Hololens, geçtiğimiz aylarda yaptığı tanıtımla Google Glass’tan bu yana en çok konuşulan ürünlerden biri olmuştu. Geçtiğimiz günlerde akıllı gözlük ve sanal gerçeklik kulvarında pek gözükmeyen Apple’ın da sanal gerçeklik gözlüğü patenti aldığı paylaşıldı.

Patent resimleri cihazın, Google Cardboard ile Samsung’un Gear VR birimlerine benzeyeceğini gösteriyor. Cihazın üzerinde özellikle iPhone ile uyumlu bir bölme bulunuyor ve konsepte göre kullanımı tercihe bağlı bir kumanda seçeneği de bulunacak. Aynı Sony’nin yeni akıllı gözlüğünde olduğu gibi.

apple_sanal_gerceklik_gozlugu

Apple orijinal patent başvurusunu 2008 yılında; yani ortada henüz ne Cardboard ne de Gear VR varken yapmış. Ama ürünün çalışma mantığı bu ürünlerle benzerlik gösteriyor. Apple, ürünün detaylı bir açıklamasında gözlüğe yedek batarya, fiziksel kontrol girişi, dokunmatik yüzey, soğutma sistemi ve fazladan yerleşik hafıza gibi farklı aksesuar ve donanımların eklenebileceğini belirtmiş.

Her ne kadar Zeiss VR ONE ve Pinc VR gibi üreticiler iPhone için Carboard benzeri bir sistem geliştirmek için çaba gösterseler de, Apple güvenirlilik ve yazılım desteği bakımından bu markaları geride bırakacak bir ürün geliştirebilir. Apple’ın Apple Watch’a ağırlık verdiği bu dönemde sanal gerçeklik cihazına ne kadar ağırlık vereceğini şimdiden kestirmek ise biraz zor.

Görsel Kaynak: http://techcrunch.com/