 ve üzeri platformlara uyumlu yazılım geliştirme kiti(software development kit) sayesinde markaların ve yazılım geliştiricilerin kullanımına açar. Böylece markalar lokasyon bazlı olarak müşterileriyle iletişim kurmaya başlayabilir. Ek olarak Blesh ekibi heatmap’ler ile oluşan verileri analiz ederek markalarla paylaşır.

Üst seviyede sunduğu güvenlik koşulları ile başka markaların da sinyali kullanmalarını engeller. Kendi platformumuzu genişleterek gelecekte tek bir beacon’dan birçok markaya hizmet vermeyi amaçlıyoruz.

blesh

– iBeacon ve Beacon arasındaki fark tam olarak nedir?

Beacon içerisinde BLE(Bluetooth Low Energy) teknolojisinin bulunduğu ürünlerin genel adı. iBeacon ise Apple’ın patent sahibi olduğu teknolojisi ve markası. Apple standartlarına uyan beacon cihazları iBeacon olarak adlandırılabilirken piyasadaki bazı Beacon’lar bu standartlara uymuyor.

– Beacon ürünleri nerelerde kullanılabilir?

Lokasyon bazlı pazarlamanın düşünüleceği her yerde beacon’lar kullanılabilir. Örneğin; havaalanları, bankalar, müzeler, mağazalar ve alışveriş merkezleri beacon kullanımı için oldukça uygundur diyebiliriz.

– Blesh şu an nerelerde kullanılıyor?

Blesh cihazları şu an Türkiye’de 33 farklı şehirde 3 binin üzerinde noktada bulunuyor. Birlikte iş geliştirdiğimiz markalar arasında Denizbank’ın yanısıra büyük teknoloji şirketleri ve perakende zincirleri de bulunmaktadır.

– İnsanlar Bluetooth teknolojisini açmaya ve kullanmaya nasıl yaklaşacak?

İlk başta şunu belirtmeliyiz ki, Bluetooth şarjın çok hızlı bir şekilde bitmesine neden olan bir özellik değil. Giyilebilir teknolojiler Bluetooth’un kullanımını yaygınlaştıracak ve ayrıca üreticiler ile markalar da kullanım için destek olacak. Apple şu an iOS8 ile gereken desteği de veriyor.

– Blesh’in fiyatlandırması nasıl oluyor?

Blesh bir servis platformu olarak, kullandığın kadar öde modeliyle servis bazlı ücret almaktadır.

– Beacon teknolojisinin Türkiye’de ve dünyada ne zaman yaygınlaşacağı düşünülüyor?

2014’ün oldukça verimli geçtiğini ve önümüzdeki iki senede bu teknolojinin daha da yaygınlaşacağınızı söyleyebiliriz. Beacon’lara ilgi giderek büyüyor ve Türkiye’de de pek çok firma birbirinden değişik amaçlarla bu teknolojiyi denemek istiyor. 2015 yılında tüm dünyada bu teknolojiyi destekleyen cihazların sayısının 1 milyarı aşacağı öngörülmekte. Araştırmalara göre 2018 yılında toplam Beacon sayısı 4.5 milyonun üzerinde olacak.

Geçtiğimiz günlerde BAI-Finacle Global Banking Innovation Awards’ta, fastPay ile beraber gerçekleştirdiğimiz “Hands-free Payment” projesi inovasyon kategorisinde finalist olarak seçildi. Bu tür gelişmeler Beacon teknolojisinin geleceği için çok önemli olmakla beraber bu konudaki yenilikçi işbirliklerinin önünü açıyor.

– Blesh ileride ürün satacak mı ve uygulama yazacak mı?

Servis modelimizi önümüzdeki dönemde de şu an olduğu gibi devam ettireceğiz, ürün satışı ve uygulama yazımı yakın zamanlı planlarımızda şimdilik yer almıyor.

– İleride Blesh denince akıllarda nasıl yer almak istiyorsunuz?

Startup çevikliğini devam ettirip, Blesh’i sensörlerden elde ettiğimiz datayı en etkili şekilde yöneten ve çalıştığımız firmalara bu yönde servis veren bir firma olarak konumlanmak istiyoruz.

– Blesh’i nereden takip edebiliriz?

Blesh’i FacebookTwitter ve Youtube hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz.

*Beacon’lar üzerine çevrenizin de bilgi sahibi olmasını istiyorsanız, bu yazıyı paylaşmayı unutmayın.