Indiegogo‘da 80.000$ fon hedefiyle yola çıkan ve 503.283$ fon toplayan Beddit, bir uyku takip cihazı ve sağlık koçu. 2006 yılında Finlandiya’da kurulan bir girişim olan Beddit firması tarafından geliştirilen cihazın ana amacı, kalitesiz ya da yetersiz uykunun neden olduğu sorunların önüne geçmek.

Bunu sağlamak için de gerçekleştirdiği şeyler başlıca şu şekilde:

  • Uyku halindeki kalp ritminizi takip ediyor. Çünkü bu, stresin ve yenilenme sürecinin önemli bir göstergesi.
  • Nefes alma sıklığını ölçüyor. Bu da, stres seviyeniz konusunda fikir edinmenizi sağlıyor. Ayrıca bu ölçüm, horlama probleminiz olup olmadığını da belirliyor.
  • Uyku süresince olan hareketlerinizi takip ederek uykunuzun farklı evrelerini ayırt ediyor ve uyku döngünüzü belirliyor.
  • Yatakta olmadığınız ve uyanık olduğuz zamanları belirleyerek toplam uyku süresinizi hesaplıyor.

Beddit’in kullanımı çok basit. Sensörün yatağın üzerinde sabit durması için bir tarafı yapışkan olarak tasarlanmış. Tabii elinize ulaştığında yapışkan kısmın üzerinde koruyucu bir bant oluyor. Bu koruyucu bandı çıkartıp, sensörü tercihinize göre çarşafın altına ya da üstüne yerleştiriyorsunuz ve USB adaptörünü bağlıyorsunuz. Böylelikle, oldukça ince ve uzun bir şerit şeklinde olan sensör çalışmaya hazır hale geliyor. Tasarımı nedeniyle de uyurken sizi hiçbir şekilde rahatsız etmiyor. Ayrıca sensör, elektromanyetik bir alan oluşturmadığı veya radyasyon yaymadığı için sağlık açısından da herhangi bir sorun teşkil etmiyor.

Misfit Beddit

Sensör, ölçüm verilerini Bluetooth üzerinden mobil cihazınıza gönderiyor ve uygulama da bu verileri düzenliyor. Uygulama sayesinde uykunuzun özetlenmiş bir halini ve uyku kalitenizi ifade eden uyku skorunuzu görebilirsiniz. Bunun yanında, uyku sürenizi, uyku sırasındaki kalp ritminizi ve nefes alma sıklığınızı da görüntüleyebilir, hatta uyku döngülerinizi ve horlama durumunuzu zaman çizelgesi şeklinde görebilirsiniz. Profil bölümünde de, uykunuzla ilgili kişisel detayları görüntüleyebilir ve bir takım ayarlamalar yapabilirsiniz. Ayrıca uygulama, nasıl daha iyi uyuyabileceğinize dair kişisel öneriler de sunuyor. Uygulamanın yaptıkları bu kadar sınırlı değil. Ortamdaki gürültü seviyesini ve ışığı kontrol etmek için mobil cihazınızdaki sensörlerden faydalanıyor ve buradan elde edilen veriler iOS ve Android ile uyumlu uygulamaya ekleniyor.

Beddit, istenilen zaman aralığında uykunuz hafifken sizi uyandıran akıllı bir alarma da sahip. Böylece uyuşuk bir şekilde değil de, dinç bir şekilde uyanmanıza olanak sağlıyor. Hatta alarmı uykunuzu aldıktan sonra sizi uyandıracak şekilde de ayarlayabiliyorsunuz.

Beddit’in çalışma mantığında, balistokardiyografiyi (kalbin neden olduğu kasılmanın tüm vücutta yol açtığı titreşimlerin grafik olarak kaydedilmesini sağlayan bir yöntem) temel alıyor. Bu sayede, kalp atışı, solunum ve kişinin yataktaki hareketlerinin neden olduğu ufak sinyaller tespit ediliyor.

Sipariş sayfasına buradan ulaşabileceğiniz Beddit’in fiyatı 149$. Kutu içeriğinde, sensör ve güç adaptörü bulunuyor. Adaptörün Amerika, İngiltere ve Avrupa modeli bulunuyor ve sipariş verirken ihtiyacınıza göre olanı seçebiliyorsunuz. Ayrıca Beddit’in siyah ve beyaz olmak üzere iki renk seçeneği bulunuyor. Son olarak giyilebilir cihazlar üreten Misfit firmasıyla bu ürün için ortak çalışıldığını, bu yüzden de cihazın tam isminin Misfit Beddit olduğunu belirtelim.

Görsel Kaynak: digitaltrends.com