Türkiye’de geliştirilen ürünlerle yaptığımız röportaj serisi devam ediyor. Akıllı ev sistemleri üzerine ürün geliştiren Bean‘in kurucularından olan Fatih Yücekaya sorularımızı cevapladı.

– Bean fikri nasıl doğdu?

Bean fikri ilk olarak iBeacon teknolojisini öğrenmem ile başladı. Lisans bitirme döneminde Atatürk Havalimanı’nda alan içi navigasyon hizmeti ile havalimanında süreç geliştirme teknolojisi üzerine çalışma gerçekleştirmiştim. Bunun üzerine yayınlanmış makalem de bulunmaktadır. Bu çalışma sonucunda proje orda belli alanları ile kullanıma geçti bizde bu teknolojinin başka hangi alanlarda kullanılabileceği üzerine yoğunlaştığımızda IoT tarafının gelecekteki konumlandırmasına çok güvendik. Bunun sonucunda sektör olarak kendimize insanların hayatlarında en çok kullandıkları ürünleri elektrikli ürünler ve aydınlatma ürünlerini tercih ettik ve yaşamın heryerinde kullanılabileceğinden dolayı Bean Akıllı Yaşam Sistemi olarak 2015 yılında KOSGEB desteği ile YTÜ Teknopark Kuluçka Merkezi’nde firmamızı kurduk.

– Bean tam olarak neyi çözmeyi amaçlıyor?

Bean yıllardır bir lüks olarak tanıtılan ve insanların hayatlarında bu tarz ürünleri kullanması için belli bir gelir seviyesine sahip olması gerektiği algısı yaratılan Akıllı Ev sistemleri üzerine ürünler geliştirmektedir. Bean Akıllı Merkez, Bean Akıllı Priz ve Bean Akıllı Ampul Soketi olmakta üzere üç ürün ve Bean Friends olmak üzere bir programdan oluşmaktadır. Temel amacı kullanıcıların diledikleri yerden diledikleri anda evlerine, ofislerine kısaca yaşadıkları bütün mekanlara ulaşmalarını sağlayacak sistem yaratmak ve bu sistemin diğer akıllı ürünlerle de entegre bir şekilde çalışmasını sağlamak.

Bean Akıllı Ampul Soketi sayesinde soketin içerisinde yerleştireceğiniz ampulünüzü Bean uygulaması ile kontrol edebilir, ışık şiddetini istediğiniz şekilde ayarlayabilir, mikro-lokasyon özelliği sayesinde kullandığınız alana sağladığı uyum ile siz odaya girdiğinizde açılmasını, odadan çıktıktan sonra kapanmasını sağlayabilirsiniz. Sizi ne kadar uzaklıktan algılayabileceğini dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Bean Akıllı Priz ile kullandığınız elektronik cihazlarınızı Bean uygulaması ile tek dokunuşla kontrol edebilir, programlayabilir, takip edebilir, tüketim miktarlarını görebilir ve üzerinde bulunan USB girişi ile şarj cihazı olarak kullanabilirsiniz. Bean Akıllı Priz akım koruma özelliğine sahiptir ve üzerinde unuttuğunuz cihazlarınızı kullanmadığınızı algılayarak otomatik olarak kapatabilmektedir. Ayrıca akım koruma özelliği sayesinde kaçak akım gibi riskleri her zaman takip eder ve yangın ihtimali gördüğünde cihazı otomatik olarak kapatır ve size bildirir.

