Google I/O’da Android Wear işletim sistemine sahip iki akıllı saatin tanıtılmasının ardından, Android’in yeni versiyonu da gün yüzüne çıkmış oldu. Peki, bu küçük ekranlı cihazlar için geliştirilmiş yeni işletim sistemi bize neler sunuyor?

Tasarım

Konu giyilebilir teknolojiler olduğunda, ilk öne çıkan nokta elbette tasarım oluyor. Her ne kadar cihazların tasarımı markalara göre değişiklik gösterecek olsa da Android Wear tüm cihazlarda aynı arayüze sahip olacak. Kartlardan oluşan ve material design olarak geçen yeni arayüz tasarımının tüm cihazlar için uygulanabilir olması, özellikle her cihazlarda farklı arayüzler görmek istemeyen ve kullanım deneyiminin aynı olmasını isteyen kullanıcılar için iyi bir haber.

Cihazların tasarımı tamamen üreticilerin ve markaların elinde olduğundan ve birbirleriyle farklılaştığından, teknik özellikleri kadar akıllı saatin tasarımı da kullanıcıların seçiminde büyük bir paya sahip olacak.

Özellikler

Akıllı saatler için özel olarak geliştirilen Android Wear’in, iki temel amacı mevcut; saati göstermek ve bildirimlere erişim sağlamak.

Şimdilik piyasada Android Wear işletim sistemi kullanan iki akıllı saat bulunmakta, Samsung Gear Live ve LG G Watch. Her iki akıllı saat de her zaman açık ekran özelliğine sahip olduklarından, saati görmek için bir tuşa basmanız gerekmiyor. Android Wear kullanacak olan diğer akıllı saatlerin bu özelliğe sahip olup olmayacakları ise bilinmiyor.

Saatin arayüzünde ise fazla seçenek mevcut değil. İleride ekleneceği söylense de şimdilik bir kişiselleştirme aracı bulunmadığından, önceden belirlenmiş stiller arasından bir seçim yapmanız gerekiyor. Fakat kişiselleştirme seçenekleri için beklemek istemiyorsanız, arayüz seçeneklerini az da olsa artıran Android Wear uygulamalarından faydalanmanız da mümkün.

Akıllı telefonunuza gelen tüm bildirimler, Android Wear aracılığıyla görüntülenebiliyor. Ayrıca bildirimlerinizi yönetebiliyor, yalnızca belirli uygulamalardan gelen bildirimleri almayı seçebiliyorsunuz.

Sesli Komutlarla Kontrol

Android Wear, Google Glass’a benzer şekilde sesli komutlar ile kontrol ediliyor. Cihazınızı kontrol etmek için tek yapmanız gereken “Ok Google,” demek ve komutunuzu söylemek. Her ne kadar sesli komutlar ile kontrol edilebilse de, Android Wear üzerinden henüz arama yapılamıyor; yalnızca gelen çağrılara cevap verilebiliyor.

Android Wear İşletim Sistemi

Android Wear Uygulamaları

Android Wear, akıllı telefonunuza bağlı olarak faaliyet gösterdiğinden uygulamalar da akıllı telefonunuz aracılığıyla, Google Play Store’dan yükleniyor. Bazı uygulamalar akıllı saat ile senkronize olarak yalnızca bilgileri görüntülemeyi ve telefonda çalışmakta olan uygulamayı kontrol etmeyi sağlarken, bazıları saat üzerinde çalışarak size mini bir uygulama sunuyor.

Henüz çok sayıda akıllı saat tarafından kullanılmasa da gelecek nesil saatler ile daha da yaygınlaşacağı düşünülen Android Wear ile ilgili bilinenler şimdilik bunlar.

Kaynak: http://www.wareable.com/