Apple’ın merakla beklenen ve bu zamana kadar iWatch adıyla çıkacağı söylenen akıllı saati Apple Watch dün yeni iPhone gösteriminin ardından tanıtıldı. Böylelikle Apple, giyilebilir teknoloji pazarında ben de varım dedi.

Geçtiğimiz hafta tanıtılan Moto 360‘ın yuvarlak hatlarına kıyasla daha köşeli bir tasarıma sahip olan Apple Watch, paslanmaz çelikten yapılmış. Bazı modellerinde safir cama sahip olacak Retina display özellikli akıllı saat, içinde bulunan sensörler sayesinde kalp ritminden, günlük aktivitelere kadar değerlerini kullanıcılarla paylaşıyor. Dokunmatik bir ekrana sahip olan ürün, Digital Crown özelliği sayesinde diğer akıllı saatlerden farklılaşıyor. Klasik saatlerde bulunan akrep-yelkovan ayarına benzeyen kadran; uygulamalar arasında geçiş yapılmasını sağlayıp, ekran içinde bulunan seçeneklerinin de değiştirilmesine olanak kılıyor.

apple watch4

Watch, Watch Sport ve Watch Edition olarak 3 farklı model ile satışa sunulacak olan akıllı saatin, 38mm ve 42 mm olmak üzere iki farklı ekran boyutu bulunuyor. 6 farklı kayış seçeneği sunacak olan Apple Watch; iPhone 5 ve üzeri modellerle uyumlu olarak çalışıp, Wi-Fi ve GPS özelliklerinden faydalanabilecek. Ürünün pil ömrünün ne kadar gideceği konusunda net bir açıklama yapılmasa da, kablosuz olarak şarj edileceği bilinenler arasında.

Apple Watch 18 Karat Altın Çerçeveli

Apple Watch 18 Karat Altın Çerçeveli

Çevrenizde bulunan kişilerle daha hızlı bir şekilde iletişime geçilmesini isteyen Apple; bunun için Digital Crown’ın yanında bulunan butona basıp, daha önceden seçilen kişilere hızlıca ulaşılmasını sağlıyor. Bu iletişim butonu sayesinde; kolaylıkla mesaj gönderip, telefon görüşmesi yapılıyor. Ayrıca dokunmatik ekrana çizilecek olan görseller, karşı tarafa da aktarılıyor. Bir bildiri geldiğinde bileğe verilen küçük titreşim sayesinde de, gelişmelerden anında haberdar olunuyor. Akıllı saatin ekranına iki parmak ile uzun süre dokunulduğunda da kalp atış hızı öğrenilip, bu karşı tarafa aktarılıyor.

Akıllı saatin “Activity” uygulaması sayesinde; günde ne kadar hareket edip, egzersiz yapıldığı ve ayakta durulduğu görülecek. Bu uygulamaya girilecek olan komutlarla, gün içerisinde hedeflere ulaşılması için uyarılar verilecek. “Workout” uygulaması sayesinde de akıllı bilekliklerin sunduğu gibi yapılan aktivitelerin değerleri daha detaylı bir şekilde saat üzerinden aktarılacak.

Apple Watch ile uyumlu olarak çalışacak Mastercard, Visa ve American Express kredi kartları ile, ödemeler kolaylıkla akıllı saat üzerinden de yapılabilecek. Digital Crown butonunun yanında bulunan butona iki kere bastıktan sonra, ödeme işlemi tamamlanacak ve aynı anda konfirmasyon da gönderilecek.

Siri entegrasyonu sayesinde sesli komutla da çalışan cihaz için; aralarında Facebook, Twitter ve BMW’nin de olduğu firmaların uygulama geliştirdiği konferansta paylaşılanlar arasında. Ayrıca ürünün özellikleri arasında; harita kontrolü, kronometre, alarm, Apple TV kontrolü, hava durumu ve telefon üzerindeki görüntüyü akıllı saate de yansıtma bulunmakta.

Apple Watch Uygulama Ekranı

Apple Watch Ana Menü

2015 yılının ilk aylarında 349$‘dan başlayacak olan fiyatlarla satışa sunulacak olan ürünün rakiplerine oranla daha yukarı fiyattan çıkmasının, ürünün satışlarını nasıl etkileyeceğini merakla bekliyoruz.