Efsane Cuma, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de mağazaların ve e-ticaret sitelerinin şaşırtıcı seviyelerde indirimler yaptığına tanık olduğumuz bir gün olarak karşımıza çıkıyor. Teknoloji de dahil olmak üzere birçok üründe çok yüksek oranlarda indirimler yapıldığı görülüyor.

29 Kasım günü Efsane Cuma indirimlerinin başlayacağı gün olarak belirtilirken 22 Kasım günü bazı markaların indirimli ürünleri sunabileceği de öngörülüyor. 

 

Efsane Cuma/Kara Cuma Nedir?

Amerika’da ortaya çıkan bu ifade daha sonra diğer ülkelere yayılmıştır. 1932 yılından günümüze kadar yaşanan bu alışveriş etkinliği ilk olarak 1961’de gazetelerde ‘Black Friday’ olarak isimlendiriliyor. Gazetelere konu olması ve bu ismi almasının sebebi ise o gün Phidelphia’da yaşanan trafik yoğunluğu ve bunun oluşturduğu zorluklardan kaynaklanmaktadır. 

Black Friday kelimelerinin dilimize çevrildiğinde oluşan ‘Kara Cuma’ ifadesi sonucunda oluşan tepkiler sonrasında bu alışveriş günü etkinliği ile ilgili  farklı isimlendirmeler yapılmış olduğu görülmektedir. Efsane Cuma, Şahane Cuma, Çılgın Cuma gibi… 

Geçmişte Black Friday isminin oluşmasına sebep olan müşterilerin oluşturduğu yoğunluk günümüzde e-ticaret sitelerinin de var oluşu ile birlikte farklı bir ivme kazanmış olduğu söylenebilir. 

Teknolojik cihazlar, bu alışbveriş etkinliği sürecinde yüksek oranlarda indirimler oluşması sebebiyle teknoloji severler tarafından daha fazla talep görmektedir.