Drone’lar “Drone nedir?” yazımızda da belirttiğimiz gibi günümüzün en çok talep gören -bir nevi- oyuncakları. Kullanıcısına farklı bir deneyim sunup, kaydetmekte zorluk çekeceği görüntüleri kolaylıkla yakalamasını sağlayan bu oyuncaklar arasında da; hem kullanımı, hem de uygun fiyatıyla AR.Drone bir adım öne çıkıyor.

AR.Drone, Drone üzerine uzmanlaşmış Fransız Parrot firmasının geliştirdiği 4 pervaneli küçük bir helikopter. Android ve iOS ile uyumlu AR. FreeFlight adındaki uygulaması sayesinde, mobil ve tabletlerden rahatlıkla kontrol edilebilen bu ürün diğer Drone’lar gibi Wi-Fi teknolojisi ile çalışıyor. 366 gram ağırlığında olan ürün, saatte 18km. hıza erişilebiliyor ve yerden 50 metre yüksekliğe kadar çıkabiliyor. Hem önünde hem de altında bulunan 2 adetlik 1280×720 çözünürlüklü HD kamerası sayesinde havada kaldığı süre boyunca fotoğraf çekip video kaydı yapabilen AR.Drone, görüntüleri anında tablete ya da mobil cihaza aktarabiliyor. Modeline göre 12 -36 dakika boyunca havada kalabilen Drone’ların, yüksek motor sesinden dolayı mikrofonlarının bulunmadığını ve ses kaydı yapmadığını belirtmekte fayda var. Şarjı çabuk bitmesine rağmen, ürünün toplam şarj olma süresiyse 90 dakika.

Aksiyon severlerin elinden düşürmediği AR.Drone hem içeride, hem de dışarıda rahatlıkla kullanılıyor. Ne kadar düşmeye ve çarpmaya karşı dayanıklı olsa da; ürünü satın aldığınızda pakette gelen iç mekan kabini ile ürünü koruyup, zarar görmesini engelleyebilirsiniz. Herhangi bir çarpma durumunda otomatikman kendini kapatan AR.Drone, böylelikle pervanelerinin zarar görmesini engelliyor. Suya karşı hassas olan ürünün, yağmurlu havalarda kullanılması ise önerilmiyor.

İç Mekan Kabinli AR.Drone

İç Mekan Kabinli AR.Drone

AR.Drone Nasıl Kullanılır?

Tablet ya da mobil üzerinden uzaktan kumandalı arabalar gibi kontrol edilebilen AR.Drone’a çok kısa sürede alışabiliyorsunuz. Öncelikle kullanmadan önce, cihazınızı AR.Drone’un Wi-Fi’ı ile eşleştirmeniz gerekiyor. Ardından cihazınız ile uyumlu uygulamayı açıyorsunuz ve take off (yükselme) butonuna basarak havalandırıyorsunuz. Sonrasında sağ ve sol tarafta yer alan butonlar aracılığı ile ürünü hareket ettiriyorsunuz. Havadayken istediğiniz kameranın görüntüsünü cihazının ekranına aktarabiliyorsunuz ve böylelikle ürün görüş alanınızdan çıksa da cihaz üzerinden bulunduğu yeri takip edebiliyorsunuz. Ürünü indirmek istediğinizde de “take off” ile aynı yerde bulunan “land” butonuna basıyorsunuz. Profesyonel olduktan sonra ters çevirme butonu “flip” de mutlaka denenmeli. Açık alanda kullanıma başlamadan, içeride birkaç kez deneme yapılması önerilen Drone’un kullanım videosuna aşağıdan da ulaşabilirsiniz.

AR.Drone’un mobil ve tabletler dışında uyumlu olduğu cihazlarda bulunmakta. Cihazlar ile uyumlu uygulamaları indirdikten sonra NVIDIA Shield, Windows 8, Google Glass, Epson Moverio ve Carz Zeiss Oled Glasses ile Drone’unuzu kontrol edebiliyorsunuz. Henüz piyasaya çıkmayan Myo Armband ile birlikte kullanımına yönelik çalışmalar ise sürüyor.

Daha Önceki Uçuşlarınızı Görmek mi İstiyorsunuz?

