Apple, 2012 yılından beri iWatch projesini hayata geçirmek için uğraşıyor. Giyilebilir teknolojiye artan ilgiden dolayı kendi mobil cihazları ile uyumlu bir ürün geliştirmek için süreci hızlandıran Apple’ın, ürün tanıtımı için hazırlıklara başladığına dair dedikodular dönüyor.

iWatch’ın özellikle ekran boyutları hakkında bir bilgi bulunmaması birçok spekülasyona sebep olurken, birkaç ay evvel 1.3-1.8 inch (33mm.-45mm.) arasında olacağı söylenen ekran boyutu, Reuters’de çıkan habere göre 2.5 inch (yaklaşık 65mm.) olacak. SET Solutions belirtilen bu son ölçülere göre konsept bir video hazırlamış;

Reuters’dan alınan haber doğrultusunda oluşturulan bu konsept videoda görüldüğü üzere iWatch dikdörtgenimsi ve kayıştan çıkıntı yapacak şekilde tasarlanmış.

iwatch-concept-nike

Todd Hamilton’ın Nike Benzeri iWatch Çalışması

iWatch’ın bazı görevleri bağımsız olarak yerine getirebileceği söylenirken; mesaj alma, sesli görüşme ve bildirim sisteminin iOS uyumlu bir cihaza bağlı şekilde çalışacağı tahmin ediliyor. Kablosuz şarj özelliği, gelişmiş harita sistemi ve NFC yongası ise eklenmesi beklenen diğer özellikler arasında geçiyor.

Geçtiğimiz Haziran ayında düzenlenen WWDC konferansında Apple, iOS 8 işlemcisi için geliştirdiği “Health” uygulamasını tanıtmıştı. Health, farklı kaynaklardan sağlık ve spora dair verileri toplayabilen, kolay anlaşılır bir gösterge paneli. Geliştirilen bu uygulamaya bakarak iWatch’ın sağlıkla alakalı ölçümleri (atılan adım sayısı, yakılan kalori, uyku kalitesi, kalp hızı gibi) gerçekleştirebilmesi ihtimaller dahilinde gözüküyor.

iOS8-Healt-App

iOS 8 için geliştirilen Health Uygulaması

Apple şimdiki iPhone modellerinde darbeye dayanıklı Gorilla Glass camlarını kullanıyor. Ancak 9 Eylül’de tanıtılması beklenen yeni iPhone 6’da, GT Advanced ile kurduğu ortaklık kapsamında bu sefer darbeye dayanıklı safir cam kullanılacağı söyleniyor. Saat ekranlarının dış darbelere karşı ne kadar savunmasız olduğunu göz önünde bulunduracak olursak, bu yeni cam türünün iWatch’ın ekranı için de kullanılması muhtemel..

Yukarıda da değindiğimiz gibi iWatch’ın nasıl görüneceği hakkında “kesin” bir bilgi bulunmasa da, Apple’ın estetik görünüme bir hayli özen göstereceğini tahmin etmek zor olmasa gerek. Piyasaya yayılmak isteyen giyilebilir saatlerin, işlevsel olduğu kadar tasarım bakımından da cezbedici olması büyük avantaj. Bu durumun doğuracağı sonuçları değerlendiren Apple, TAG Heuer markasının eski satış yöneticisi Patrick Pruniaux, eski Burberry CEO’su Angela Ahrendts ve eski Yves Saint Laurent CEO’su Paul Deneve gibi modanın öne çıkan isimlerini kadrosuna katmasını iWatch’a hazırlık olarak gören kesimler bulunuyor. iWatch’ın fitness özelliklerini test etmek için ise Kobe Bryant ile çalışılacağı da dedikodulardan sadece biri.

Hatırlarsanız WWDC (The Apple Worldwide Developers Conference) konferansında iWatch’a dair en ufak bir tanıtım dahi yapılmamıştı. Dolayısıyla Apple’ın, etrafta gezinen dedikodulara rağmen beklenilenin aksine herhangi bir akıllı saat geliştirme niyeti dahi olmayabilir. Yine de eğer iWatch piyasa sürülürse, cihazın özelliklerine ve kullanılan malzemelere bağlı olarak fiyatının 1000$ veya üstü olacağı düşünülüyor. Ürün bu fiyattan çıkarsa, iWatch varolan tüm akıllı saatlerden pahalı ve lüks bir konuma yerleşecektir.

Balogh-iwatch

Gábor Balogh’ın iWatch çalışması

Google’ın Android Wear işletim sistemini kullanan Moto 360 akıllı saati ile beraber hakkında en çok spekülasyon yapılan ürünlerden biri olan iWatch’ın 2014’ün sonbaharında (iPhone 6 tanıtımında bir sürpriz yapılabilir) tanıtılması bekleniyor.