Egzersizlerinizi düzgün yaptığınızdan emin olabiliyor musunuz? Ya da spor yaparken vücudunuzun doğru kesimini çalıştırıp çalıştırmadığınızı biliyor musunuz? Benzeri sorularla kafanızı meşgul etmemek için geliştirilen akıllı giysi Athos ile vücudunuza yüklenmeden ve doğru bir şekilde spor yapabileceksiniz.

Athos, Core olarak adlandırılan ve 10 saate kadar dayanabilen küçük bir Bluetooth modülü aracılığıyla 22 farklı kas grubunu takip edip, bu verileri gerçek zamanlı olarak kullanıcının cep telefonuna aktarıyor. Piyasadaki farklı ürünlerde de karşımıza çıkan EMG (elektromiyogram) teknolojisine bu akıllı giyside de rastlıyoruz.

athos_core

Athos Core Modülü

Athos’un asıl görevi, kullanıcının egzersiz yaparken kaslarını doğru kullanıp, kullanmadığını anlamasını sağlamak. Giysinin uygulamasında temsili bir vücut bulunuyor, buna bakarak çalıştırdığınız kasların zorlanıp, zorlanmadığını takip edebilirsiniz. Bunlara ek olarak kalp hızınızı ve oksijen seviyenizi (solunum hızı) de görüntülemeniz mümkün. Uygulama aracılığıyla belirlenen amaca göre (Örn; Zayıflama) bir program oluşturabilmenin de ayrıca bir artı olduğunu söyleyebiliriz. Athos, atılan adım sayısı ve genel olarak fiziksel aktivite takibi gibi giyilebilir teknoloji dünyasında sıklıkla başvurulan metriklere ilaveten kullanıcının vücut sıcaklığı ve ter seviyesini de takip edebiliyor.

Ne var ki bünyesinde bu kadar özelliği toplayan bir giysinin, fiyat bakımından çok ucuz olduğunu söyleyemeyeceğiz. Tek başına Core modülünün fiyatı 199$, tişört ve şortun fiyatı ise toplamda 198$. Tabii fiyatı temel alarak Athos’un hakkını yememek lazım, çünkü piyasada bulunan giyilebilir ürünler arasında bile bu kadar özelliği bir arada göremiyoruz. Önümüzdeki yaz piyasaya sürülmesi beklenen bu akıllı giysiyi sitesi üzerinden sipariş edebilirsiniz.

EMG Teknolojisini Kullanan Diğer Cihazlar: Leo Bacak Bandı, Myo ArmBand

Görsel Kaynak: http://www.digitaltrends.com/