Android Geliştirici Günleri, GDG (Google Developer Group) Ankara’nın öncülüğünde, Türkiye’deki ve dünyadaki çeşitli GDG’lerin desteğiyle 2012’den beri her sene düzenlenen uluslararası bir geliştirici konferansıdır. İki gün süren etkinlikte yerli ve yabancı konuşmacılar yer alıyor ve oturumlar 4 ayrı salonda paralel olarak gerçekleştiriliyor.

Geçtiğimiz sene 16-17 Mayıs tarihlerinde düzenlenen etkinliğe 2000’den fazla kişi katılmıştı. Android Geliştirici Günleri 2014 ile ilgili bazı rakamların yer aldığı infografiğe aşağıdan göz atabilirsiniz.

Rakamlarla AGG 2014

İki gün boyunca yazılım ve teknoloji alanındaki birçok konuda oturumların gerçekleştiği konferansta yer alan konuların arasında nesnelerin interneti, giyilebilir teknolojiler, sanal gerçeklik ve drone’lar da yer alıyor.

Geçtiğimiz sene olduğu gibi bu sene de katılımcılar, etkinlikte bulunan Google Glass explorerlar sayesinde Google Glass’ı deneme fırsatını yakalayacaklar. Yine geçtiğimiz sene etkinlikte yer alan ve Aksiyon Yıldızı adlı sanal gerçeklik oyunuyla katılımcıların Oculus Rift deneyimini yaşamalarını sağlayan Codemodeon, bu sene de etkinlikte eğlence sponsoru olarak yerini alacak. Codemodeon’un bu sene Android Geliştirici Günleri’nde bizlere sunacağı sanal gerçeklik oyununu şimdiden merakla bekliyoruz.

Ayrıca bu sene etkinlikte daha önce sitemizde röportajına yer verdiğimiz, nesnelerin interneti alanında bir ürün olan Makey de bulunacak. Bununla birlikte, şu anda tam olarak ayrıntılarını bilmesek de etkinlikte drone’larla yapılacak ufak gösterilerin de olacağını belirtelim.

Bu sene de etkinliğin sponsorları arasında Google, Paypal ve Monitise gibi büyük firmalar yer alıyor. Ayrıca etkinlikte yer alacak konuşmacıların bir kısmı açıklandı. Konuşmacılar arasında Google’dan Matt Sullivan, Müge Yılmaz, Stephen Linzner, Intel’den Xavier Hallade ve Paypal’dan Tim Messerschmidt gibi isimler yer alıyor. Şimdiye kadar açıklanan konuşmacıların tam listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Android Geliştirici Günleri bu sene 11-12 Mayıs tarihlerinde ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. İki gün boyunca çeşitli oturumların ve eğitimlerin gerçekleşeceği etkinliğe katılım tamamen ücretsiz. Etkinliğe buradan kayıt olabilirsiniz.

Kendi alanında uzman konuşmacıların gerçekleştireceği oturumlara katılmak, onlarla tanışma, hatta sohbet etme fırsatını elde edebilmek, teknoloji ve yazılım dünyasındaki son gelişmelerden haberdar olmak ve daha önce deneme fırsatı bulamadığınız son teknoloji cihazları denemek için sizleri de Android Geliştirici Günleri’ne bekliyoruz.

Android Geliştirici Günleri 2014’ün nasıl geçtiğini merak ediyorsanız, etkinlikle ilgili yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.