Bugünden yaklaşık 3 yıl önce Google Glass deneyimi yaşadığımda bakış açısını (POV) kaydeden ürünlerin ilerleyen zamanlarda çok daha değerli olacağını öngörmüştüm. Google Glass tabii fiyatının yüksek olmasından ve tasarımından dolayı sokakta beklenen ilgiyi görmese de, bu amaca yönelik bir ürün ihtiyacının olduğu aşikardı.

İnsanların hayatını izlemeye ve bazı şeylerin nasıl yapıldığını görmeye özellikle yeni nesilin ilgisi var. Ünlü bir modacının gözünden moda alışverişi, pianonun nasıl daha iyi çalınabileceği, yemek yapım videoları; bakış açısıyla kaydedildiğinde gayet ses getirir, merak uyandırır.

Hatta ben bakış açısı videolarını sanal gerçekliğin bir önceki aşaması olarak görüyorum. Bakıç açısı videoları olacak ki, sanal gerçeklik gözlüklerinden izlediğimiz videolar bize daha gerçekçi gelsin.

Snapchat, Epiphany Eyewear’ı aldığında bu alana gireceğinin sinyallerini vermişti. Epiphany, Rayban tasarımında kameralı gözlükler üretiyordu. Snapchat’in bugün görüntülerini paylaştığı Spectacles da, bakış açınızdan Snap atmanızı sağlayacak. Sexist mesajlarla popüler olan Snapchat’te şimdi paylaşılacak olan videoları siz düşünün. Tabii bir de artırılmış gerçeklik teknolojisi ile birleştiğini… 139$’lık fiyatının da normal olduğunu söyleyebiliriz.

Bakış açısını kaydeden bir başka ürün de Povie. Bir Edelkrone ürünü olan Povie, gözlük takmayı sevmeyenlerin ilgisini çekecektir. Cep telefonunuzun ön kamerasıyla kayıt yapan Povie de özellikle Youtuberların ilgisini çekecek bir ürün.

Yakın zamanda sayısının daha da çoğalacağını düşündüğüm ürünlerle bir POV yani bakış açısı akımı geliyor, bizden söylemesi.