Dijital çağın bizlere sunduğu fırsatlar son yıllarda hayatlarımızın her anına dokunuyor. Akıllı saatler de tercih edilen giyilebilir teknoloji ürünleri arasında baş sıralarda yer alır. Gün geçtikçe daha çok özellik eklenen ve kullanımı avantajlı olan akıllı saatlerin ihtiyaçlarınıza göre farklı çeşitleri bulunuyor. İşte, bu çeşitlilik tüketiciyi zora sokup, karar verme mekanizmasını devre dışı bırakabiliyor. Buna bağlı olarak hazırladığımız listede akıllı saat almanıza yardımcı olabilecek bazı ipuçlarına yer verdik.

1.İşletim Sistemi ve Cihaz Uyumluluğu

os-device

Soru: Kullandığım cep telefonunun işletim sistemi ne?

Piyasadaki yer alan akıllı saatlerin birçoğu cep telefonlarına eşlik etmek amacı ile tasarlanmış. Bu nedenle akıllı saat almadan önce cihazların birbirine olan uyumları araştırılmalı. Piyasada bunun en bilindik örneği Apple Watch akıllı saatlerin sadece Iphone marka cep telefonları ile çalışması.

Xiaomi markası Mi Band model akıllı saatleri piyasadaki diğer saatlere göre her telefona uyumlu olması ile farkını ortaya koyuyor. Fitbit Versa, Samsung Galaxy Watch, Huawei Watch gibi akıllı saatlerin de kendi işletim sistemleri bulunmakta ve hem Android, hem de iOS telefonlara uyumlu çalışabiliyor. Daha farklı modeller tercih ederseniz Google g.co/WearCheck adresinden almak istediğiniz akıllı saat işletim sistemi ve telefon cihaz uyumunu kontrol edebilirsiniz.

2.Ekran Özellikleri

pebble_apple

Soru: Almak istediğim saatin ekranı neden önemli?

Akıllı saat almadan önce araştırmanız gereken konulardan biri de ekran özellikleri.  Akıllı saatlerde çoğunlukla LCD, LED ya da AMOLED ekran teknolojileri kullanılmakta. LED ekrana sahip bir akıllı saat daha az enerji harcar. Her piksel tek tek aydınlatıldığı için daha derin renk tonlarına sahip. Bununla beraber daha hafif ve küçüktür. AMOLED ekrana sahip bir akıllı saat LCD ekrana göre parlaklığıyla farkını belli eder. AMOLED ekran akıllı saatler geniş renk seçenekleri ve yüksek kontrast oranlarıyla daha kaliteli ve zengin bir görüntüye sahip. Özellikle Honor Watch Magic 2, Fitbit Versa 2, Samsung Galaxy Watch Active 2, Huawei Watch 2, Fossil Gen 5, Xiaomi Mi Band 5 ve Oppo Watch 41-46 mm model akıllı saatler Amoled ekran özelliğine sahip. 

Ekran çözünürlüğüne bakıldığında 400×400 piksel ve buna yakın çözünürlükte saatler hem görsellik hem de teknik bakımdan yeterli olur. Bunların yanında akıllı saatlerin pil ömürleri de dikkate alınması gereken konulardan. Uzun süreli pil ömrü olan bir saat tercih etmek isterseniz hibrit akıllı saatler daha doğru bir tercih olur. Ancak bu akıllı saatlerin dokunmatik ekranı mevcut değil. Piyasada Samsung Galaxy Watch, Huawei Watch 2 ve Ticwatch Pro diğer akıllı saat modellere göre 30 güne kadar pil ömrü avantajı sunuyor. Dolayısıyla saat alırken pil ömrünü ve buna bağlı olarak ekran özelliklerini hesaba katmayı unutmayın.

 

3.Ara yüz

interface

Soru: Düğme mi yoksa dokunmatik ekran mı?

Akıllı telefonlar sayesinde hemen hepimiz dokunmatik ekranlara alıştık, buna bağlı olarak dokunmatik ekrana sahip bir saat seçmek işinize gelebilir. Akıllı saatleri birbirinden ayıran özelliklerden biri de ara yüzüdür. Çeşitli kişileştirme özellikleri sunan ara yüzler kullanıcılara kullanışlı avantajlar sunar.

