Google’ın domine ettiği dahili sesli asistanı olan akıllı ürünler sektöründe “Voice first” yaklaşımıyla Amazon fırtınası esti. Günlük hayata her geçen gün daha çok entegre olan asistan teknolojisinde büyük AR-GE yatırımları yapan Amazon 25 Eylül’de 12 farklı ürün tanıttı. Dünya’nın en büyük e-ticaret sitesi olan ve Türkiye’deki 1.yılını geride bırakan firma, akıllı fırından akıllı yüzüğe kadar çok geniş bir skalada ürünler lanse etti.

1) Echo Frames

Amazon sesli asistan teknolojisini bu ürün ile gözlüklere taşıdı. Daha önceden Google glass sayesinde tanıştığımız bu teknoloji Google glass’ın aksine günlük bir gözlükten farksız ve daha sade görüntüsüyle dikkat çekiyor. Deneme sürecinde olan Echo Frames reçeteli gözlük kullanıcıları için optimize edilebilir şekilde tasarlanmış. Echo Frames gözlü çerçevesi içerisinde 4 micro hoparlör ile donatılmış, fiyatı ise $179.99.

2) Echo loop

Sesli asistan artık Alexa parmaklarınızın arasında. Kolayca ve hızlı bir şekilde sesli asistanınıza soru sorabilir hatta çağrılara cevap verebilirsiniz. 2 mikrofon ile donatılmış Echo Loop zarif tasarımı ile de estetik bir görünüş sağlıyor. Echo Loop’un fiyatı iste $129.99…

3) Echo Buds

Kişisel asistanınız artık sandığınızdan daha yakın. Echo Buds wireless kulaklıkları ile eliniz kulağınıza gitmeden Alexa’ya ulaşabilir, yol tarifi alabilir, müzik çalabilir hatta Uber çağırabilirsiniz.Bose Noise Reduction teknolojisi ile donatılan bu kulaklıklar tek sarj ile 5 saat müzik ve 4 saat çağrı imkanı sunuyor. Ayrıca yanında Echo Buds’u 3 kere sarj edebilecek kapasitede kutusuyla geliyor. Tek tuşla Alexa haricindeki kişisel asistanınız Siri veya Google Asistant’a da ulaşmak mümkün. Echo Buds’un fiyatı ise $129.

4) Echo Studio

Amazon’un yeni Echo Studio hoparlörünü, Google’ın Nest Max ve Apple’ın Homepod’una karşı cevabı olarak nitelendirmek mümkün. Fiyatı $199 olan Echo Studio, 3D müzik deneyimi ve Dolby Atmos özelliği sunuyor. Ayrıca Alexa destekli akıllı ev cihazlarını kontrol etmek için ev merkezi olarak da kullanılabilen cihaz, Fire TV ile de eşleştirilebiliyor.

5) Echo Dot with Clock

Baş ucunuzun vazgeçilmezi olabilecek şık tasarımıyla sıradaki ürün Echo Dot. Gövdesindeki ekran sayesinde rahatlıkla saati okuyabilir ve alarm kurabilirsiniz. Üzerindeki led aracılığı ile “Hava bugün nasıl?” gibi sorularınıza interaktif cevap da verebiliyor. Fiyatı ise $59.99

6) Echo Show 8

Daha önceki versiyonlarından 2 inç daha küçük olan Echo Show 8 cihazı, dahili kamera ve HD 8 inç ekran ile karşımıza çıkıyor. Mutfaklarda yemek tarifi ve pişirme ipuçları verebilen Echo Show 8’in fiyatı ise $129.

7) Echo Flex

Alexa’yı evinizin istediğiniz köşesinde sarj derdi olmaksızın doğrudan prize takarak kullanabileceğiniz akıllı hoparlör Echo Flex ile tanışın. Echo Flex tanıtılan diğer ürünler arasında en ucuz fiyata sahip. Ayrıca Smart Night Light ya da Motion Sensor özelliklerine $14 ek ücret ile sahip olabilirsiniz. Echo Flex’in fiyatı ise $25.

8) Yeni Nesil Echo

Amazon daha önceki Echo ürününü geliştirerek daha iyi ses kalitesi ve  farklı renk seçenekleri sunuyor. Gövdesindeki dikkat çeken kumaş tasarımıyla yeni nesil Echo’nun fiyatı ise $99. Ayrıca artırılmış  ses seviyesi ve  3 inçlik woofer de dahil olmak üzere Echo Plus ile aynı ses sistemi ile tatmin edici bir deneyim sunuyor.

9) Echo Glow

Renk değiştirebilen ve muzik çalabilen akıllı bir gece lambası olarak nitelendirilebilen Echo Glow $30’lık fiyatıyla lanse edildi. Diğer ürünlerden ucuz olan Echo Glow fiyatı ve şık tasarımıyla Alexa’yı daha ulaşılabilir hale getiriyor.

10) Eero Wi-Fi Router

Ses ile etkileşime geçen yeni Eero Wi-Fi dağıtıcısını, komutlarınızla Wi-Fi’ı durdurabilir hatta kapatabilirsiniz. Yeni nesil Eero’nun lansman fiyatı ise $99 fakat 3’lü paket ile $249 gibi bir ücret ile almakta mümkün. Amerika’da satışa sunulan Eero’nun Avrupa’ya 1 yıl sonra ihracat edilmesi planlanıyor.

11) Amazon Smart Oven

Tanıtıldığı günden itibaren Amazon’da en çok satılan mikrodalga olan Amazon Smart Oven’ı aynı zamanda bir fritöz ve konveksiyon fırını olma özelliğine de sahip. Ayrıca Amazon Smart Oven diğer Echo ürünleriyle bağlanabiliyor ve yeni Echo ürünleri “Ocağı ısıt” veya “Ocağı kapat” gibi bir çok  komuta duyarlı hale geliyor. Amazon Smart Oven’ın fiyatı ise $250.

12) Yeni Ring Cams

Yeni Ring Kameraları hem kapalı alanda hem de açık havada kullanmak mümkün. Kapalı alanda kullanılan Ring kameranın fiyatı $59 iken açık alanda kullanılan Ring kameranın fiyatı ise $99. Kapalı alanda kullanılan Ring kameraları açık havada kullanılanlardan ucuz ve kablolu versiyonu  şeklinde düşünülebilir.