Nesnelerin interneti ve buna bağlı olarak üretilen akıllı cihazların yükselişe geçtiği bir dönemde yatağınızın neden hala farklı işlevleri olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Bu merakınızı, dokunmatik arayüz görevi gören Sleepra giderecek diyebiliriz.

Sleepra, çarşafınızın altına yerleştirdiğiniz akıllı bir mat. 2 mm. kalınlık ve 60 cm. boyutlarında olan bu mat, üçgen bir tasarıma sahip. Sleepra’nın sahip olduğu özellikler Luna ve Slipso gibi cihazlarla benzerlik gösteriyor ama dokunmatik bir arayüz işlevi görebilmesi, onu benzerlerinden bir adım öteye taşıyor. Önceden belirlediğiniz hareketlerle yattığınız yerden, evdeki diğer cihazlarla etkileşime geçebileceğinizi bir hayal edin!

sleepra_bed

Sleepra ile evdeki cihazları (alarm, aydınlatma, ısıtma sistemleri) kontrol edebildiğiniz gibi cihazın rehber uygulaması üzerinden uyku döngünüzü, nefes düzeninizi ve nabzınızı da kontrol edebileceksiniz. Hatta cihazın uygulaması, uyku döngüsünü düzene sokmak isteyen kullanıcıya, topladığı verileri baz alarak, çeşitli tavsiyelerde de bulunabilecek. Titreşimli sessiz alarm ise güne tazelenmiş bir şekilde başlamak isteyenler için ideal bir özellik olduğunu söyleyebiliriz.

Bu arada, uyurken gerçekleştirdiğiniz rastgele hareketlerle evdeki ışıkları yanlışlıkla açar mıyım diye endişe etmenize de gerek yok çünkü önceden belirlediğiniz bir hareketle Sleepra’yı aktif hale getirmek zorundasınız. iOS ve Android cihazlarla uyumlu çalışacak olan cihaz, Haziran ayı gibi Indiegogo üzerinde fonlanmaya başlanacak. Bu akıllı mata erken erişim şansını yakalamak için yapmanız gereken tek şey, mail listesine kaydınızı yaptırmak.

Görsel Kaynak: http://www.digitaltrends.com/