Geçtiğimiz haftalarda haberimizde Steve Troughton-Smith isimli bir twitter kullanıcısının ulaştığı bilgilerle, Apple’ın arttırılmış gerçeklik gözlüğüne ilişkin çalışmalarının olduğunu iddia ettiğini sizlerle paylaşmıştık. Buna ilişkin geçtiğimiz günlerde yeni iddialar ortaya atıldı. 

Markaların arttırılmış gerçeklik teknolojisine eğilimleri olduğu son yıllarda göze çarpıyor. Birçok marka farklı şekillerde bu teknolojiden faydalanıyor. Bir durakta veya mağazada billbordların kullanımı ile arttırılmış gerçeklik teknolojisi hayatımıza giriyor. Bu kullanım örneklerinden birisi de arttırılmış gerçeklik gözlükleridir. Google Glass ile tanışarak başlayan bu süreç yakın zamanda farklı markaların da kullanacağı  haberlerleriyle sürüp gitmektedir.

Apple’ın arttırılmış gerçeklik gözlüğünün tanıtımının gerçekleştirilmesine ilişkin ortaya atılan iddialara göre 2022 yılında arttırılmış gerçeklik gözlüğünü çıkartmayı ve 2023 yılında ise bu ürünü geliştirerek görücüye çıkarmayı hedefledikleri belirtilmektedir.

The Information’da yer alan habere göre Apple, 2022 yılında bir arttırılmış gerçeklik kulaklık seti ve 2023 yılında ise daha zarif ve hoş görünüme sahip arttırılmış gerçeklik gözlüğünü tanıtmayı hedeflemektedir. Cihazda çevreyi algılamak için kameralar ve verileri göstermek için ekranlar yer alacağı belirtiliyor. Protiplerin, görünüm olarak  güneş gözlüklerini anımsattığı belirtilirken gözlüğün camlarının kullanan kişilerin o an için meşgul olduğunu belirtmek için camların renginin değişmesi fikri üzerinde çalışıldığı belirtiliyor. Bunun yanında yine ekim ayı içerisinde gerçekleştirilen toplantıdan elde edilen bilgilere göre Apple önümüzdeki yıl bir arttırılmış gerçeklik cihazını sunabilir. Apple’ın gerçekleştirdiği toplantıya katılan 1000 kişilik çalışan sayısı da markanın arttırılmış gerçeklik teknolojisine gösterdiği öneme işaret etmektedir.

Her geçen gün bu arttırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik haberlerine ilişkin haberler karşımıza çıkmaya devam ediyor. Bu konularla ilgili haberlere ulaşabilmek için takipte kalınız.