Ara yüzler sayesinde akıllı saat günlük modunuza ve tarzınıza göre ayarlanabilir. Apple Watch akıllı saat serisi bu konuda kullanıcılarına oldukça fırsat sunan markalardan. Samsung Galaxy Watch model akıllı saatlerde Tizen işletim sistemi kullanılmakta. Bu da kullanıcılarına dokunmatik işlem yapmak yerine döner bir çerçeve ile komut verme imkanı sağlıyor. Sonuç olarak sizin seçiminiz de bir akıllı saatte ne aradığınıza göre değişiyor.

4.Tasarım ve Kişiselleştirme

tasarım

Soru: Saatimin görünümünü değiştirebilir miyim?

Kabul etmemiz lazım ki; her zaman bir üst modelin piyasaya sürüldüğü bir zamanda, sahip olduğumuz cihazlardan daha çabuk sıkılır hale geliyoruz. Böyle bir durumda, kullandığımız cihazın (bu durumda saatin) parçalarını zevkimize göre kişiselleştirme imkanımız olsa, daha iyi olmaz mı? Son dönemlerde markaların öncelikleri arasında kullanıcılara farklı tasarımlar ve kişileştirilebilen akıllı saat modelleri sunmak geliyor.

Markalar akıllı saatleri kişilerin tarzına göre klasik ya da sportif bir görünümde tasarlayabiliyor. Alıcılar beğendikleri bir akıllı saat modelinin hem klasik hem de sportif tarzına ulaşabiliyor. Piyasada en çok sportif ve rahat tasarım kayış çeşitliliği sunan marka Apple Watch serisidir. Her renk ve tasarımdan kayışlar ile akıllı saatler kişileştirilebiliyor. Bunun dışında piyasada Honor Magicwatch 2, Huaweı Watch Gt 2, Oppo Watch, Fossil Gen 5 ve Xiaomi Amazfit Gtr gibi modeller tarza uygun kişileştirilebilir tasarımları ile kullanıcıların ilgisini çekmekte.

5.Bildirimler

notifications

Soru: Facebook ya da Twitter hesaplarımdan bildirim alabilecek miyim?

Piyasadaki akıllı saatlerin hemen hepsi titreşim ya da aydınlatma aracılığıyla gelen çağrıları, SMS’leri veya mail’leri gösterebiliyor. Fakat saati alırken asıl dikkat etmeniz gereken özellik; sosyal medya entegrasyonunun olmasıdır.

Birçok akıllı saat modelinde sosyal medya bildirimlerini ve çağrıları artık anlık olarak görebilirsiniz. Özellikle Apple Watch çağrıları ve mesajları yanıtlamanıza olanak sağlıyor. Bazı markalar da uygulama kullanımı sayesinde bildirim avantajı sunuyor. Xiaomi akıllı saatler birçok bildirimi gösterebilmekte ancak çağrıları kabul edemiyor. Akıllı saatinizde görüntülemek istediğiniz bildirimlerin ayarlarını da özellikle belirleyebiliyorsunuz. Bazı akıllı saatler siz uyurken de uyku kaliteniz ile ilgili bildirimleri de size gösteriyor. 

6.Uygulamalar

uygulamalarSoru: Hangi saat daha çok uygulama seçeneği sunuyor?

Akıllı saat kullanıcıları ihtiyaçlarına uygun olan her özelliği uygulamalar sayesinde saatine entegre edebiliyor. Android ve iOS telefonlarınıza indirebileceğiniz birçok uygulama ile akıllı saatinizin içeriklerini genişletebiliyorsunuz. Bunun en iyi örneği de tabii ki Apple Watch!” dur. Zira 3.500’ün üzerinde ve genişlemeye de devam eden bir uygulama mağazasına (Apple Watch) sahip. Xiaomi markası Android ve Iphone telefonların hepsine uyumlu olan Mi Fit uygulamasını geliştirdi. Özellikle Xiaomi markası uygulamalar sayesinde akıllı saatlerin ana ekranını istediğiniz gibi kişileştirebilmenize fırsat sunuyor. 

http://www.teknolo.com/9-android-wear-uygulamasi/

http://www.teknolo.com/apple-watch-uygulama/

Uygulamalar tabii ki önemli ama uygulama mağazasının genişliğinden ziyade, hangi uygulamaların işinize yarayacağını belirlemek; seçim yapmanızda daha çok yardımcı olacaktır.

