Augmented Reality, yani Artırılmış Gerçeklik günümüzün en popüler konularından biri. Firmalar ürünlerini pazarlamak için artırılmış teknoloji üzerine yatırım yapıp, yaratıcı işler çıkarabiliyorlar. Peki bu çoğu firmanın peşinden koştuğu AR nedir?

Artırılmış Gerçeklik (AR) Nedir?

Cihazların cisim tanıma özelliği kullanılarak, sanal nesnelerin gerçek görüntülerin üzerine bindirilmesine denir. Bu teknolojiden faydalanabilmeniz için; bulunduğunuz ortamda internet erişiminin ve elinizde artırılmış gerçekliği tanımlayacak cihazların (akıllı gözlük, akıllı telefon ya da tablet) bulunması gerekir. Ayrıca Augmented Reality üzerine tanımlanmış olan uygulamalardan birinin bu cihazınızda yüklü olması da şart. Bu koşullar gerçekleştikten sonra; Augmented Reality için tasarlanmış görseli cihazınızdaki uygulama ile tanımladığınızda, cihazınız görseli algılıyor ve yeni bir görüntüyle karşılaşıyorsunuz.

Microsoft’un ürünü olan Hololens ve Meta adlı firmanın AR 2 adlı gözlükleri artırılmış gerçeklik alanında öne çıkan ürünlerden.

Artırılmış Gerçeklik Kullanım Alanları Nelerdir?

Pazarlama

Augmented Reality denince akla ilk gelen sektörlerden biri pazarlama. Firmalar, ürünlerini daha interaktif bir şekilde pazarlamak için şu an bu teknolojiyi kullanarak yaptıkları uygulamaları tercih ediyorlar. Bu şekilde müşteri etkilemek daha kolaylaşıyor ve çıkan kampanyalar farklılık yaratıyor. Aşağıdaki videodan da Pizza Hut’ın paket servis hizmeti için oluşturduğu AR uygulamasına göz atabilirsiniz. Bu şekilde marka akılda kalıcılığını arttırıp, vurgulamak istediği hizmete; videonun sonunda yer verdiği linklerle rahatlıkla yönlendirebiliyor.

Emlak

Markaların dışında emlak firmaları da AR teknolojisini sıklıkla kullanabilir. Merak ettiğiniz bir evin camına asılacak olan ilandan, evin tanıtıcı videosunu izleyebilir; videonun sonunda yer verilecek ilan sahibi bilgilerinden de, ev ile ilgilenen kişiye tek tıkla ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde bir dergide gördüğünüz eve de hızlıca ulaşabilirsiniz.

Sinema

Bir billboardda o hafta yeni çıkan filmin fragmanına rastladığınızı düşünün. AR uygulaması sayesinde; billboard’u cihazınızla tanımlayıp, filmin fragmanını cep telefonunuz üzerinden izleyebileceksiniz. Bilet satın almak istiyorsanız da; videonun sonunda çıkan linklerden kolaylıkla seans bilgilerini öğrenip, bilet temin edebileceksiniz. Google Glass için geliştirilmekte olan fragman izleme uygulaması bu teknolojinin bir göstergesi.

Cihaz Kurulumu ve Tamir

Elektronik cihazınızı yeni aldınız ve nasıl kurulacağı konusunda sıkıntılar yaşıyorsunuz. Cihazınızın interaktif kutusu sayesinde, kurulum videosu karşınıza çıkabilir. Böylece artık el kitapçıklarını okumanıza gerek kalmaz.

Aynı şekilde bir sıkıntıyla karşılaştığınızda tamir için de servisi çağırmanıza gerek kalmayabilir. İlk etapta siz tamir etmeyi deneyebilirsiniz. Hyundai markasının bunun için geliştirdiği uygulamaya aşağıdaki video üzerinden ulaşabilirsiniz.

Dekor

Bomboş bir eve çıkıyorsunuz ve evi nasıl dekore edeceğiniz hakkında ürünleri satın almadan bilgi sahibi olmak istiyorsunuz. AR teknolojisi ile ürünlerin, evinizde nasıl durduğunu kolaylıkla görebilirsiniz. Hatta IKEA firması 2014 kataloğuna bu teknolojiyi entegre etmişti.

Turizm

Hiç bilmediğiniz bir ülkede geziyorsunuz ve karşınıza tarih kokan bir bina çıktı. Hemen geçmişini öğrenmek istiyorsunuz ama adını bilmiyorsunuz ki, Google Amca’ya sorasınız. Hemen burada artırılmış gerçeklik teknolojisi devreye giriyor ve telefonunuz binayı tanıyarak, size hemen tarihini paylaşıyor. İşte turizm alanında kullanılması muhtemel senaryolardan biri…

Eğitim

İnteraktif modellerle öğrenmek her zaman daha akılda kalıcı oluyor. Artırılmış gerçeklik teknolojisi de bir şekilde bunu sağlıyor. Aşağıdaki videodan dikdörtgenin ve üçgenin alanının artırılmış gerçeklik teknolojisiyle nasıl öğrenebileceğini görebilirsiniz.

Alışveriş

Bir kıyafet almayı düşünüyorsunuz ama üzerinizde nasıl duracağı konusunda hiçbir fikriniz yok. İşte burada artırılmış gerçeklik uygulamarı devreye giriyor ve o kıyafeti bir şekilde sizin üzerinize yerleştiriyor. Böylece nasıl duracağı hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz. Bu işin moda kısmı.

Tabii bir de süpermarkette gezerken ürünler hakkında detaylı bilgi almak için de kullanılma durumu var. Hangi ürünün sizin sağlığınıza göre olduğunu böylece rahatlıkla anlayabileceksiniz.

