Amerikalı rap şarkıcısı ve aynı zamanda SMS Audio’nun kurucusu Curtis Jackson, nam-ı diğer “50 Cent”, teknoloji devi Intel ile birlikte spor ve teknolojiyi birleştiren akıllı kulaklık geliştirmek için çalışmalara başladı.

Intel destekli SMS Audio BioSport kulaklıklara, atletlerin egzersiz verilerine ulaşabilmeleri ve fiziksel performanslarını artırabilmeleri için Runkeeper uygulaması ile eş zamanlı çalışan, biyometrik bir kalp izleme cihazı entegre edilecek. Kalp ritmini en düşük seviyedeyken bile ölçümleyebilen bu akıllı kulaklık, kullanıcının egzersiz yaparken zorlandığı yerleri gözlemliyor. Böylece topladığı veriler doğrultusunda kullanıcının performansını arttırmaya yönelik önerilerde bulunuyor.

SMS-Audio-BioSport-smartheadphone

Intel ve SMS Audio’nun beraber geliştirdiği bu akıllı kulaklık, geniş bir kitlenin faydalanması için tasarlanmış. SMS Audio’nun yakın zamanlarda tanıtımını yaptığı spor koleksiyonuna dahil olarak piyasaya sürülecek olan BioSport kulaklık, kat edilen mesafe ya da yakılan kalori gibi fitness hesaplamalarına ek olarak; kullanıcıya kendi nabzını dinleme imkanı sağlıyor. Intel’in kurumsal genel başkanı Michael Bell, SMS Audio ile birlikte geliştirdikleri cihaz için şöyle bir açıklamada bulundu:

“Intel olarak biz, SMS Audio gibi teknoloji ve tasarım tecrübemizi benimseyen firmalar ile birlikte giyilebilir teknoloji sektörüne yenilik getirmeye odaklandık. SMS Audio’nun katkılarıyla sektöre, olağanüstü bir fitness tecrübesi için geliştirilmiş birinci sınıf yüksek ses kalitesine sahip akıllı kulaklıklar kazandıracağız.”

Curtis Jackson’ın Intel ile gerçekleştirdikleri ortaklık hakkında yaptığı açıklama:

Büyük bir teknoloji firması ile ünlü bir rap sanatçısı arasında yapılan bu anlaşma ilk değil. Hatırlarsanız 2014 başlarında Apple, Dr. Dre’ye ait Beats Electronics firmasını 3.2 milyon dolara satın almıştı. Piyasaya çıkış tarihi ve fiyatı henüz açıklanmayan BioSport kulaklık, koşuculara The Dash ya da Earin gibi kablosuz kullanım kolaylığı sağlayacak mı bilemiyoruz ama sunduğu ses kalitesi ile farklılaşacağını tahmin etmek zor değil.

Görsel Kaynak: http://www.intelfreepress.com/