Bildiğiniz gibi bu hafta Apple’ın ürün tanıtım etkinliği vardı ve bu etkinlikte Apple Watch 2 de görücüye çıktı. Merakla beklenen ve ilk serisi rekorlar kıran ürün hakkında görüşlerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Her ne kadar ben tasarımını ve ilk versiyonunu sevmesem de, Watch lansmanı ile birlikte kısa sürede Apple, açık ara dünyanın bir numaralı akıllı saat üreticisi olmuş durumda, öte yandan asıl ilginç olan piyasaya çıkışının ardından bir yıldan az bir zamanda dünyanın 2 numaralı saat üreticisi haline gelmesi (ilk sıra hala Rolex’te). Apple Watch’un en temel fonskiyonlarından biri sağlık ve aktivite takip özellikleri, hatta Apple giyilebilir teknolojiler alanında oldukça popüler olan aktivite takip bilekliklerini “disrupt” etmeye yönelik, direk saat ile bu alana giriş yapmıştı. Buna yönelik olarak etkinlikteki önemli bir adım, bu özelliğin daha kişiselleştirilebilir ve oyunlaşmış olarak sunulması oldu. Apple Watch’a gelen önemli bir diğer özellik, artık saatin 50 metreye kadar su geçirmez olması ve yüzme, su sporları, duş sırasında saati çıkarmaya gerek olmaması. Özellikle su sporlarından da data toplanacak olması, genel aktivite ve spor takibi açısından kritik bir gelişme. Watch ekranında da önemli yenilikler mevcut, öyle ki yeni saatin ekranı “Apple’ın bugüne kadarki tüm ürünleri arasında en parlak ekran” olarak tanıtıldı. GPS özelliğinin eklenmesi de beklenen bir gelişmeyi oluşturuyor. Bu özellik iPhone’a bağlanma ihtiyacı olmadan harita servislerinden yararlanma ve rotayı görüntüleme imkanı sağlıyor.

Farklı renk ve kayış özelliklerinin tanıtımı bu tarz etkinliklerde bana gereksiz gelse de, Apple yeni saati ile Hermes ile olan iş birliğini devam ettirmiş ve saatlere “klasik” havası veren, böylelikle fiyatını da 4 – 5 kat artıran kayışlar ile saatin farklılaştırılması hedefleniyor. Son zamanların fenomen oyunu Pokemon Go’nun da Watch’da çalışacağı duyuruldu. Yeni saat lansmanındaki bir konuk da Nike’ın CEO’su oldu. Nike, Apple ile uzun süredir iş birliği gerçekleştirmekte (Tim Cook halen Nike’ın yönetim kurulunda yer alıyor). Ayrıca, Nike, Nike Fuel Band ürünü ile “activity tracker” modasını başlatan ve giyilebilir teknolojiler pazarına ilk giren şirketlerden biriydi, Fuel Band’i ürün portfoyunden kaldırması sonrasında ne yapacağı merakla bekleniyordu. Bu tanıtımda, bunun cevabını da öğrenmiş olduk. Nike, Apple ile birlikte Apple Watch Nike+ markası ile saatleri piyasaya sürecek. Tahmin edileceği üzere,Apple Watch’a kıyasla çok daha sportif tasarlanmış bu ürün, direk günlük hayatta düzenli spor yapanları hedefliyor ve dijital kişisel training asistanı özelliğini de sunuyor. Bu asistan, kullanıcılarını spor yapmaları için teşvik ediyor ve hava durumu verileri gibi, sporu etkileyebilecek ve hazırlık gerektiren koşullara kullanıcıyı hazırlıyor.

apple-watch-2-3

 

Fiyatları malzeme ve kayış seçeneğine göre değişkenlik gösteren Apple Watch 2, ülkemizde 1,399TL ile 4,999TL arası satılacak.