AR.Drone için geliştirilen AR.Drone Academy sayesinde daha önceden yapmış olduğunuz uçuşların; mesafe, hız ve süre bilgilerini istatiksel bir şekilde görebiliyorsunuz. Harita özelliği sayesinde, önceki uçuşlarınızın konumlarını harita üzerinden görüp; istediğinizi tekrar izleyebiliyorsunuz. Diğer AR.Drone Academy kullanıcıların tavsiyelerini de rahatlıkla göreceğiniz uygulama üzerinden, AR.Drone sahipleriyle kolaylıkla iletişime de geçebiliyorsunuz. Uygulamaya otomatikman yüklenen fotoğraflarınızı ve videolarınızı paylaşmak isterseniz de, uygulamanın Youtube ve diğer sosyal ağlarla entegrasyonu bulunuyor.

AR.Drone İle Film Çekmek İstiyorum!

Şu an sadece iOS ile uyumlu olan Director (Yönetmen) Mode özelliği sayesinde AR.Drone’a hem çekimden önce, hem de çekimden sonra müdahale edebiliyorsunuz. Çekimden önce AR.Drone’un Traveling (Seyahat), Panorama (Panorama), Crane ve Steady (Sabit) adındaki hareket modlarından birini seçerek, uçuş süresince nasıl kayıt yapması gerektiğini seçebiliyorsunuz. Bu otomatik uçuş modunda istediğiniz an Drone’u durdurup, hızını da arttırabiliyorsunuz. Renk ayarı ve beyaz dengesi gibi özellikler de kayıt öncesinde ayarlanabiliyor. Video çekimi tamamlandıktan sonra da sabitleme özelliğiyle videonuzu daha izlenebilir bir hale getirebiliyorsunuz. Görüntü kesme işlemleri de bu bölümden rahatlıkla yapılabiliniyor.

AR.Drone’un Aksesuarları Mevcut Mu?

AR.Drone’un en çok tercih edilen aksesuarlarından biri Flight Recorder GPS. AR.Drone’un kara kutusu olarak da tanımlanan bu aksesuar, bataryaya bağlanıyor ve kullanıcıya harita üzerinden Drone’u kontrol etme imkanı sunuyor. Haritadan Drone’u götürmek isteyeceğiniz yeri seçerek, bu aksesuar sayesinde o lokasyona ulaştırabiliyorsunuz. Home butonuna basarak da Drone’un kalktığı yere iniş yapmasını sağlıyorsunuz. Bu aksesuar sayesinde AR.Drone Academy’de bulunan geçmiş uçuşlar 3D olarak da görülebiliyor.

Flight Recorder GPS dışındaki aksesuarlara ve herhangi bir terslikte almanız gereken parçalara da buradan ulaşabilirsiniz.

Kaç Farklı AR.Drone Modeli Satılıyor?

AR.Drone şu an Classic, Power ve Elite adında 3 farklı modelle kullanıcılara sunuluyor. Hepsinde ortak olarak iç mekan kabini, dış mekan kabini, şarj aleti ve batarya bulunuyor. Bataryanın gücüne ve dış kabinin rengine göre modellerde değişiklik oluyor. Classic modelinde 1 adet 1000 mAh gücünde batarya verilirken, Power modelinde 2 adet 1500 mAh gücünde batarya sunuluyor. Elite modelinde de Classic model ile aynı olan 1000 mAh gücünde 1 adet batarya bulunmakta fakat; Elite Model’de dış mekan kabini için sunulan renkler Classic modelden farklılık gösteriyor. Yurt dışında fiyatları modeline göre 299$ ve 369$ arasında farklılık gösterirken, ülkemizde AR.Drone Classic modeli fiyatı 1000TL‘den satışa sunuluyor.

Boş vakitlerinizde hobi olarak Drone kullanmak ve çekim yapmak istiyorsanız; AR.Drone sundukları, fiyatı ve tasarımıyla amatör kullanıcılara hitap eden en uygun Drone konumunda. İki tekerlekli bisikleti rahat bir şekilde kullanmak için, dört tekerleklinin piri olmamız gerektiği gibi; DJI Phantom gibi daha profesyonel Drone’ları kullanabilmek için, öncesinde AR.Drone ile başlamak geçişi kolaylaştıracaktır. Tabii geçiş yapmak isterseniz…

Görsel Kaynak: ardrone.parrot.com