Bean Akıllı Merkez, yaşam alanlarınızı Dünya’nın her yerinden anlık olarak izleyebileceğiniz ve kontrol edebileceğiniz Bean Akıllı Merkez sayesinde aklınız evinizde kalmayacak. Her zaman sizin için aktif olan Bean Akıllı Merkez günlük aksiyonlarınızı, alışkanlıklarınızı, kişisel olarak oluşturduğunuz ayarlarınızı, kayıtlarınızı size özel kişisel bulutta toplamanızı sağlar. Ayrıca bütün olumsuzlukları anında size bildirir ve anlık olarak müdahale etmenizi sağlar. Bean Akıllı Merkez ile Bean Akıllı Priz ve Bean Akıllı Ampul Soketinizi istediğiniz her yerden kontrol edebilirsiniz. Bunun yanı sıra Bean ile uyumlu diğer akıllı cihazlarınızı Bean Akıllı Merkez ile eşleştirerek Bean uygulaması üzerinden kullanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra IoT ile ileride bir çok cihaz hayatımıza girdiğinde de temel olarak bütün cihazları kapsayacak bir sistem ile insanların hayatlarında kullandıkları bütün cihazların bir arada çalışmasını sağlaması üzerine çalışıyoruz.

Bean genel iletişim protokolleri olarak WiFi, ZigBee ve Bluetooth barındırmaktadır. Böylelikle Bean uygulamamız üzerinden sadece Bean ürünleri değil bunun dışında diğer akıllı ürünlerinde sisteme bağlanmasını sağlayabiliyoruz. Türkiye’de olan Akıllı cihazlarda dahil olmak üzere satışa başlandığı andan itibaren IFTTT, Amazon Alexa, Philips Hue, Nest gibi ürün ve servisleri de zaman içerisinde sistem içerisine dahil olacak. Ayrıca Apple MFI kapsamında bulunmamızdan dolayı cihazlarımız HomeKit uyumlu olacak ve Siri ile de kontrol edilebilecektir. Bunun yanı sıra Apple’ın kullanıma yeni sunduğu IOS 10’da bulunan Ev uygulaması ile de cihazlarımız çalışacaktır.

– Bean ürünleri ayrı ayrı alınabiliyor mu, yoksa bir paket olarak mı sunuluyor?

Bean ürünleri ayrı ayrı olarak da kullanılmaktadır. Ancak kullanıcılar ürünleri kullandıkları alanının dışında kullanmak istiyorsalarsa Bean Akıllı Merkez almak durumundalar. Satış olarak bizim belirlediğimiz paketler bulunmaktadır ancak kullanıcıları bu paketleri almak zorunda bırakmak yerine satışın online tarafında kullanıcılara paket oluşturma imkanını da sağlayacağız. Böylelikle kullanıcılar kendi isteklerine ve ihtiyaçlarına göre diledikleri paketleri oluşturabilecektir.

– Bean uygulaması hangi verileri karşı tarafa sunuyor?

Bean uygulaması kullanıcıları başlangıçtan itibaren karşılayarak ürünleri nasıl kurması gerektiğini anlatmaktadır. Uygulama üzerinden kullanıcılar ürünleri kullandıkları alanı tanımlayabiliyor, tanımladıkları alana diledikleri odayı kurabiliyor ve bu odalar içine kullanacakları ürünleri kurabiliyorlar.

Uygulama üzerinden temel olarak kontrol, programlama, mikro-lokasyon ayarları, ürünü kilitleme gibi ayarları kontrol edebiliyorlar. Bunun yanı sıra,

Bean Akıllı Ampul Soketinde ışık şiddetini (dimmer) diledikleri gibi kontrol edebiliyorlar. Bean Akıllı Priz ürününde kullandıkları ürünün tüketim miktarlarını, tüketim miktar analizlerini, maliyet miktar analizlerini görüntüleyebiliyorlar.

Uygulama ile ürünleri kullandıkları alana dair ısı değerlerini, bildirimleri, kullanıcılar tarafından gerçekleşen aksiyonları, hangi kullanıcıların sistemde aktif olduğunu, hangi ürünün menzil alanında yada dışında olduğunu, gereksiz tüketim gerçekleştiren ürünlerin durumları gibi durumları da aktif olarak görebiliyorlar.

