Uçak biletlerinizi ayırttınız, mükemmel oteli buldunuz ve mutlaka görülmesi gereken yerel turistik yerleri keşfetmek istiyorsunuz fakat küçük bir sorun var; seyahatiniz için zaman içerisinde yeni bir yabancı dili öğrenemediniz. Google Asistanı artık bu sorunu çözmek için güncellendi.

Seyahat edenler insanlar, uçuşları araştırmak ve kontrol etmek, yerel restoran önerileri bulmak ve daha pek çok konuda yardım için zaten Asistan’a başvuruyorlar. Seyahatiniz sırasında size daha fazla yardım sağlamak için Asistan’ın gerçek zamanlı çeviri özelliği olan tercüman modu, artık dünyanın her yerindeki Asistan özellikli Android ve iOS telefonlarında yayına girmeye başlıyor.

Türkçe’den başka bir dile, başka dilden Türkçe’ye anına çeviri sağlayabilir ve seslendirebilir böylece dil zorluğu çekmeden ülke ülke dolaşablirsiniz. Ayrıca, ülkenize gelen turistlerle, onların dilini bilmeden iletişim kurabilir ve onlara yardımcı olabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Başlamak için, “Hey Google, Almanca tercüman ol” veya “Hey Google, İspanyolca konuşmama yardım et” demeniz yeterli olacaktır. Siz cümlenizi kuracaksınız ve Google, sesli ve yazılı olarak ve de gerçek zamanlı olarak çevirebilecek.
Ayrıca konuşmaya gerek kalmadan hızlı bir şekilde yanıt vermenizi sağlayacak öneriler sunarak Akıllı Cevaplar oluşturabilir.

Yeni çıkan bu modun çeviri sırasında yanlış analiz ettiği kelimeler olabiliyor. O yüzden çevirisini yaptığı dili yazı halinde ekrana vermesi bu hatanın fark edilerek düzeltilme olasılığını arttırıyor.

HANGI DİLLERİ ÇEVİREBİLİYOR?

Tercüman modu, 44 dile çevirmenize yardımcı olur ve Asistan zaten Android telefonunuzda olduğu için her an yanınızda size yardımcı olmaya hazırdır. İOS’ta ve Android’de erişmek için en son Google Asistan uygulamasını indirmeniz ya da Google uygulamasını güncellemeniz yeterlidir. Tercüman modu, durumunuza uygun iletişim kurmanın farklı yollarını da içerir: sessiz ortamlar için klavyeyi kullanarak yazabilir veya hangi dili konuşacağınızı manuel olarak seçebilirsiniz.

Tercüman Modu şu dilleri desteklemektedir: Arapça, Çince (Mandarin), Çekçe, Danca, Felemenkçe, İngilizce, Fince, Fransızca, Almanca, Yunanca, Hintçe, Macarca, Endonezyaca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Portekizce, Romence, Rusça, Slovakça, İspanyolca, İsveççe, Tayca, Türkçe, Ukraynaca ve Vietnamca.

İster bu tatil sezonunda bir yolculuğa çıkmak, Yeni yılda uluslararası seyahate çıkmak, isterse başka bir dil konuşan aile üyeleriyle iletişim kurmak istediğinizde, nerede olursanız olun dil engellerini ortadan kaldırmak için tercüman modu burada.

Gute Reise!: “Yolculuğun tadını çıkar!

 

 

KAYNAKLAR

https://techxplore.com/news/2019-12-hey-google-spanish.html

https://www.blog.google/products/assistant/interpreter-mode-brings-real-time-translation-your-phone