Singapur’da bir robot masör çalışmaya başladı. Uzman Manipülatif Masaj Otomasyonunun kısaltması olan Emma (Expert Manipulative Massage Automation), fizyoterapi gibi terapötik masajları çoğaltmak için sırt ve diz masajlarında uzmanlaşmıştır. Ayrıca insan avucunu ve baş parmağını taklit edebilecek özelliklere sahiptir. Emma ilk hastaları üzerinde NovaHealth Geleneksel Çin Tıbbı (TCM) kliniğinde insan meslektaşlarıyla birlikte çalışmaya başladı. Kamu hizmetine ilk giren Emma 3.0, ilk prototipten üçte bir oranında daha kompleks ve daha geniş bir yelpazede masaj programları sunuyor. Ayrıca, hastalardan edinilen bilgilere göre, profesyonel bir masörden neredeyse hiç ayırt edilemeyecek bir masaj imkanı sunuyor.

İşinin doğası gereği bel ağrısı çeken emlakçı Ken Tay, Emma’nın masajını çok rahat bulduğunu ifade etti. 31 yaşındaki emlakçı “Onu, gerçek bir insan gibi hissettim ve o kadar rahattı ki, uyuyakaldım” dedi.

Emma’nın bazı önemli özellikleri şunlardır; yapay zeka ve bulut tabanlı hesaplaması sayesinde tendon ve kas sertliğini ölçebilir, en uygun masajı uygulamak ve hastanın tedaviler boyunca iyileşme durumunu izlemek için gelişmiş sensörler kullanır.  

Emma, ​​Nanyang Technological University, Singapur’da (NTU Singapur) bir teknoloji şirketi olan AiTreat tarafından geliştirilmiştir. AiTreat ve NovaHealth’in kurucusu ve Emma’nın gelişmesine öncülük eden NTU Singapur’un bir ortağı olan Bay Albert Zhang, şirketin sağlık sektöründeki işgücü sıkıntısını ve kalite tutarlılığı zorluklarını ele almayı hedeflediğini söyledi.

https://assets.newatlas.com/dims4/default/cdd1830/2147483647/strip/true/crop/727x485+1+0/resize/1160x774!/quality/90/?url=https%3A%2F%2Fassets.newatlas.com%2Farchive%2Femma-physiotherapy-massage-robot-1.jpg

Bay Zhang, Emma’nın bir terapist tarafından karşılaşılan yorgunluk olmadan, nitelikli bir TCM doktoru veya fizyoterapisti reçetesine göre klinik olarak hassas bir masaj yapmak için tasarlandığını söyledi. “ Yoğun masajlar yapmak için Emma’yı kullanarak, hastalar için tedavi maliyetini düşürürken daha uzun bir terapi seansı sunabiliriz.”dedi. Singapur’da, akupunktur ve 20 dakikalık bir masajdan oluşan bel ağrısı için geleneksel bir tedavi paketi genellikle 60 – 100 dolar arasındadır. NovaHealth TCM kliniğinde bir hasta aynı akupunkturu Emma’dan ve 40 dakikalık bir masajla 50 dolara alabilir.

Emma’yı kronik ağrı yönetiminde kullanmak, sağlık hizmetlerinin ve yaşlanan nüfusun çok olduğu ülkelerde düşük maliyetli tedavi alternatiflerini arttırma açısından önemli olacaktır.

Bir robot masör klinikte doktora nasıl yardım ediyor? Emma iki masaj yatağı bulunan özel bir odada bulunmaktadır. Her iki yatak arasında bulunan Emma hastanın birine masaj yaparken, doktor ikinci hastayı muayene edebilir. Bu düzenleme, Emma’nın bir hasta üzerinde devamlı olarak çalışmasını ve klinik verimliliğini en üst düzeye çıkarmasını sağlar.

Emma, iki masörün işini birden yapabildiği için personel ihtiyacını beş kişiden üç kişiye düşürebileceği tahmin ediliyor.

Emma bir hastaya masaj yaparken doktor da diğer hastayı kontrol edebiliyor.

Emma nasıl çalışır?

Emma, ​​altı serbestlik derecesine sahip tamamen eklemli bir robot uzuv ile bir dokunmatik ekrana sahip. Ekstremite ucuna monte edilmiş, rahatlık için “ısıtılabilen” silikondan yapılmış iki yumuşak masaj ucu vardır.

Buna ek olarak, bir yapay zeka (AI) masaj prosedürü sırasında uygulanacak tam basıncı hesaplar. Daha sonra, her hastadan toplanan veriler bir online depolama alanı olan bulutta depolanır. AI aynı zamanda hastanın ilerlemesini izleyebilir ve analiz edebilir. Doktor, hastanın verilerini kullanarak iyileşme potansiyelini ölçebilecek bir performans raporu oluşturabilir. Bu tescilli bulut zekası, Bay Zhang ve takım arkadaşlarının 2016’da Microsoft Developer Day Start-up Challenge ı kazanmasının ardından Microsoft tarafından desteklenmektedir.

Bay Zhang, Emma’nın geleneksel tedavilerin verimliliğini ve etkinliğini artırabildiği kanıtladığında, diğer kliniklerin gelecekte izleyeceği bir iş modeli olabileceğini umuyor. Emma’nın geliştiricileri, birden fazla pazarı hedeflemek için denizaşırı ekiplerle bir araya gelmeyi hedefliyorlar. NTU İnovasyon İcra Kurulu Başkanı  Dr Lim Jui, günlük yaşamı iyileştirmek için robotik ve yapay zeka gibi teknolojilerin kullanılmasının Singapur’un yenilikçi gücünü korumak için ihtiyaç duyduğu şey olduğunu söyledi.

Dr. Lim, “Küresel arenada rekabet edebilmek için yeni başlayanların, AiTreat’ın yaptığı gibi, mevcut zorluklarla başa çıkabilecek benzersiz bir ürün oluşturmak için yeni teknolojilere dokunmaları gerekecek” dedi. Albert Zhang, “Singapur pazarına, yaşlılarımızın karşılaştığı kronik ağrı sorunlarının bir kısmını hafifletebilecek, uygun fiyatlı sağlık hizmetleri sunma vizyonuna rehberlik etmekten gurur duyuyoruz.” dedi. Inderjit Singh, “Emma’nın, topluma özellikle yaşlı nüfusa hizmet verme potansiyeli çok büyük. Orada deneyimli ve ünlü geleneksel hekimlerin masaj teknikleri, Emma’da yeniden üretilebiliyor. Ayrıca, halkın kaliteli tedaviye daha kolay erişmesini sağlıyor”.

Glikozamin gibi aşınmayı ve yıpranmayı artıran modern bileşenler içeren bitkisel merhemler kullanarak bu tür masajların etkinliğini artırabilecek gelecekteki çalışmaları dört gözle bekleyin.

 

KAYNAKLAR:

https://tns.world/emma-the-robot-masseuse-gets-to-work-in-singapore/
http://news.ntu.edu.sg/Pages/NewsDetail.aspxURL=http://news.ntu.edu.sg/news/Pages/NR2017_Oct09.aspx&Guid=2d5874a5-d443-4904-9013-0ebc446a29d7&Category=All
https://newatlas.com/emma-physiotherapy-massage-robot/44406/