Akıllı bileklikler, genelde egzersiz takip cihazları gibi konumlandıklarından spor tutkunlarına daha çok hitap ediyor. Spor yapmayanların ise gün içerisinde yüzlerce hatta binlerce adım attığı kaçınılmaz bir gerçek. Bu bakımdan bu bileklik spor yapmayı sevene-sevmeyene, herkese hitap ediyor. Çünkü Arki, yürürken ki vücut duruşunuzu inceliyor ve kısa bir süre içerisinde tüm kötü yürüyüş alışkanlıklarınızdan kurtulmanızı sağlıyor.

Arki’yi, kullanıcının yürüyüş düzenini ve vücut dengesini takip eden bir asistan olarak nitelendirebiliriz. Bildiğiniz üzere yürümek işe, okula, eğlenceye ya da bakkala giderken dahi başvurduğumuz bir aktivite. Ancak iyi bir yürüyüş postürü elde etmek şans ve egzersiz işi. Tahmin edebileceğiniz üzere iyi bir yürüyüş postürü, kişinin kendisini daha sağlıklı, güçlü ve özgüveni tam hissetmesini sağlar. Arki ile kullanıcı zaman içerisinde adeta bir manken gibi yürümeye başlıyor. Siz yeter ki Arki’yi kullanın ve bunu “gerçekten” isteyin!

Arki Nasıl Çalışıyor?

Öncelikle cihaz, kullanıcının yürüyüş esnasındaki kol salınımını analiz ederek genel yürüyüş “sağlığını” değerlendiriyor. Yaptığı hesaplamalar doğrultusunda kullanıcı sağlıklı bir yürüyüş için gereken postür barajının gerisinde kalıyorsa, gerçek zamanlı dermal titreşim özelliği aracılığıyla uyarı veriyor. Örneğin; elinizi cebinize atarak, telefona bakarak ya da -farkında olmadan- kambur yürüyorsanız, Arki hemen devreye girerek kullanıcının dik bir pozisyona geçmesini hatırlatıyor. Bu özelliğiyle bileklik aslında uyarıcı gibi hareket ediyor diyebiliriz.

Arki’yi diğer bileğinize takarak kullanırsanız, cihaz sağ ve sol kolunuzun salınım simetrisini karşılaştırıyor ve vücudunuzun (omuz, omurilik…) ne kadar dengeli olduğuna dair bir rapor oluşturuyor. Cep telefonunuz ile eşleştirmiş olduğunuz cihaz, uygulaması aracılığıyla kullanıcının uygulayabileceği egzersiz tavsiyelerinde de bulunuyor.

work2-large

Arki’nin Teknik Özellikleri

  • Düşük enerjili mikro işlemci
  • 6 akslı hareket algılayıcı (İvmeölçer ve jiroskop)
  • Bluetooth L.E teknolojisi
  • Yakınlık sensörü
  • Titreşimli motor
  • Gizli LED ekran

Bilekliğin ekranında saat, hava durumu, dik yürüyüş puanınız gibi bildirimleri görüntüleyebiliyorsunuz. Bu arada fitness meraklıları da ihmal edilmemiş; Arki’de uyku düzeni, adım sayısı, yakılan kalori gibi ölçümler de bulunuyor. Kore merkezli Zikto firması tarafından geliştirilen Arki, kullanıcıya lastik ve şık bir deri kayış seçeneği sunuyor. Bilekliğin pil ömrü ise 5 gün boyunca dayanıyor. Suya dayanıklı bir malzemeden üretilen bu bilekliği, Android ve iOS cihazlarla kullanabileceksiniz. Arki’nin ilginç bir özelliği daha var; kullanıcının yürüyüş düzenini biyometrik kimlik doğrulayıcı olarak kullanabiliyor. Örneğin; cihaz bileğinize takılı durumdayken bilgisayarınızın ya da telefonunuzun kilidini kolaylıkla açabiliyorsunuz.

Sitemizde de yer verdiğimiz duruş bozukluğunu düzelten Lumo Lift ile benzerlik gösteren Arki, Kickstarter üzerinde başlattığı fonlama kampanyası bitmeden hedefledikleri barajı aşmayı çoktan başarmış. Eğer siz de dik bir yürüyüşe sahip olmak istiyorsanız, ön siparişlerini dağıtımına 2015 Nisan ayında başlanacak olan Arki’nin plastik kayışlısını 99$, deri kayışlısını ise 129$’a sipariş edebilirsiniz.