Ülkemizde nesnelerin interneti alanında faaliyet gösteren şirketlerin sayısı gitgide artıyor. Evreka da bu şirketlerden biri. Ankara’da faaliyet gösteren bu şirketi daha yakından tanımak için yaptığımız röportaja aşağıdan ulaşabilirsiniz.

– Evreka fikri nasıl doğdu ve isim olarak neden Evreka tercih edildi?

Evreka’nın ortaya çıkışı aslında çevreyi gözlemlememize dayanıyor. Çöp kamyonlarından herkes şikayetçidir, gürültülüdürler, trafiğe sebep olurlar, kötü kokarlar… Bu sistemin aslında çok verimsiz olduğunu ve bunu iyileştirebileceğimizi düşündük. Sonrasında da bu varsayımımızı test etmek için atık toplama süreçlerinin nasıl işlediğini anlamaya çalışarak başladık işe. Bunun için gece yarısı gelen kamyonların sürücüleriyle konuştuk, mevcut sistemlerini öğrendik. Sonrasında çöp kamyonlarıyla mesailere çıktık, 1000lerce noktadan atık topladık ve süreçleri yaşayarak öğrendik. Aslında bizim bu işi derinlemesine öğrenmemiz ve sorunu net şekilde ortaya koyup çözüm sunmamız buralara dayanıyor.

Her girişim gibi bizim için de isim bulmak zor oldu tabii ki. Aslında harflerle oynarken 3 sayfa dolusu öneri çıkarmıştık, bunlarla oynarken Evreka bize Evreka! dedirtti ve bu isimde karar kıldık. Archimedes’in hamamdan Evreka Evreka diye çıkışı hikayesini biliyorsunuzdur, bizim için de öyle bir başlangıcı, öyle bir keşfi anlatıyor diyebiliriz.

– Evreka tam olarak neyi çözmeyi amaçlıyor?

Evreka şu anda atık toplama süreçlerindeki verimsizliği ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Şu anda yayınladığımız infografiklerde de vurguladığımız gibi (twitter.com/@EvrekaCo) insanoğlunun olduğu her yerde atık var ve bir şekilde yönetilmek zorunda. Ancak yüzlerce yıldır çok verimsiz şekilde yönetiliyor bu süreçler.

Bu verimsizliği ortadan kaldırmak, çevreye verilen zararları en aza indirmek ve çok daha düzenli bir hizmet verilmesini sağlamak istiyoruz. Spesifik olarak problemlerden bahsetmek gerekirse, atık toplayan kamyonlar tüm konteynerleri her gün ziyaret ediyorlar ancak aslında ortalama %30 gereksiz ziyaret yapıyorlar ve bu da aslında fazladan araç kullanımı, yakıt tüketimi, trafik sorunu, çevreye verilen zararlar olarak karşımıza çıkıyor. Biz tüm bunları Evreka Core çözümümüzle ortadan kaldırıyor, maliyetleri ve çevreye verilen zararları yarı yarıya azaltıyoruz.

– Evreka hangi verileri karşı tarafa sunuyor?

IoT temelli işlerde datayı sunmak ve raporlamak önemli bir nokta. Biz birkaç adım ötesine gidiyoruz, bu verilere göre karar veren algoritmalarımız süreçlerin nasıl yönetilmesi gerektiğini söylüyor. Bunun üzerine sistemin takibini sağlamak ve geçmişle kıyaslamak adına da bir iş zekası aracı daha sunuyoruz.

Konteynerlerin konumları, anlık doluluk oranları, anlık sıcaklıklarını sunuyoruz.

Araçlara verdiğimiz rotaların takibi ve kontrolü için de ayrı bir sayfamız mevcut. Buarada tüm araçların çalışma süreçlerine yönelik raporlamalar alınabiliyor ve süreçler kontrol edilebiliyor. Tüm bu verilerin geçmişe yönelik incelenebilmesi için grafiksel gösterimleri de mevcut.

– Şu an kaç belediye tarafından kullanılıyor?

Bizim müşterilerimiz sadece belediyeler değil aslında, pazara girdikçe ve hakim oldukça farklı müşterilerin de olabileceğini gördük. Şu anda Türkiye’de İstanbul, Ankara, Bolu, Sakarya, Bartın’da 1000 civarı sensörümüz mevcut .

Bununla birlikte yakın zamanda hem yurt içinden hem yurt dışından güzel haberler paylaşıyor olacağız.

– Evreka’nın yakın zamanda planları neler?

Evreka atık toplama süreçlerini kökten değiştirmek için yola çıkmış bir şirket dolayısıyla olabildiğince hızlı şekilde bu amacımıza ulaşmak için çalışıyoruz. Küresel ısınmanın etkisini güçlü şekilde gösterdiği bu günlerde zaman kaybedemeyiz, olabildiğince hızlı olmalı belediyelerimizle işbirliği içerisinde tüm atık toplama süreçlerini kökten değiştirmeliyiz.

Bunun yanında kısa vadede odağımız Türkiye pazarı olmakla birlikte bir yandan da yurt dışı görüşmelerimiz yoğun şekilde devam ediyor. Bir yandan potansiyel müşterilerimiz bir yandan iş ortaklarımızla sıkı ilişkiler kuruyoruz.

Bu amaçlarımıza hızlı şekilde ulaşabilmek için de kısa vadede bir yatırım turu kapatmayı planlıyoruz.

– Evreka’nın akıllı şehirler alanında akıllı atık toplama sistemi dışında projeleri var mı?

Evreka olarak teknolojik birikimimiz akıllı şehirler alanındaki birçok çözümü çok hızlı şekilde hayata geçirebilecek noktada. Sonrası için hayata geçirebiliriz diye listemizde tuttuğumuz projeler var ancak şu anda tek odağımız atık toplama sistemlerini akıllı hale getirmek ve bunun için gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz.

Evreka’yı daha yakından takip etmek istiyorsanız Facebook ve Twitter üzerinden gelişmeleri takip edebilirsiniz.