Geçtiğimiz haftalarda Berlin’de düzenlenen IFA 2014 etkinliği ile birlikte, hatırı sayılır miktarda Android Wear işletim sistemine sahip akıllı saat kullanıcılara tanıtıldı. Cihaz üreticileri donanımsal alanda yarışırken, Google yaptığı açıklama ile Android Wear platformu için planlanan yazılımsal güncellemeleri duyurdu.

Telefondan Bağımsız Müzik Çalar

Güncellemeler ile gelmesi planlanan özelliklerin başında telefondan bağımsız olarak çalışan müzik çalar geliyor. Bu sayede, şimdiye dek yalnızca telefonunuzda çalmakta olan müziği kontrol edebilen akıllı saatiniz üzerinden doğrudan müzik dinlemek mümkün hale gelecek. Ancak Spotify, Deezer gibi online müzik dinleme servislerinin, bu güncelleme sonrasında telefondan bağımsız olarak çalışıp çalışamayacağı ise henüz bilinmiyor.

GPS Desteği

Android Wear platformuna gelmesi beklenen bir diğer önemli özellik, GPS desteği sayesinde akıllı telefona bağımlı olmadan kullanıcının konumunu izleyebilme. Bilhassa sporcuları hedef alan uygulamalar için çok yararlı olacak bu özellikten faydalanabilmek için, akıllı saatinizin dahili bir GPS çipine sahip olması gerekiyor.

Şimdilik sadece akıllı telefonlarla haberleşebilen akıllı saatler, gelecek olan Android Wear güncellemesi ile diğer Bluetooth’lu cihazlarla da iletişime geçebilecek. Örneğin akıllı saatiniz üzerinden müzik dinlemek için Bluetooth kulaklık kullanabilecek veya akıllı ev eşyalarınızı bileğinizden kontrol edebileceksiniz.

3. Parti Saat Tasarımları

Planlanan yenilikler arasında saatlerin kişiselleştirilmesine yönelik bir özellik de mevcut. Güncelleme geldikten sonra dileyen kullanıcılar, üretici firmalar tarafında tasarlananlar yerine, 3. Parti saat tasarımlarını da kullanabilecekler. İndirilebilir saat tasarımları da, diğer tüm uygulamalar gibi, Google Play Store üzerinden yüklenebilecek.

Güncellemenin getireceği; telefondan bağımsız müzik oynatma, GPS desteği ve diğer Bluetooth’lu cihazlarla iletişime geçebilme özellikleri ele alındığında, Android Wear’in giderek daha bağımsız bir işletim sistemi haline geleceğini söylemek yanlış olmaz. Henüz yolun başında olan Android Wear için var gücüyle çalışan Google, sene sonuna kadar daha birçok güncelleme yayınlamayı planladığını da duyurdu.

KAYNAK: http://techcrunch.com/