Audi’nin bu yıl görücüye çıkardığı yeni konsept aracı Audi AI: Trail, sahip olduğu özellikleri ile dikkat çekiyor. Markaya ait Audi Intelligence ailesinin son üyesi Audi AI: Trail, off-road aracı olarak müşterilerinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

 

Elektrikli ve Otonom Araç Özelliği ile Droneların Kullanımı 

Son yıllarda popüler konu olarak karşımıza çıkan otonom araç teknolojisine Alman otomobil markası Audi de ayak uydurma çabası içerisindedir. Dördüncü seviye otonom sürüş sunan Audi AI: Trail aracının dört tekerleğinde de elektrik motoru bulunacaktır. Bu sayede güçlü bir çekiş sistemine sahip olması beklenmektedir.

Tanıtım videosunda bir ormanlık alanda ilerleyen aracı droneların izlediği görülmektedir. Örneğin ormanlık bir alanda sürüş yapılırken gece karanlığı dronelar aracılığıyla aydınlatılmaktadır. Bu sayede güvenli bir sürüş ile birlikte aracın tasarımı sayesinde keyifli bir seyir araç sahiplerini sunulmaktadır. 5 drone sayesinde çevrenin aydınlatılması sağlanırken dronelar ister aracın üzerinde sabit bir şekilde bırakılabilir istenirse de uçarak araç çevresi aydınlatılabilecek. Kameralar sayesinde elde edilen görüntüler telefonda izlenebileceği belirtiliyor.    

 

Özgün Tasarım

Tasarımı bir helikopteri anımsatan ve dört kişilik kapasiteye sahip olan Audi AI: Trail’in tavan kısmının camla kaplı olması araç içerisinde bulunan sürücünün ve yolcuların çevreyi rahatlıkla izleyebilmesine olanağı tanıyor.Bu sürüş keyfi 500 kilometreye kadar sürebileceği araç hızının ise maximum 130 km olacağı belirtiliyor. İç tasarımının yanında dış tasarımı ile dikkat çeken araç müşterilerini farklı bir deneyim sunacağı öngörülüyor.