Bu sektörler dışında eğitim ve sağlık alanlarında da “Artırılmış Gerçeklik” uygulamalarının kullanılacağı ve sektörlerde büyük değişiklikler getireceği öngörülüyor.

Lojistik

Artırılmış gerçeklik teknolojisinin faydalı olacağı alanlardan biri de lojistik. Burada palete konulması gereken ürünler bize bir oyun eşliğinde sunuluyor. İşi daha zevkli kılmacalar…

Sanat ve Müzeler

Müzeleri artırılmış gerçeklik teknolojisi ile gezebileceğiniz aklınıza gelmiş miydi? Ya da gördüğünüz tablo hakkında detaylı bilgiyi AR teknolojisi ile alabileceğiniz? Aşağıdan bir müzede nasıl kullabileceğini izleyebilirsiniz.

Oyun

Pokemon Go oyununu bilmeyen var mı? Hani sokakta telefonumuz üzerinden Pikachu topladığımız. İşte bu oyunun arkasında yatan teknoloji artırılmış gerçeklik. :) Bu tarz oyunlar daha çok hayatımıza girebilir.

Ordu

Askerler zemin, hava şartları ve düşman kampları üzerine detaylı bilgiye artırılmış gerçeklik teknolojisi sayesinde ulaşabilir. Bunun için geliştirilmekte olan akıllı gözlükler bulunmakta.

İnşaat

İnşaat alanında öne çıkan artırılmış gerçeklik gözlüğü DAQRI Akıllı Kask. Detaylara aşağıdaki video üzerinden ulaşabilirsiniz.

AR Üzerine Türkiye’den Örnekler

Ülkemizde AR üzerine çalışmalar gerçekleştiren en büyük firmalar Blippar ve Arox Bilişim. Blippar dünya çapında bir firma ve blipp fiilini de tüm dünyaya duyurmak istiyor. Ülkemizde de Renault ve Fenerbahçe ile kampanyalar yapan Blippar’ın; Renault ile gerçekleştirdiği kampanyayı merak ediyorsanız, aşağıdaki fotoğrafı blipp’lemeniz gerek. Yalnız uygulamayı sitesi üzerinden indirmeyi ve internetinizi açmayı unutmayın.

Blippar Renault Görseli

Blippar Renault Görseli

Blippar’ın Fenerbahçe ile yaptığı kampanyaya da aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz. Bu kampanyayla Fenerbahçe taraftarı; satın alacağı Fenerbahçe tshirtini uygulamaya okutarak, Fenerbahçe’nin şampiyonluk pozunda yer almış oluyor.

Ülkemizde faaliyet gösteren Marshall boya da bu akıma uyanlardan ve geliştirdikleri Visualizer uygulaması ile birlikte duvar rengini uygulama üzerinde kullanıcılarına sunabiliyor. Böylece hangi renk daha güzel durur acaba sorusu, bu uygulamayla boyanmadan yanıtlanmış oluyor. Uygulamanın iOS ve Android versiyonu yayında; deneyebilirsiniz.

Arox Bilişim’de Sakıp Sabancı Müzesi’yle yaptığı çalışmayla ülkemizde ses getiren firmalardan biri olmayı başardı. iPad ile gezdiğiniz müzede figürleri interaktif bir şekilde görüp; Arapça yazan eserlerin Türkçe ve İngilizce karşılıklarını görebiliyorsunuz. Aynı zamanda kitap sayfalarını da bu uygulama ile birlikte çevirebiliyorsunuz.

Artırılmış Gerçeklik Üzerine Türkiye’de Yer Alan Girişimler

ARPandora

İzmir Ekonomi Üniversitesi mezunu iki girişimci tarafından kurulan Pandora, farklı uygulamalarda hazırlanmış mimari modelleri artırılmış gerçeklik ile sunmaya yarıyor. Pandora’yı diğer artırılmış gerçeklik uygulamalarından ayıran şey; uygulamanın mimari sunumlar yapmak için özelleştirilmiş olması ve yüksek poligonlu mimari modelleri mobil cihazlarda yüksek performans ve görüntü kalitesiyle işleyebiliyor olması. Pandora hakkında detaylı bilgiye yaptığımız röportajdan ulaşabilirsiniz.

Hangaar Lab

Hangaar Lab giyilebilir cihazlar ve genellikle artırılmış gerçeklik olmak üzere yazılım odaklı çalışmalar sunmaktadır. Perakende, medikal ve savunma sanayi hedefledikleri pazarlardır. Hangaar Lab ile yapmış olduğumuz röportaja buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de bu alanda faaliyet gösteren diğer firmalara da hazırlamış olduğumuz listeden ulaşabilirsiniz.

iOS 11 ile Gelen Güncellemeler

12 Eylül 2017’de gerçekleşen Apple Konferansı’nda öne çıkan gelişmelerden biri yeni iPhone’larda iOS 11 sürümünün olacağıydı. iOS 11 ile birlikte artırılmış gerçeklik kiti olan ARkit tüm iPhone’larda yer almaya başladı.

Burada yeni çıkan tüm uygulamaları yazmak yerine Product Hunt’un oluşturduğu listeye göz atmanızı önereceğim. ARKit sayesinde deneyimleyeceğiniz uygulamaların bir kısmına buradaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.


 

Artırılmış gerçeklik teknoloji bize birçok alanda kolaylık sağlayacak gibi gözüküyor. Bu teknolojinin etkili bir şekilde anlatıldığı fütürist film Sight ile yazımızı sonlandıralım. Sight’ın yaratıcıları ile yaptığımız röportaja da buradan ulaşabilirsiniz.

Bu alandaki gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.