Sanal gerçekliğin (VR) nelerin kapısını aralayabileceğini zaman geçtikçe daha net bir şekilde anlıyoruz. Virtuix Omni ile FPS oyunlarını tam anlamıyla “gerçek” gibi oynayabildiğimizi daha yeni yeni sindirebilirken, Avrupalı girişimcilerin Birdly adını verdikleri yeni arabirimi ile uçabileceğimizi öğrenmemiz kafaları iyice karıştırdı.

Virtuix Omni, koşu bandı benzeri 360 derecelik bir platform. Ürün, FPS oyunlarda navigasyonu doğal hareketlerimiz ile yönetmemizi sağlıyor. Birdly ise bunu bir adım öteye götürerek, platformu kullananı uçuruyor!

Red Kite adını verdikleri platform dişçi koltuğuna benzetilebilir. Red Kite’a kullanıcı yüzüstü yatarak, el ve kol ile platformun hareket eden kısımlarını yönetiyor. Üzerindeki sensörler ile hareketleri algılayan Birdly’nin, tasarımı sayesinde “kuş gibi uçma” hissiyatı yaşatması ise işin en vurucu kısmı… Başka bir deyişle bu aletle bir kuşun içine girerek onu yönetebiliyorsunuz. Bu yönüyle varolan tüm arabirimlerle farklılaşan ürün, bin yıllardır insanların en büyük arzularından biri olan uçabilmeyi size olduğunuz yerde sunuyor.

Platformun başında duran pervane, kullanıcının oyundaki hızına göre rüzgar hissiyatı yaratmak için tasarlanmış. Gerçekliğe yakınlaşabilmek için verilen uğraşı çok iyi özetleyen bu fanın ne kadar işe yaradığından bahsedebilmek için Birdly’i denemek gerekir.

Virtuix Omni’den sonra Birdly gibi bir ürünün piyasada gözükmesi, Oculus ve benzeri sanal gerçeklik HMD’leri (Head-Mounted Display) ile beraber bu deneyimi tamamlayıcı arabirimlerin çoğalacağının habercisi. Birdly ve benzeri cihazlar hakkında daha detaylı bilgileri gün geçtikçe paylaşıyor olacağız.