Drone’lar sahip olduğu özelliklere göre farklılık gösterseler de, halen bir kuşun manevra kabiliyetine sahip değiller. Fransız bir girişimci, Bionic Bird adında kanat çırpan bir drone geliştirerek drone pazarına yenilik getirip, bir kuş gibi hareket etmelerini sağlıyor.

Bir kısmınız belki hatırlar; eskiden kelebek ya da kuş görünümlü kurmalı uçan oyuncaklar vardı. İşte o oyuncakların bir kısmı Bionic Bird’ün yaratıcısı Edwin Van Ruymbeke’nin imzasını taşıyor. Van Ruymbeke ailesi 1969 yılında uçabilen ilk mekanik kuşu (TIM) icat etti. 1999 yılında da uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen Avitron adlı bir model geliştirdiler. Uzaktan kumanda ile kontrol, hobi meraklıları için halen cazibesini korusa bile, geniş bir akıllı telefon ve tablet kullanıcı kitlesi piyasayı yönlendiriyor. Bu gerçeği göz önünde bulunduran Ruymbeke, kullanıcıların telefon ya da tabletleri üzerinden yönlendirebileceği ve bir kuşu andıran bu drone’u geliştiriyor.

EVOLUTION

Kanat ve kuyruğunda karbon fiber malzeme kullanılan kuşun gövdesinde elastik köpük kullanılmış. Bionic Bird, belirli bir mesafeden bakıldığında gerçek bir kuşa benzediği için diğer canlılara ya çok tehditkar ya da çok sevimli gözüküyor. Bu nedenle kullanılan bu malzemeler, cihazın olası darbelere karşı direncini bir hayli artırıyor.

Kullanıcı Bionic Bird’ü uçururken “Easy Mode” (Kolay) ve “Hard Mode” (Zor) olmak üzere iki kullanım seçeneğine sahip. Easy Mode’da sadece telefonu yönlendiriyorsunuz, Hard Mode’da ise tabletiniz ya da telefonunuzdaki tuş takımlarını kullanıyorsunuz. 9.2 gram ağırlığında olan bu kuşu tekrar şarj etmeden yaklaşık 8 dakika boyunca (son hızda 6 dakika) uçurabiliyorsunuz. Merak etmeyin; bu minik kuşu, tavuk yumurtasını andıran bir şarj cihazı ile 12 dakika içinde şarj edip, tekrar havalandırabilirsiniz. Ama 1 saate full’lenen şarj cihazı az da olsa keyfinizi kaçırabilir.

Telefonunuz ya da tabletiniz ile Bluetooth üzerinden bağlanan Bionic Bird’in 100 metrelik bir menzili bulunuyor. 2015 Şubat ayında Google Play mağazasında da yerini alacak olan Flying uygulaması şimdilik sadece iPhone 4S, iPhone 5 ve iPad mini modelleri ile uyumlu. Üreticiler, canlı yayın imkanı sunan HD bir kamera, el hareketleri ile kontrol ve –en görmeye değer olanı- bir sinekkuşu gibi havada durma özelliklerinin ekleneceğini çoktan duyurdular bile. Önümüzdeki Aralık ayında siparişlerinin dağıtımına başlanacak olan Bionic Bird’ü, 99$’a Indiegogo üzerinden ön siparişini verebilirsiniz. Ürünü Türkiye’ye getireceksiniz ekstradan 20$ vermeniz de gerekiyor.

Görsel Kaynak: http://www.peanuts-news.com