Apple’ın beklenen “developer” etkinliği yeni ürünler, özellikler ve iyileştirmeler anlamında pek çok detay içermekte. Steve Jobs zamanındaki eski heyecan ve beklentilerin bir kez daha uzağında olsa da dünyanın pek çok farklı yerindeki milyarlarca Apple tüketicisinin, hatta “fan”ının yeni ürün ve özellikleri hızlıca kabul edecekleri ve bunları hayatlarının parçası haline getirecekleri de bir gerçek. Bununla birlikte, ilk iPhone’un çıkışından bu yana 10 sene geçti, yani aslında akıllı telefonlarla bu denli hayatımıza giren mobil uygulamaların ve mobil uygulama geliştirilcilerin sadece 10 yıllık bir ömrü bulunmakta, bunu da unutmamak gerekiyor…

WWDC 2017:

 

Bu etkinlikte öne çıkan konuları, kendi perspektifimden özetledim:

iOS11:

iPhone’un yeni işletim sistemi, iOS11 günlük kullanılan uygulamalar için birkaç önemli iyileştirme ve şimdiye kadar çok ön plana çıkmayan özellikler açısından da bazı yararlı yetenekler getirmekte. iOS 11 tarafında öne çıkanlar:

 • Siri, yeni ses opsiyonları ile çok daha zeki ve farklı yetenekler kazanmakta. Alışkın Siri sesine, bir erkek sesi opsiyonu da eklenmiş. Amaç, konuştuğunuz kişinin insanmışçasına, hatta modunuzu anlayarak, ona yönelik cevaplar verecek bir his bırakmasını sağlamak. Uzun süredir konuşulan, gerçek zamanlı çeviri opsiyonu da yeni OS ile gelmiş oldu. Siri, kendisine yöneltilen sorulara Çince, Fransızca, Almanca, Italyanca ve İspanyolca yanıt verebiliyor. Bu etkinlikte, Siri’ye, yeni AI (artificial intelligence – yapay zeka) yetenekleri kazandırarak, Siri’nin sanal bir dijital asistan olmanın ötesine geçme hedefi oldukça açık bir şekilde görüldü. Siri mobil siteler ya da uygulamalardaki davranışlarınızı takip ederek, bir takım kolaylıklar ya da sevebileceğiniz içerikleri de ön plana çıkarıyor olacak, hatta kendisi öneriler gerçekleştirecek.
 • Google Maps’e araba sürerken “do not disturb“(rahatsız etme) özelliği eklendi. Bu özellik ile birlikte, bir arabaya bağlandığınızda, telefondaki tüm “notification”lar kapanıyor. Apple Maps ayrıca havaalanları, müzeler gibi lokasyonlarda “in-door navigation” özelliği ile birlikte gelmekte. Böylelikle, bu tarz alanlarda yönlendirme ve aramalar ile ulaşmak istediğiniz yerlere kolayca gidebileceksiniz.
 • İlk etapta ödeme (temassız mobil ödeme – NFC ve uygulamadan tek tuşla ödeme) odağında lanse edilen Apple Pay’e para transferi özelliği geldi. Bu özellik, mesajlaşma bölümüne de entegre edilmiş. Böylelikle, mesaj yazarken kolaylıkla para transferi yapabilecek ya da ödeme alabileceksiniz.
 • Apple Music kullanan arkadaşlarınızın neler dinlediğini görüyor olacaksınız. Apple Music’e ayrıca diğer uygulamalar ile entegrasyon kapsamında destek geldi.
 • Kontrol merkezi (Control Center) için yeni bir tasarım geldi, tüm sayfalar ve opsiyonlar için tek bir sayfa.
 • App Store yeniden tasarlanarak, modern bir arayüz kazandı. Yeni uygulamaları kişiye özel keşfetmeyi sağlayıp yenilenen uygulamaları öne çıkaran bir hal almış durumda.
 • Live Photo düzenleme modu başta olmak üzere kameralar çok daha başarılı hale getirildi. Boomerang veya Snapchat uygulamalarında alışkın olduğumuz efektleri LivePhoto lar üzerinde kolayca gerçekleştirme imkanı geldi.
 • Kamerayı açarak QR kodları kolayca taratma özelliği geldi (herhangi bir uygulama yükleme gerekmeksizin).
 • Ayrıca, Apple yıllardır, dışarı açmadığı NFC etiket okuma özelliğini de yeni OS ile birlikte açmış oldu. Bu alanda pazarlamacılara oldukça yaratıcı uygulamalar çıkacağı aşikar.

