Asus, Berlin’de gerçekleşen IFA etkinliğinde geliştirdiği ilk akıllı saatini tanıttı. Google’ın Android Wear işletim sistemini kullanan Zen Watch, paslanmaz çelik kasa, kavisli cam yüzeyi ve kahverengi deri kayışı ile klasik bir saat tasarımı sergiliyor.

Samsung Gear Live ve IFA’da tanıtımı yapılan Sony SmartWatch 3 gibi 1.63 inch (41 mm.), 320×320 AMOLED dokunmatik ve dikdörtgen bir ekranı bulunan saatin camında Gorilla Glass 3 kullanılmış. Değiştirilebilen kayışın tokasını ise tek hamlede açabiliyorsunuz.

Teknik özelliklerine bakacak olursak; çift çekirdekli 1.2GHz Snapdragon 400 işlemci kullanan ZenWatch’ın, 512MB RAM’ı ve 4GB’lık dahili bir hafızası mevcut. Bluetooth 4.0 teknolojisi kullanılan cihazın bataryasının bir gün boyunca dayanabildiği belirtilmiş. Su ve toza karşı IP55 standartlarında korumaya sahip olan saatin, bir mikrofonu ve vücut değerlerinizi (nabız, atılan adım sayısı vb.) ölçen bir bio algılayıcısı da bulunuyor.

Asus-Zen Watch

Asus’un diğer cihazlarında da görmeye alıştığımız görsel öğelerin de kullanıldığı ZenWatch, dijital ve mekanik tercihler arasında değişkenlik gösteren 100’den fazla ara yüz seçeneği sunsa da saatin esas potansiyeli ön yüklemeli özelliklerinde saklı. Bunların başında, telefonunuzun ya da tabletinizin kilidini saatin yüzeyine dokunarak kaldırmanıza olanak sağlayan “Watch Unlock” özelliği geliyor. “Tap Tap” özelliğiyle de saatin ekranına iki kere dokunarak önceden belirlediğiniz bir görevi etkileştirebiliyorsunuz. Telefonunuza ZenWatch Manager uygulamasını yükleme koşuluyla; “Cover to Mute”, “Find My Phone”, Remote Camera” ve Presentation Control” gibi artı özelliklerinden de yararlanabilirsiniz.

Samsung Gear Live ya da LG G Watch gibi diğer akıllı saatlerin tasarımına kıyasla daha geleneksel bir çizgi takip eden Zen Watch’ın fiyatı 199€ (yaklaşık 260$) olarak belirlenmiş. Saatin çıkış tarihi henüz belli değil ama yılbaşından önce piyasaya sürülmesi bekleniyor.

IFA 2014’te çıkan diğer ürünlere de aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

Görsel Kaynak: http://www.slashgear.com