Artık bir şekilde akıllı saat marketinde yer almak isteyen üreticiler, farkı yaş aralıklarına da hitap etmeye çalışıyor. Ambit Networks adlı bir firma AmbyGear adında geliştirdiği akıllı saat ile, ebeveynler çocuklarını hem takip edecek hem de onların eğitimine katkıda bulunacak.

AmbyGear, özellikle telefon almak için erken fakat halen ebeveynlerinin gözetimi altında bulunması gereken; 3-11 yaş arası çocuklar için geliştirilmiş. Piyasada çocuklar için akıllı saat geliştiren Filip 2 gibi başka markalarda bulunuyor ama bu firmalar, çocukların da eğlenebileceği bir saatten ziyade daha çok ebeveynlere yönelik ürünler geliştirmeyi tercih ediyor. Farklı kombinasyonları bir araya getiren AmbyGear, bu anlayışı değiştirmeyi hedefliyor.

AmbyGear’ın Genel Özellikleri

Saatte yerleşik olarak bulunan GPS özelliği aracılığıyla ebeveynler kolaylıkla çocuklarının nerede olduğunu öğrenebilecek. Tek bir farkla, kendini huzursuz ya da kaybolmuş hisseden çocuklar, Finder uygulaması aracılığıyla aynı özellikten yararlanıp, ebeveynlerini bulabilecekler. Yine Filip 2’de olduğu gibi ebeveynler, çocukları için Geofence oluşturup, onların önceden belirlenen sınırları terk edip etmediklerini kontrol edebilecekler.

AmbyGear_akilli_saat

Ebeveynlerin hoşuna gidebilecek diğer bir özellik de: takvim uygulaması. Bu uygulama aracılığıyla çocuklar, gün içerisinde yapması gereken işleri kolaylıkla takip edebiliyor. AmbyGear’da bir ödül sistemi geliştirilmiş; bu sisteme göre ebeveynler çocuklarına bir görev ve bu göreve uygun bir ödül seçiyor. Anlaşılacağı üzere bu akıllı saatin çalışma mantığı, ödül sistemi üzerine kurulu. Çocuklar günlük aktivitelerini yerine getirerek puan topluyor ve bu puan, harçlığa zam, oyuncak ya da artık belirlenen ödül ne ise, ona erişmek için kullanılıyor.

Tabii AmbyGear buraya kadar sadece ebeveynlerin işine yarayan bir akıllı saat olarak algılanabilir. Ama cihaz, çocuğun yaşına göre öğretici ve eğlenceli oyun seçenekleri de sunmayı ihmal etmemiş. Örneğin; çocuklar Geo Caching (define avı) uygulaması aracılığıyla dış mekanları keşfe çıkabilir ve saklı nesneleri ararken eğlenebilir.

4 farklı renk seçeneği bulunan AmbyGear, 7 gün dayanabilen bir pil ömrüne sahip –ki bu saatin çocuklara yönelik olduğunu düşünecek olursak; son derece faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Cihazın ayrıca darbeye ve suya dayanıklı olduğu da belirtilmiş. Ön siparişlerinin dağıtımına 2015 Ağustos ayında başlanacak olan bu akıllı saati, Indiegogo üzerinden 99$’a sipariş edebilirsiniz.

Görsel Kaynak: http://ambygear.com/