Biz Bean’de ilk olarak kullanıcılara sunuyoruz. Diğer akıllı ev sistemlerinde size hazır senaryolar ve kalıplar üzerinden işlem yaptırma yetkisi vermek yerine kullanıcılar nasıl isterse öyle işleyen bir sistem kurduk. Kullanıcılar diledikleri senaryoları ve programları oluşturabiliyorlar. Kullanıcı ekleyip çıkarabiliyorlar. Diledikleri ürünleri diledikleri servisle entegre bir şekilde kullanabiliyorlar. Buna IFTTT ile örnek verebiliriz. IFTTT’de şuan için yaklaşık olarak 300’e yakın servis var. Buna bir örnek olarak Bean Akıllı Ampul Soketi’ni kullanıcı dilerse Hava Durumuna entegre edebilecek ve hava durumunun durumuna göre Bean Akıllı Ampul Soketi ışık şiddetini ayarlayabilecek.

– Bean ne zaman piyasaya sunulacak ve çıkış fiyatı ne kadar olacak?

Bean yılbaşında tam olarak piyasada olmuş olacak. İlk olarak ürünlerimizi Arıkovanı’nda satışa sunduk ve orada 118.000 TL tutarında bir destek topladık. Burada destekçilerimiz arasında Nef de bulunmaktadır. Bu ürünleri Aralık Ayında teslim etmeyi planlıyoruz.

Bean Akıllı Ampul Soketi – 99 ₺

Bean Akıllı Priz – 199 ₺

Bean Akıllı Merkez – 299 ₺

şeklinde piyasada olmayı planlıyoruz.

Bunun yanı sıra yakın zamanda yurtdışı için de bir kitlesel fonlama ile tekrardan ürünlerimizi satışa sunmayı planlıyoruz.

– Bean gelecekte nasıl konumlanmak istiyor?

Bean ile istediğimiz oluşturduğumuz ürün ve servisleri kullanan kullanıcıların evlerinde, ofislerinde Bean’i tek merkez ve tek uygulama olarak kullanmalarını sağlamak. Kullanıcıların bugün Philips Hue aldıklarında bir uygulama, İnvidyo aldıklarında ayrı bir uygulama kullanarak aldıkları her ürünü bir uygulama indirerek kullanmaktadır. Bean ile bu bütün ürünleri Bean uygulaması ile kontrol edilmesini sağlayarak tek merkez ve tek uygulama ile ürünleri kullanmasını sağlamak istiyoruz.

Bunun yanı sıra Bean Friends programına yeni firmalar ve işbirlikleri ekleyerek piyasada var olan ürün sayısını çoğaltmayı ve Bean Friends programını genişletmeyi neredeyse piyasada var olan bütün ürünler ile uyum içinde çalışmasını sağlamak istiyoruz. Bunun yanı sıra Bean ile uyumlu olan bütün cihazları da online satışta kullanıcılarla buluşturmayı planlıyoruz.

– Nesnelerin interneti alanında çalışma yapanlara neler önerirsiniz?

Cihaz üretimi çok uzun bir süreçten ve maliyetten geçmektedir. Bu planı çok doğru yapmak gerekiyor. Tedarik zincirinden ürün montaj planlamasına, üretim proseslerinden satış kanallarına kadar bir çok alana hakim olmak gerekiyor. Bir de donanım üretiminde hata şansınız pek olmuyor. Eğer geliştirdiğiniz ürün raflardan kullanıcıya ulaştıysa o üründe hata olmaması gerekiyor tüm bu durumları göze alarak çalışmalarına başlamalarını geliştirmeleri gerektiğiniz düşünüyorum.

Birde nesnelerin interneti alanında akıllı cihazlar arasında ortak bir dil bulunmadığından dolayı mevcutta var olan ürünler ile birlikte çalışabilecek ürünler oluşturmalarının daha doğru olduğunu inanıyorum. Bu tarz ürünler olduğunda firmalar arasında işbirlikleri daha sağlam ve kolay olmaktadır. İki taraf içinde kazan-kazan ilişkisinin olduğu bir yapıya dönüşmektedir.