Teknolojinin hızla gelişmesi, biz farkında olmasak da yaşam tarzlarımızda da büyük değişiklikler meydana getirdi. Bu değişikliklerin yaşamımızı olumlu mu yoksa olumsuz mu etkilediği konusunda tartışmalar hala devam etse de, artık eskisinden çok daha hızlı yaşadığımız bir gerçek. Her ne kadar kullandığımız birçok araç bu hıza ayak uydurmuş olsa da, evlerimiz henüz yolun başındalar. Ev otomasyonu kavramı, yeni bir kavram olmasa da birkaç yıl öncesine dek bu denli yaygın kullanılmıyordu. Akıllı telefon ve tabletlerin sayılarının giderek artmasıyla birlikte cihazların birbirleriyle iletişimi, nesnelerin interneti gibi alanlardaki yenilikler ev otomasyon sistemlerinin de gelişmesine ve ucuzlamasına neden oldu.

Utah merkezli bir şirket olan Vivint’in yeni ev otomasyon sistemi Vivint Sky, evlerimiz için büyük önem arz eden üç temel konu üzerine yoğunlaşıyor; Güvenlik, enerji tasarrufu ve kontrol. Bu üç hizmeti merkezileştiren ve nerede olursanız olun kontrol etmenizi sağlayan Vivint Sky ile artık kapıyı kilitlemeyi veya ışıkları söndürmeyi unutmak tarih oluyor.

Vivint Ev Otomasyon Sistemi

Vivint’in Kontrol Paneli

Vivint İle Eviniz Daha Güvenli

Vivint’in güvenlik sistemi Smart Home Security, sensörleri ve alıcıları sayesinde eviniz üzerinde tam koruma sağlıyor. Böylece evde olmasanız da gözünüz arkada kalmıyor. Vivint Smart Home Security sayesinde;

  • Harekete duyarlı güvenlik kamerasını kullanarak evinize girenleri her zaman görebilir,
  • Evdeki detektörler duman veya karbonmonoksit seviyesinde bir artış tespit ettiklerinde kısa mesaj ile haberdar olabilir,
  • Evinizde gerçekleşmesi muhtemel bazı durumlar için özelleştirilmiş alarmlar kurabilir ve gerçekleştiklerinde bildirim alabilirsiniz.

Hayatımızı kolaylaştırmaları bir tarafa, evlerimizde bu kadar fazla elektronik cihaza sahip olmamız bazen pahalıya mal olabiliyor. Vivint Smart Energy Management sayesinde evinizde yer alan tüm elektronik cihazları uzaktan kumanda edebilir veya zamanlayabilirsiniz. Her ay giderek katlanan elektrik faturalarını azaltmanın yanı sıra Smart Energy Management sistemi, kapalı konumdayken prizleriniz ile elektronik cihazlarınız arasında bir koruyucu görevi görerek olası yangınları engelliyor ve evinizin güvenliğine de katkıda bulunuyor.

Vivint Smart Home Automation, Vivint’in odaklandığı üçüncü temel konu olan kontrolü sağlıyor. Vivint’in web, akıllı telefonlar ve tabletler için geliştirilmiş uygulamaları ile nerede olursanız olun evinizi canlı olarak izlemeniz ve tüm sistemleri uzaktan kontrol etmeniz mümkün.

Vivint Sky Rutininizi Öğreniyor

Bahsettiğimiz üç hizmet de Vivint Sky alt yapısı ile çalışıyorlar. Vivint Sky yalnızca bu hizmetleri birleştirmek ve merkezileştirmekle kalmıyor aynı zamanda sizin davranışlarınızı öğrenerek evinizi daha akıllı bir hale getiriyor. Bu nedenle Vivint Sky hiçbir komutu bir defadan fazla vermenize gerek duymuyor. Ürünün sunmuş olduğu hizmetlerin geniş kapsamlı olması ve kullanıcı tercihlerini öğrenerek akıllı önerilerde bulunabilmesi de dikkate alındığında ev otomasyon alanında oldukça başarılı. Henüz Türkiye’de hizmet vermeyen Vivint’in hizmetlerinin fiyatlandırılması, seçtiğiniz pakete ve evinizin büyüklüğüne göre değiştiğinden fiyat hakkında bilgi almak için web sitelerinden başvurmak gerekiyor.

Görsel Kaynak: http://www.vivint.com/en/sky