Kulaklık anlayışına yeni bir boyut kazandırması beklenen Here ile, kulaklık denince akla ilk müzik dinlemek gelmeyecek.

New York merkezli Doppler Labs firması tarafından geliştirilen Here, piyasadaki giyilebilir diğer kulaklıklardan farklı olarak, kullanıcının ortam/çevresel ses kaynağını gerçek zamanlı olarak ayarlamasına olanak sağlayan akıllı bir kulaklık. Örnekle açıklamak gerekirse; gittiğiniz konserde bas sesini yükseltebilirsiniz ya da kulaklığı ayarlayarak sizinle aynı ortamda bulunan arkadaşlarınızın sesini daha kolay duyabilirsiniz. Bindiğiniz toplu taşıma aracındaki kakofoniyi (hatta arka koltuklarda ağlayan bebek sesini de) bastırabileceğinizi söylersek; cihazın işlevini daha iyi vurgulamış oluruz. Bu arada cihazın, bestecilere hitap eden bir yanı olduğu da, gözden kaçmıyor değil. Kulaklığın müzik dinlemek için geliştirilmemiş olmasını ilginç bulabilirsiniz ama ambiyans sesini kontrol etme özelliğinin daha ilginç olduğunu söyleyebiliriz.

here

Kullanılan DSP (Dijital Signal Processor/Dijital Sinyal İşlemcisi) teknolojisi ile kulaklık; bir nevi ses kontrol düğmesi ya da ekolayzır gibi hareket ediyor. Here’ın birlikte çalıştığı rehber uygulama sunduğu seçeneklerle; kullanıcın işitsel tecrübesini bulunduğu ortama göre filtrelemesine olanak sağlıyor. Bu sayede kullanıcı, verdiğimiz örneklerdeki gibi belli başlı sesleri kolaylıkla filtreleyebiliyor. Öyleki; ekolayzır özelliği ile ortamdaki bas ve tiz seslerinin yoğunluğunu dahi ayarlamanız mümkün.

Giyilebilir teknoloji endüstrisi kapsamında piyasada; Jabra, The Dash gibi vücut değerlerinizi kontrol etmek ya da müzik dinlemek için geliştirilmiş, birçok kulaklık bulunuyor. Ama Here gibi kullanıcıya bir nebze de olsa, işitsel özgürlük yaşatabilen bir cihaz yok – ki bu eksikliğin farkında olan 1.743 destekçi, Kickstarter üzerinde fonlanan kulaklığın hayata geçmesine yardımcı olmuş. Ön siparişlerinin dağıtımına 2015 Aralık ayında başlanacak olan Here’ı, 199$’a sipariş edebilirsiniz.

Görsel Kaynak: http://www.rollingstone.com/