7.Depolama Alanı

depolama

Soru: Müzik ya da resim dosyalarım için yeterli depolama alanı var mı?

Apple Watch’ın toplam 8 GB’lık depolama alanı bulunuyor, fakat bunun sadece 2 GB’ını müzik için ve fotoğraflar için 75 MB’lık (resimler küçültüldüğü için kabaca 100 resim sığabilir) bir alan kullanabiliyorsunuz. 2020 yılında kullanıcılarına sunulmuş Samsung Galaxy Watch 3 akıllı saat de 8 GB depolama alanına sahip. Bu markalar dışında piyasada Fossil Gen 5 Julianna HR, Oppo Watch 46mm,  Xiaomi Mi Watch Exlusive Edition modeller en yüksek depolama alanına sahip akıllı saatler arasında.

Android Wear saatler depolama alanı bakımından çok çeşit seçenek sunmaktadır. Eğer müzik dinlemeyi seviyor ve bunu saatiniz üzerinde depolamak istiyorsanız, ne yapın edin; saatin depolama alanını ve bunun ne kadarını müzik/fotoğraf dosyaları için kullanabileceğinizi önceden öğrenin.

8.Aktivite ve Sağlık Özellikleri

Apple Watch Nike model akıllı saat Nike Run Club uygulamasına sahip. Spor aktiviteleriniz için tam bir koçluk görevi yapan bu akıllı saat de çeşitli antrenmanlar, sesli rehberli koşu antrenmanları, motivasyon önerileri, koçluk desteği gibi fırsatlar sunuyor. Bunun yanında antrenman esnasında ve sonrasında da istatistiklerinizi gösteriyor. Honor Watch Magic 2 günlük bütün fiziksel aktivitelerinizin analizlerini yapabiliyor. Deniz ve havuz gibi alanlarda da kullanıma uygun olan bu akıllı saat yaktığınız kalori, kalp atış hızınızı da ölçümlemekte.

Spor tutkunlarının rahatlıkla kullanabileceği bir başka model akıllı saat de Fitbit Ionic. Fitbit her türlü spor aktivitesi sırasında kullanabileceğiniz ve fiziksel istatistiklerinize rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir model. Xiaomi Mi Band 5 model akıllı saat 11 farklı çoklu spor moduna sahip. Kalp atış hızı, kulaç sayısı, solunum kontrolü, stres seviye gösterimi gibi çeşitli istatistikleri gösterebiliyor. Piyasada bu konularda özelliklerini geliştiren birçok model var. Seçeceğiniz akıllı saatin hangi spor aktivitelerini ve sağlık ölçüm özelliklerinin desteklediğini önceden öngörüyorsunuz.

9.Ekstra Özellikler ve Fiyat

ekstra özellik

Soru: 1. Saatimde ekstra hangi özelliklerden yararlanabilirim?
Piyasada kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik fiyat performansı ile uzun kullanım fırsatı sunabilecek birçok akıllı saatler bulunmakta. Farklı markalarda burada değindiğimiz özelliklerden değişiklik gösteren olanları da var, bu sebeple alacağınız saatin özelliklerini dikkatlice araştırın, fiyatı ise alacağınız saatin markası ve sürümüne göre değişiklik gösterecektir; bu sebeple saati almadan kendinize öncelikli olarak şu soruları da sormalısınız;

“Bu saat benim ne işime yarayacak?”

“İkinci el bir saat alsam nasıl olur?”

Son Güncellenme Tarihi: 14 Aralık 2020

Görsel Kaynak: http://www.reviewlatest.com