Gelelim Apple Watch OS 4’deki değişikliklere:

 • Apple Watch fitness odağını koruyor ve yeni OS özellikle koşu ve yüzme esnasında çok daha iyi takip özellikleri sunuyor. Hedef belirleme ve uyarı sistemlerinin ayarlanmasına yönelik olarak da iyileştirmeler yapılmış.
 • Bir takım sağlık ekipman üreticisi ile gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde, gerçekleştirdiğiniz antreman sonuçlarını kolayca otomotik olarak saate aktarabileceksiniz.
 • Yeni OS ile birlikte, saate de Siri butonu gelmiş oldu.
 • Saat üzerinden Apple Music’e erişim imkanı sunulmaya başlandı.

macOS High Sierra:

Mac’in yeni OS’i de isim değişikliği ve yeni özellikler ile birlikte gelmekte:

 • Apple Safari’nin en hızlı browser olduğunu iddia ediyor.
 • Yeni macOS ile reklam takip bloklama özelliği getiriyor. “Intelligent tracking prevention” (akıllı takip önleme) adını verdiği sistem ile “machine learning” kullanarak siteler arası izleme servislerini anlayabilmekte. Bu da her farklı siteye girişinizde çıkan rahatsız edici reklamların önünü kesmekte.
 • Safari’deki düzenlemeler ile birlikte şarj ömrünün uzadığı belirtilmekte.
 • FaceTime yaparken screenshot alarak Live Photo haline getirebileceksiniz.

TVOS:

– Amazon’un sunduğu Amazon Prime video platformu artık Apple TV üzerinden izlenebilecek.

iPad Pro yeni bir ekran büyüklüğü ile geliyor:

 • Yeni iPad Pro 10,5 inch olarak tanıtıldı. Yani bir önceki tanıtımda lanse edilen iki iPad Pro’nun arasında bir ekran büyüklüğü olarak… Bu iPad 649 USD’den başlayan fiyatlarla piyasaya çıkacak.
 • Yeni iPad’in özellikleri arasında daha iyi bir ekran, daha akıcı sürükleme, daha hızlı chip, uygulamalar arası çoklu kullanım yeteneği ve iPhone 7’de kullanılan kameranın aynısı sayılabilir.
 • Apple’in bir önceki iPad Pro’larda yapmaya çalıştığı laptop ve tablet arasındaki çizgiyi kaldırmaya yönelik hamleler yeni iPadPro’da da öne çıkmakta. Yeni update ile Mac özelliklerinin bir kısmı iPad’e taşınıyor: Yeni bir “dock”, uygulamalar arasında dosyaları sürükleyip bırakma yeteneği ve tam ekran klavyesi
 • Uygulamaların yan yana veya aynı anda daha verimli çalışması için yeni bir arayüz de tasarlanmış. Artık iki uygulama ile aynı anda çalıştığımızda, bir çalışma alanı olarak saklanabiliyor; böylece uygulamalar arası geçişte sorun yaşamadan çalışabiliyorsunuz.

The New iPad Pro:

ARKit – Apple’in Artırılmış Gerçeklik (augmented reality – AR) Hamlesi:

Apple’ın, Microsoft ve Google’ın AR çalışmalarının arkasında kalması, VR (virtual reality – sanal gerçeklik)’ın da beklendiği hızla gelişmemesi nedeniyle, Apple hem rekabette geri kalmamak, hem de kısa vadede bir çözüm getirmek üzere, ARKit adını verdiği bir platform tanıttı. Buradaki amaç, iPhone’u “dünyanın en büyük AR platformu” haline getirmek. Uygulamalar telefonunuzun kamerasını kullanarak fiziksel bir alana ürün ve içerik yerleştirilmesine olanak sağlamak.

HomePod

Apple’ın geleneksel “one more thing” (bir şey daha var… Steve Jobs’un yeni ürün tanıtımlarında kullandığı giriş cümlesi) lansmanı evlerde kullanabileceğiniz kablosuz bir hoparlör olan HomePod oldu. Siri entegrasyonu ile gelen HomePod, aslında bir nevi Amazon Echo benzeri bir dijital asistan. GSMA Mobile World Congress izlenimlerimi derlediğim yazıda, Amazon Echo’nun bu alanda bir “baskın tasarım” (dominant design) haline geldiğini ve benzer ürünleri pek çok operatör, cihaz üreticisinden beklememiz gerektiğini belirtmiştim, ama Apple’dan bu denli “copycat” bir ürün beklemiyordum doğrusu (teknoloji devlerinin bu tarz bir IoT cihaz ile evlere giriş stratejileri, tüm bağlantılı cihazların sesle kolayca kontrol edilebileceği bir platform oluşturabilmek. Bu nedenle bu alanda ciddi bir savaş içerisinde bulunmaktayız.) Teknik bir özelliik olarak, HomePOD içerisinde bulunduğu odanın akustik özelliklerini anlayıp buna göre sesi optimize edebiliyor. HomeKit’e bu kadar yatırım yapılmasına rağmen, HomePOD hem smart hub özelliğini HomeKit’ten alacak, hem de Apple Music için bir aksesuar özelliği olarak gelişmiş bir hoperlör hizmeti sunacak. Tabi, Siri’nin HomePod entegasyonu en önemli özelliklerin başında gelmekte. $349’a satışa çıkacak olan HomePod, Amazon Echo’nun ekranlı yeni versiyonlarına yönelik görüntülerin sızdığı bu günlerde tasarım olarak bence beklentinin oldukça altında…