Kedi sahiplerinin, tüylü dostlarını mutlu ve sağlıklı kılabilmek için ellerinden gelen her şeyi yaptığını biliyoruz. Yine de yeme, içme alışkanlıklarını düzenli olarak takip edebilmek için sürekli yanlarında olmak gerektiğinden bu konuda sıkıntılar yaşayabiliyorlar. Yüz tanıma teknolojisini kediler için kullanan Bistro akıllı yem kabı sayesinde, kedi sahiplerinin bu problemi de ortadan kalkıyor.

Bistro fikri, evcil hayvan teknolojileri üzerine uzmanlaşmış 42ARK firmasının kurucusu Mu-Chi Sung tarafından geliştirilmiş. Fikrin pratiğe dökülmesine Sung’ın evde beslediği kedilerden birinin aşırı susuzluğa bağlı felç geçirmesi ön ayak olmuş. Bunun üzerine Sung, diğer kedilerinin de aynı kaderi paylaşmaması için kolları sıvamış ve bu akıllı yem kabını hayata geçirebilmiş.

Mu-Chi Sung ve kedisi Momo

Mu-Chi Sung ve kedisi Momo

Bistro’nun üzerinde kedilerin yeme, içme alışkanlıklarına ek olarak onların kilolarını takip edebilen algılayıcılar bulunuyor. Cihaz, yüz tanıma özelliğine sahip dahili kamerası sayesinde evinizde beslediğiniz kediler arasında ayrım yapabiliyor.

Bistro Facial Recognition (2)
Bistro Akıllı Mama Kabı Nasıl Çalışır?

  • Kediniz, Bistro’ya ayak basar basmaz, yerleşik kamera devreye girer ve yüz tanıma algoritmasını yürüten arka sunuculara yayın yapmaya başlar. Eğer sistem kediyi tanımazsa, kedinin sahibine yeni bir profil hesabı açması ya da sistemde kayıtlı olan hesapla ilişkilendirmesi için uyarı gönderir.
  • Mama tepsisi, su haznesi ve tartı üzerinde bulunan akıllı algılayıcılar kedinizin öğün esnasında tükettiği tüm yiyecek ve su değerlerini aralıksız olarak hesaplıyor.
  • Hesaplanan bu veriler bulut sistemi üzerinden telefonunuza ulaştırılıyor. Bu veriler aracılığıyla kedinizin diyet geçmişi ve sağlık analiz raporunu kolaylıkla takip edebilirsiniz. Bistro için geliştirilen rehber uygulama aracılığı ile  bu verileri veterinerinize de gösterebilirsiniz.

Bistro

Rehber uygulama ile;

  • Kedinizin günlük, haftalık ve aylık diyet geçmişini görüntüleyebilir,
  • Evde oburluk yapan kediniz hakkında anında geri bildirim alabilir,
  • Kedinizi yemek yerken canlı olarak izleyebilir,
  • Diğer kedi sahipleri tarafından kedi maması incelemelerini okuyabilir,
  • Kedinizi kilosuna bağlı olarak doğru yemek porsiyonları ile besleyebilirsiniz.

Tak-çalıştır özelliği ile evdeki WiFi sisteminize kolaylıkla bağlanabilen bu akıllı yem kabı, sunduğu önemli veriler ile evdeki sevimli dostlarımızdan uzak düşmememizi sağlıyor. Ayrıca gelişen yüz tanıma teknolojisinin farklı kullanım alanlarına uygulanması için güzel bir örnek teşkil ediyor. 2015 Şubat ayında piyasaya sürülmesi beklenen Bistro’yu şimdilik 249$’a Indiegogo üzerinden ön-sipariş vererek satın alabilirsiniz.

Görsel Kaynak:  https://www.indiegogo.com