Dünyanın lider markalarından biri konumunda bulunan Amazon’un bulut bilişim platformu Amazon Web Service, çok sayıda geliştiricinin bir araya gelmesini sağlayan bir etkinlik düzenledi. Geçtiğimiz günlerde Las Vegas’ta düzenlenen Re: Invent isimli bu etkinlikte bir klavye tanıtıldı. 

DeepComposer isimli klavye, yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojileri desteğiyle kullanıcılarının müzik yapmasını sağlayacağı belirtildi. 

Profesyonel müzisyenlerin kullanımından ziyade geliştiricilere hitap eden bu klavye sayesinde  pop, rock, jazz ve klasik türlerden biri için oluşturulmuş müziklerden faydalanacağı gibi müzik tamamiyle kullanıcı tarafından da oluşturulabileceği ifade edildi. Oluşturulan müzik SoundCloud’a yüklenerek diğer kullanıcıların müziği görebilmesine olanak sağlanacağı ve yanı sıra uygulama diğer geliştiricilerle iletişim kurabilme imkanı vereceği de iddia edildi.

 

Hürriyet’in sitesinde Selim Öztürk  DeepComposer’ın çalışma prensibini şu şekilde açıklıyor:

   ‘‘Dünyanın ilk makine öğrenme teknolojisini kullanan müzik klavyesi olan DeepComposer, önce PC’ye bağlanıyor. Kullanıcılar Amazon’un yapay zeka (AI) modellerinden yararlanarak kontrol paneline ulaşıyor. Söz konusu klavye, makine öğrenme modelleriyle besleniyor ve örneklere dayanarak metin yazıyor veya müzik oluşturuyor. Geliştiriciler, klavye ile birlikte kendi melodilerini yapay zeka eşliğinde oluşturabileceği gibi; rock, caz, pop ve hatta klasik müzik türlerinde parça oluşturabiliyor.’’

 

Bu uygulamanın geliştirilmesinin amacının beste yapma konusunda çok iddialı eserler ortaya çıkarmak olmadığı yapay zeka ve makine öğrenme teknolojilerinin müzik alanında da kullanılabileceğini göstermek olduğu belirtilmektedir. 

Yapay zekanın son yıllarda birçok alanda kullanım örnekleriyle karşılaşıyoruz. İlerleyen yıllarda bu teknolojinin yaşamımıza yapacağı etkiye dair farklı düşünceler ortaya atılıyor. Elbette her teknolojinin yıkıcı ve yaşamımızı etkileyen olumsuz yanları bulunmaktadır. Ancak yazımızda da görüldüğü gibi olumlu ve ilgi çekici gelişmelerle de her geçen gün karşılaşıyoruz. Yapay zeka müzisyenlerin işini elinden alacak mı bunu zaman gösterecek! 

 

KAYNAK:

http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/insanlar-ve-yapay-zeka-birlikte-muzik-yapacak-41388166

https://thenextweb.com/plugged/2019/12/03/amazon-unveils-an-ai-based-keyboard-to-teach-you-machine-learning-easily/

https://aws.amazon.com/tr/deepcomposer/