Gelişen teknoloji artık hayatımızın değişmez bir parçası haline gelmiş durumda. Bu durum spor dallarına da yansıyor. Köklü raket üreticilerinden Babolat raket anlayışını farklılaştıran bir ürünle karşımızda: Babolat Play Pure Drive.

Babolat Play Pure Drive oyuncunun her topa vuruşunda vuruş şiddeti, vuruş hızı ve vuruş tipi gibi verileri anlık olarak ölçebilen bir akıllı raket. Görünüş olarak normal bir raketten farkı olmayan ürün, tüm bunları sapına entegre edilmiş sensörler yardımıyla gerçekleştiriyor. Sensörler de bu verileri uygulamaya gönderiyor ve oyuncular da kişisel istatistiklerine uygulama üzerinden göz atabiliyorlar. Bunun yanında rakette, sapın uç kısmına yerleştirilmiş iki adet tuş ve bir USB portu bulunuyor.

Babolat Play’in önemli özelliklerine göz atacak olursak, bunlardan biri Pulse özelliği. Pulse; güç, teknik ve dayanıklılığa göre değişen dinamik bir arayüz. Pulse oyunun gelişimine bağlı olarak değişiyor ve oyuncuyu daha fazla oynaması için motive ediyor. Babolat Play topa ne kadarlık bir kuvvetle vurduğunuzu ölçüyor ve güç göstergesi oyuncunun tüm şutlarının ortalamasını gösteriyor. Teknik göstergesi, vuruş stiline göre raketin en etkili noktasının (sweet spot) ne kadar verimli kullanıldığına göre değişiklik gösteriyor. Dayanıklılık göstergesi ise, oyun sıklığına ve her maçta kullanılan toplam enerjiye göre değişiklik gösteriyor.

Pulse

Pulse Özelliğinin Görünümü

Impact Locator ise, Babolat Play’in bir başka önemli özelliği. Bu özellik her vuruşta topa vuruş noktasını tespit ederek oyuncunun vuruşlardaki istikrarını ölçmeye yardım ediyor.

Tag özelliği, maçı bölümlere ayırmaya izin veriyor. Raket sapının uç kısmındaki Tag/Bluetooth tuşuna basılarak maç set-set incelenebiliyor. Bu tuşa bir saniyeden daha az basıldığında, yaklaşık 1.5 saniyeliğine bir kırmızı ışık yanıyor ve özellik aktif hale geliyor.

Yenilikçi Teknolojilerle Geliştirilmiş

Babolat Play Pure Drive’da dört yenilikçi teknoloji kullanılmış. Bunlar: Cortex Dampening System, Elliptic Geometry, Woofer System ve GT.

Cortex Dampening System titreşimi azaltarak top hissini artırmaya yarayan bir teknoloji.

Elliptic Geometry teknolojisi ile döndürme ve esneme kuvvetini artırmak için raket kafası geleneksel kafalardan %20 daha sert yapılmış.

Babolat tarafından patenti alınan Woofer System, topa vuruş sırasında top ve raket arasında %25 daha fazla temas süresi sağlıyor.Ve bu da daha iyi kontrol anlamına geliyor.

GT (Graphite Tungsten) adındaki teknoloji ise, topa vuruşta mükemmel bir istikrar sağlıyor. Bu teknoloji ile elde edilen ilave sertlik yapıma bağlı olarak daha fazla güç ya da daha fazla hassasiyet sağlıyor.

Babolat Play

Rafael Nadal da Test Etti!

Raketin mobil uygulaması üzerinden birçok veriye erişim imkanı bulunuyor. Oyuncu uygulama üzerinden gelişimini ayrıntılı olarak takip edebiliyor. Şöyle ki; hangi vuruş stilini ne kadar sıklıkla kullandığını görebiliyor, Pulse özelliği sayesinde güç, teknik ve dayanıklılığının ne yönde değişim gösterdiğine göz atabiliyor ve eksik yönlerini öğrenebiliyor. Hatta uygulama oyuncuya, kendi rekorunu kırdığında bunu bildiriyor. Ya da uluslararası bir rekoru… Ayrıca Babolat Play topluluğu sayesinde oyuncu kendi verilerini diğer Babolat Play Pure Drive kullanıcıları ile karşılaştırabiliyor.

Rafael Nadal ve Li Na gibi dünyaca ünlü tenisçilerin de deneyip test ettiği Babolat Play Pure Drive, sahip olduğu bu teknolojik donanıma rağmen, oynanış sırasında herhangi bir dezavantaja neden olmuyor. Babolat Play gerçekleştirdiği tüm bu şeyleri, normal bir raket hissinden ve oynanabilirlikten ödün vermeden sağlıyor.

6 saat aralıksız kullanıma imkan veren raket, 150 saate kadar kayıt tutabilen bir hafızaya sahip. Babolat, bu raket ile her kullanıcıya eşsiz bir deneyim yaşatmayı vaad ediyor.

Rafael Nadal’ın Babolat Play’i yorumladığı video:

Görsel Kaynak: babolatplay.com