Havadan bilgi almak, eşya taşımak, araştırma ve gözlem yapmak gibi çok çeşitli görevlerde kullanılan insansız hava araçları gün geçtikçe daha da popüler hale geliyor. Ancak özellikle ticari amaçla kullanılan drone’ların en büyük eksikliği, donanımsal ve yazılımsal olarak yeterince ensek olmayışları. Bu sorunu çözmeyi hedefleyen Airware, insansız hava araçlarının geliştirilmesi ve kullanılmasını kolaylaştıran hizmetler sunuyor.

Amatör kullanım için geliştirilmiş insansız hava araçları, yeterince dayanıklı ve güvenilir olmamaları sebebiyle ticari amaçla kullanıma uygun değiller. Sektördeki bu boşluğu doldurmayı hedefleyen Airware, ticari drone’lar için donanım, yazılım ve bulut hizmeti sunuyor.

Airware Platformu Nasıl Kullanılır?

Airware’ın sunduğu hizmetler, eskiden olduğu gibi belirli görevlere özel insansız hava araçları üretmek yerine, birçok görev için kolaylıkla özelleştirilebilen drone’lar geliştirmeyi mümkün kılıyor. Böylece her yeni görev için sıfırdan tasarım ve geliştirme aşamalarına gerek kalmıyor, hem maliyet azalıyor hem de alınan verim artıyor. Otomatik uçuş kontrolünün yanı sıra yer kontrol yazılımı ve bulut hizmeti de sunan Airware platformunun kullanımı ise oldukça basit. Filonuzda kullanmak istediğiniz aracın modelini belirledikten sonra Airware ile uyumlu bileşenlerden göreviniz için gerekli olanları seçiyor ve drone’u sipariş edebiliyorsunuz.

Airware Uyumlu Bileşenlerden İstediğinizi Seçebilirsiniz

Özelleştirilmiş drone’unuzu teslim aldıktan sonra, görev ne olursa olsun, Airware’ın yer kontrol yazılımı sayesinde rota belirleyebilir ve drone’u kontrol edebilir, hatta uçuş esnasında gerçek zamanlı değişiklikler bile yapabilirsiniz. Görev sonunda ise elde ettiğiniz verileri değerlendirmek, arşivlemek ve dağıtmak için Airware bulut servisinden faydalanmanız mümkün.

Merkezi Silikon Vadisi’nde yer alan girişim, daha şimdiden Google Ventures’un da aralarında bulunduğu birçok yatırımcının ilgisini çekmeyi başardı bile. İnsansız hava araçlarının kullanım alanlarının gitgide genişlediği ve havadan bilgi alma sistemlerinin özellikle ticari alanda çok büyük bir potansiyele sahip olduğu düşünüldüğünde, Airware’ın oldukça parlak bir geleceğe sahip olduğunu söyleyebiliriz. Şirketin sunduğu hizmetlerle ilgili daha detaylı bilgi edinmek için Airware’ın web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Görsel Kaynak: http://www.airware.com/